Léčbu špatně vyvinuté kyčle vymysleli dva Moravané, připomněl profesor Trč

55 minut
Tomáš Trč v HPC
Zdroj: ČT24

Česká ortopedická škola dala světu nejpoužívanější léčbu na dysplázii, tedy vývojou poruchu kyčelních kloubů u novorozenců. „Bohužel o tom nikdo na světě vůbec netuší,“ řekl profesor Tomáš Trč v Hyde Parku Civilizace.

Úrazy, vadné držení těla, revmatické choroby a degenerativní změny jsou nejvýraznějšími příčinami bolesti pohybového aparátu. Kdy operovat a kdy neinvazivně léčit? A jak rozhýbat děti?

O ortopedech, kteří se starají o lidi od narození až do konce života, mluvil v Hyde Parku Civilizace Tomáš Trč, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Mimo jiné konstatoval, že záda nebo klouby bolí každého druhého pacienta praktických lékařů.

Dysplázii vyléčili Češi

Práce ortopeda začíná v současnosti už před porodem, říká Tomáš Trč. „Dítě, které se rodí nožičkama napřed, se dá léčit dříve,“ připomíná oblíbený lékařský bonmot. V České republice dětem s vývojovými ortopedickými vadami pomáhá takzvaný princip trojího síta, který vznikl už za socialismu, ale funguje úspěšně i v současnosti.

Jedná se o tři kontroly, kterými prochází všechny děti narozené v českých porodnicích. Právě tyto kontroly odhalí problémy, jako je například dysplazie kyčlí neboli „kyčličky“. Touto vývojovou vadou u nás podle profesora Trče trpí asi tři procenta dětí, což je výrazně více než jinde na světě.

„Jeden důvod je, že to umíme lépe diagnostikovat,“ vysvětluje Trč. „Například v Alžírsku tuto nemoc neměli, než tam přijel náš bývalý přednosta, ten ji tam poprvé diagnostikoval.“ Další příčinou je podle něj fakt, že v české kotlině je poměrně homogenní obyvatelstvo a sňatky lidí s genetickými vadami tyto problémy šířily.

Tento problém se po celém světě léčí nejčastěji dvěma konzervativními způsoby: jedním z nich je Frejkova peřinka, druhým Pavlíkovy třmeny.

Jak se léčí dysplazie
Zdroj: ČT24

Obě metody vznikly v Česku, oba autoři byli Moravané. „Tyto metody umožnily léčbu dysplázie, která byla do té doby zatížená velkými komplikacemi. Než se objevily, končily děti s dysplázií s úplně poničenými kyčlemi. Ve světě ale nikdo neví, že Bedřich Frejka a Arnold Pavlík byli Češi,“ je líto profesoru Trčovi.

Konzervativní léčba nepomůže asi v 10 procentech případů, statistiky dokazují, že úspěšnost této léčby je velmi vysoká.

Ploché nohy jsou problém malých dětí i dospívajících

Dalším dětským problémem jsou „ploché nohy“. Podle profesora Trče to však není zdaleka tak rozšířený problém, jak se může rodičům zdát. Léčí se také konzervativně: lepší obuví, lehkým cvičením a především chůzí naboso, pak se lépe zapojují drobné svaly na noze.

Pokud ani tohle nestačí, může se, zejména u pubertálních a adolescentních pacientů, přikročit i k řešení chirurgickému.

Problémem je podle Trče nezdravý životní styl mládeže. „Místo aby si zahráli s kamrády fotbal na plácku před domem, dají si ho na počítači.“ A právě tihle lidé mu pak končí v ordinaci. Bez správně rozvinutých svalů se mladé tělo nemůže dobře rozvíjet a má později řadu problémů.

Pořad Hyde Park Civilizace můžete sledovat také jako „podcast“ – tedy čistě ve zvukové podobě:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 2 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 5 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
včera v 11:03

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
včera v 10:01

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025
Načítání...