TÉMA

Hebron

„Jako by žádná pravidla neplatila.“ Na Západním břehu Jordánu se množí násilné incidenty
Po útoku teroristů Hamásu na Izrael roste napětí na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vedle sebe tam žijí Palestinci a židovští osadníci, z nichž někteří svá obydlí postavili nelegálně. Po teroristickém ataku v oblasti přibývá násilí. Organizace spojených národů zaznamenává průměrně sedm útoků na Palestince denně.
6. 11. 2023|
Odejděte na jih, žádá Izrael civilisty v Pásmu Gazy. Hamás obyvatele vyzval, aby nepodlehli nátlaku
Izrael informoval OSN, že by se 1,1 milionu Palestinců v Pásmu Gazy mělo na jeho výzvu v příštích 24 hodinách přesunout do jižní části tohoto úzkého pobřežního pásu. Uvedl to mluvčí Organizace spojených národů, prohlášení Izraelců přišlo ve čtvrtek pozdě večer. Tento krok by podle agentury Reuters mohl být předzvěstí izraelské pozemní ofenzivy.
13. 10. 2023, Aktualizováno13. 10. 2023 18:59|mlu
Betlém je už čtvrt století pod palestinskou správou, mírový proces se však od té doby zadrhnul
Přesně před 25 lety, 21. prosince 1995, opustily Betlém izraelské jednotky, v následujících třech dnech pak správu a vojenskou kontrolu nad městem převzali Palestinci. Stalo se tak na základě dohod uzavřených během izraelsko-palestinského mírového procesu, které podepsaly vlády Izraele a představitelé Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Známé jsou pod označením Oslo I a Oslo II.
21. 12. 2020|
V Izraeli denně přibývají stovky nakažených. Země se potýká s druhou vlnou epidemie
Izrael opět snižuje limity maximálního počtu lidí při shromažďování nejen na veřejných místech, ale i v domácnostech. Počet nových případů nákazy koronavirem totiž vystoupal na tisíc denně. Situace se navíc zhoršuje i v palestinské autonomii, kde přibývají denně stovky případů. Také tam se podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka momentálně zavírají například restaurace a další místa, kde se schází více lidí.
3. 7. 2020|