TÉMA

Brzkov

Diamo chce přepočítat zásoby uranu v Brzkově. Obce bijí na poplach
Brzkov a další tři blízké obce dál pokračují v boji proti zvažovanému znovuotevření uranového dolu. Státní těžařský podnik Diamo totiž u brzkovského ložiska nově požádal o stanovení průzkumného území. Místní mají strach, že to povede k těžbě. Navíc to podle nich výrazně snižuje cenu pozemků a znemožňuje rozvoj obcí.
8. 12. 2016|ČT24
Obce kolem Brzkova chtějí změnit horní zákon, který jim nahání uranový strach
Obce a vlastníci soukromých pozemků kolem Brzkova chtějí prosadit změnu horního zákona. Kritizují, že jeho ustanovení pocházejí z roku 1988 a dostatečně nechrání soukromé vlastnictví. Nejvíc jim vadí, že stát chce bez jejich souhlasu několikanásobně rozšířit chráněné ložiskové území nad tamními nalezišti uranu.
22. 6. 2016, Aktualizováno22. 6. 2016 19:45|ČT24
Brzkovští protestují proti těžbě uranu i přístupu ministra
V Brzkově na Jihlavsku přibližně sedm desítek lidí protestovalo proti údajné aroganci ministra průmyslu a obchodu (MPO) Jana Mládka (ČSSD). Podle zástupců obcí, které nesouhlasí s plány na těžbu uranu v ložisku Brzkov - Horní Věžnice, Mládek prohlásil, že je zhnusen kampaní, která se proti těmto plánům vede. Přítomní vyjádřili protest dvěma minutami ticha a cinkáním klíči. Podle mluvčího MPO Františka Kotrby ale Mládek nikoho neurážel, pouze byl nucen reagovat na hrubě zkreslené a občany matoucí informace.
18. 3. 2016, Aktualizováno18. 3. 2016 19:05|
U stolu ohledně těžby uranu chceme sedět i my, říkají obce kolem Brzkova
Brzkov, Polná, Přibyslav, Věžnice – to jsou čtyři obce na Jihlavsku, které společně bojují proti plánované těžbě uranu. Nyní se obrátily na vládu s požadavkem, aby se jejich zástupci stali i s vlastníky pozemků dalšími účastníky řízení o rozšíření chráněného ložiskového území.
11. 3. 2016, Aktualizováno11. 3. 2016 18:03|nre
Vysočinské obce se budou společně bránit proti uranu
Přibyslav (Havlíčkobrodsko) – Na společném postupu proti zahájení těžby uranu u Brzkova na Jihlavsku se domluvili starostové čtyř obcí a měst, kterých by se těžba bezprostředně dotkla. Brzkov spolu s Věžnicí, Polnou a Přibyslaví reagovali podle přibyslavského starosty Martina Kamaráda na kroky státního podniku Diamo, který začal připravovat rozšíření chráněného ložiskového území u Brzkova o sousední lokalitu Horní Věžnice.
1. 7. 2015|ČT24
Bude se na Vysočině znovu těžit uran?
Bude se v Brzkově na Vysočině znovu těžit uran? Ve středu večer se o tom v obci diskutovalo. Místní lidé se od státní těžařské firmy DIAMO dozvěděli, že ještě letos by mělo začít posuzování vlivu těžby na životní prostředí. Dnes pak v Dolní Cerekvi proběhla diskuse ekologických nevládních organizací a obyvatel se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů. Dolní Cerekev je totiž jedním z míst, kde se uvažuje o možném vzniku úložiště vyhořelého jaderného paliva.
12. 3. 2015, Aktualizováno12. 3. 2015 20:15|