TÉMA

Druhá světová válka

Fico vystoupil v ruské televizi, sklízí kritiku

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) poskytl rozhovor ruské televizi Rossija-1, kde mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským vládcem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války. Předseda opozičního uskupení Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka vystoupení šéfa slovenské vlády v ruské propagandistické televizi označil za hanbu.
30. 10. 2024Aktualizováno30. 10. 2024, 17:06|

Potomci protinacistických elit poukazují na opomíjený válečný příběh z Dolomit

Potomci někdejších evropských protinacistických elit si v italských Dolomitech připomněli jednu z méně známých kapitol konce druhé světové války. Tehdy chtěli nacističtí pohlaváři vyměnit významná rukojmí za svou svobodu. Do věci se však vložili němečtí vojáci a italská hoteliérka a z plánů nacistů nakonec sešlo.
23. 10. 2024|

Zemřel izraelský historik českého původu Jehuda Bauer, expert na holocaust

Ve věku 98 let v pátek v Jeruzalémě zemřel význačný izraelský historik českého původu Jehuda Bauer, specialista na historii holocaustu a antisemitismu. Informovala o tom Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA).
20. 10. 2024|

V Brně si připomněli pilota z USA, který tam za války jako jediný zahynul

V Brně-Slatině si pietním aktem připomněli osmdesát let od sestřelení pilota Williama L. Kigginse. Byl to jediný americký voják, který na území města během druhé světové války zemřel. Na Špilberku také Muzeum města Brna otevřelo novou výstavu, která jeho příběh dokumentuje.
11. 10. 2024|

Během natáčení dokumentu o Ančerlovi byly nalezeny jeho originální partitury

Ve spolupráci s Českou televizí vzniká nový dokument o Karlu Ančerlovi – dirigentovi, který přežil holocaust. Během příprav byly nalezeny i originální partitury z hudebníkova mládí. Jedna ze skladeb zazní v premiéře na koncertě věnovaném památce orchestru terezínských vězňů.
8. 10. 2024|

Vojáci i politici si připomněli bitvu o Dukelský průsmyk

Bitvu o Dukelský průsmyk si připomněli vojáci, politici i veteráni. Ti čeští u památníku na pražském Vítkově, ti slovenští přímo na místě bitvy. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) řekla, že vojáky, kteří za druhé světové války bojovali za osvobození Evropy, by současná společnost neměla rozlišovat podle jejich národnosti nebo ideového zaměření, spojovala je totiž myšlenka svobody a statečnost. Pietní akce připomněly nejen jednu z nejtvrdších bitev druhé světové války na slovenském území, vedle vzpomínek se totiž mluvilo i o současném rusko-ukrajinském konfliktu. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) zkritizoval většinu Evropské unie kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu.
6. 10. 2024|

Drony našly vrak „lodi duchů z Pacifiku“. Potopily si ji samy USA

Společnost Ocean Infinity, která se specializuje na podmořský výzkum, objevila vrak slavné „lodi duchů z Pacifiku“ potopené za druhé světové války. Zveřejnila kvalitní záběry lodi ve velmi zachovalém stavu.
4. 10. 2024|

Zemřela Jaroslava Skleničková, poslední lidická žena

Ve věku 98 let v pátek zemřela Jaroslava Skleničková, poslední přeživší žena lidické tragédie. Jako šestnáctiletá byla spolu s matkou, starší sestrou a ostatními ženami poslána do koncentračního tábora v Ravensbrücku, jejího otce nacisté s dalšími lidickými muži zastřelili a vesnici srovnali se zemí. Skleničková zemřela tiše a v péči rodiny ve svém domě v Lidicích, řekla její dcera Jitka Pečová.
28. 9. 2024Aktualizováno29. 9. 2024, 15:12|

Pamětník bojů na východní frontě Masopust oslavil sté narozeniny

Válečný veterán Miloslav Masopust se dožil sta let. Velký den oslavil pamětník bojů na východní frontě s rodinou a dělostřelci z Jinců, kteří se k jeho odkazu hlásí. S gratulacemi se připojila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a špičky české armády.
26. 9. 2024|

Náš příběh nikdy nezemře, zaznělo na setkání Wintonových dětí

V Londýně se sešlo sedm takzvaných Wintonových dětí – tedy zhruba polovina těch, které v Británii dodnes žijí. Jejich setkání se konalo u příležitosti 85. výročí odjezdu posledního vlaku z Československa. V roce 1939 je spolu s dalšími židovskými dětmi před nacisty zachránil Nicholas Winton. „Byly mi čtyři roky, když jsme dorazili do Anglie. Dnes už je nás jen pár,“ řekla Lisa Midwintrová, jedno z takzvaných Wintonových dětí. „Tento příběh nikdy nezemře. Nikdy nezemře. Protože mám své děti a svou rodinu,“ dodala. „Jeden člověk může změnit věci k lepšímu. Měli bychom stát za tím, v co věříme,“ řekl Nick Winton, syn zachránce židovských dětí.
20. 9. 2024|

Pyrotechnici na poli našli dvacítku min z války

Celkem 21 dělostřeleckých min z druhé světové války objevili pyrotechnici z Moravskoslezského kraje při jediné vyjížďce. Na první kus munice narazil zemědělec v Bohušově na Bruntálsku při práci na poli. Zavolal policisty. Jejich specialisté pak následně o pár set metrů dál objevili zbylé dvě desítky min. Pyrotechnici důrazně varují před manipulací s podobnými nálezy.
6. 9. 2024|

Na Polsko s „přátelským německým vojskem“ zaútočili v září 1939 i Slováci

Když 1. září 1939 napadlo nacistické Německo Polsko, nebylo v tom samo. Z východu se k němu po dvou týdnech přidali vojáci Sovětského svazu. A z jihu na polské území společně s Němci vstoupila vojska Slovenského státu. Role Slovenska v operaci je dodnes kontroverzní. Za doby komunismu se o ní mlčelo a málo zkoumaným a nedostatečně popsaným tématem zůstává i v současné době.
3. 9. 2024|

Před 85 lety začala druhá světová válka. Polsko si připomnělo obránce Gdaňsku

Před pětaosmdesáti lety začala druhá světová válka. Výročí si brzy ráno připomněli v polském Westerplatte, kde zazněly první výstřely globálního konfliktu. Proti tisícům německých vojáků a jejich technické převaze se v roce 1939 bránilo přibližně 250 Poláků. Vydrželi týden, než velitel jednotky kapituloval. Pietního aktu u pomníku obránců pobřeží se účastnili mimo jiné i vrcholní představitelé polské vlády včetně premiéra Donalda Tuska.
1. 9. 2024Aktualizováno1. 9. 2024, 20:02|

Při odpálení pumy nevznikly žádné velké škody, zhodnotil pyrotechnik

Náročná třídenní opatření se vyplatila, řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil s tím, že zneškodnění letecké pumy z druhé světové války v areálu chemičky u Litvínova si nevyžádalo žádné velké škody. Výbuch zazněl ve 12:13 a řízená detonace se obešla bez zranění. Krátce po 13. hodině policie obnovila dopravu mezi Mostem a Litvínovem, která byla kvůli zneškodnění pumy zastavená od 11 hodin. Do areálu závodu míří pracovníci kvůli prohlídce zařízení, aby se mohlo co nejrychleji začít s obnovením provozu. Odhad je několik dní.
30. 8. 2024Aktualizováno30. 8. 2024, 23:24|

Pyrotechnici naplánovali odstřel pumy u Litvínova na pátek odpoledne

Pyrotechnici plánují řízený odstřel nevybuchlé letecké pumy v chemičce u Litvínova nejdříve v pátek odpoledne. Termín přizpůsobí meteorologickým podmínkám, řekla mluvčí policie Irena Pilařová. Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr ve středu oznámil, že stát půjčí společnosti Orlen Unipetrol část zásob pohonných hmot z hmotných rezerv státu. Půjde o maximálně 135 tisíc metrů krychlových v hodnotě 1,9 miliardy korun. Unipetrol tím pokryje výpadek ve výrobě své litvínovské rafinerie. Půjčku schválila vláda.
28. 8. 2024Aktualizováno28. 8. 2024, 14:56|

Nebezpečí, že puma u Litvínova sama exploduje, pominulo

Nebezpečí samovolného výbuchu letecké pumy v areálu chemičky u Litvínova ve 13:00 pominulo. Pyrotechnici a hasiči pokračují v přípravách na řízený odstřel. S ohledem na náročnost příprav tak, aby škody byly co nejmenší, s ním policie počítá ve čtvrtek nebo v pátek. Zcela se vyhnout škodám na majetku nelze, uvedla už v pondělí policie. Pyrotechnici určili, že puma může samovolně bouchnout do 144 hodin od doby, kdy ji bagr vytáhl.
27. 8. 2024|

Dělníci našli v centru Brna nevybuchlou válečnou pumu

Dělníci poblíž centra Brna našli leteckou pumu z druhé světové války, policie evakuovala několik desítek lidí ze dvou přilehlých domů. Ulice Čelakovského a Táborská byly uzavřeny, zastavený byl také provoz na nedaleké železniční trati. Nejezdily ani některé tramvaje nebo autobusy brněnské MHD. Před čtvrtou hodinou odpoledne pyrotechnik pumu odvezl. Vlaky i městská doprava znovu jezdí.
26. 8. 2024Aktualizováno26. 8. 2024, 16:53|

Historici objevili amatérský film s následky bombardování Pardubic

Před osmdesáti lety udeřilo na Pardubice nejničivější bombardování během druhé světové války. Americké letouny shodily na město přes tisíc náloží. Výsledkem bylo přes dvě stě obětí a desítky zničených domů. Historikům se podařilo objevit dobový amatérský film, který zachycuje následky bombardování.
25. 8. 2024|

Policie pumu u Litvínova řízeně odpálí ve středu

Bezpečnostní situace kolem chemičky v Záluží u Litvínova je vážná, ale stabilizovaná. ČT to řekl mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. V areálu podniku zůstává nevybuchlá britská letecká puma z druhé světové války. Až do úterý hrozí, že může kvůli speciálnímu mechanismu explodovat. Policejní pyrotechnici ji chtějí řízeně odpálit ve středu odpoledne. Záleží na počasí a postupu prací, sdělil ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil. Práce na likvidaci podle něho začnou v úterý ve 13:00, pyrotechnici budou spolupracovat s hasiči a s vedením firmy Orlen Unipetrol.
23. 8. 2024Aktualizováno23. 8. 2024, 16:24|

Puma u Litvínova je neobvyklý typ, pyrotechnici se radí s německými kolegy

Nevybuchlá letecká puma z druhé světové války ohrožuje jeden z největších chemických areálů v Česku. Unipetrol v Litvínově proto zastavil provoz rafinérie. Většina zaměstnanců zůstala doma. Pumu našli stavební dělníci. Má speciální mechanismus a manipulace s ní není 144 hodin možná. Obyvatelům podle policie žádné nebezpečí nehrozí.
22. 8. 2024Aktualizováno22. 8. 2024, 17:15|

Nevybuchlá puma v chemičce omezuje dopravu mezi Litvínovem a Mostem

Skupina Orlen Unipetrol zastavuje z preventivních důvodů výrobu v rafinérské části areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku. Našla se tam nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Petrochemická část závodu je v provozu, řekl mluvčí skupiny Pavel Kaidl. Mezi Mostem a Litvínovem policie uzavřela silnici, mezi městy nejezdí ani tramvaje a vlaky. Vpodvečer také policisté evakuovali z okolí téměř šest set lidí.
21. 8. 2024|

Oprava Žižkových kasáren má do Terezína vrátit „běžný“ život

Vedení Ústeckého kraje si od investice do Žižkových kasáren a dalších historických objektů v Terezíně na Litoměřicku slibuje, že se do města začnou stěhovat noví obyvatelé. Opravy totiž nemají přinést další depozitáře, ale objekty, které budou mít polyfunkční využití. O byty na Litoměřicku je zájem, protože okres je blízko Prahy, říká hejtman Jan Schiller (ANO) a jeho radní Tomáš Rieger (ODS).
14. 8. 2024|

Před 79 lety spadly jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki

Japonsko si tento týden připomíná sedmdesáté deváté výročí svržení atomových bomb na města Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války. Jaderné výbuchy zabily v srpnu 1945 více než 215 tisíc lidí. Tisíce dalších pak zemřely na zranění a nemoci z ozáření.
9. 8. 2024|

Za opravu děčínských Podmokel padla podmínka

Okresní soud v Děčíně uznal vinným z organizace podvodu při opravě děčínských Podmokel technického šéfa Strabagu Alexandra Ligu. Uložil mu tři roky podmíněně a peněžitý trest ve výši dvě stě tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu pro odvolání. Obžalovaný instruoval stavbyvedoucího, aby na stavbě používal materiál v rozporu s projektem, ale fakturoval ho podle projektové dokumentace. Muži hrozilo až osm let vězení. Státní zastupitelství navrhlo podmínku a peněžitý trest.
7. 8. 2024|