TÉMA

Umělá inteligence

V Norsku třídí ulovené ryby pomocí AI

V Norsku začali naplno zkoušet nový způsob kontroly mořských úlovků. Snímací zařízení pomocí umělé inteligence třídí už na lodích úlovky podle druhu, velikosti a váhy. Projekt vzniká za podpory Evropské unie. Ta si od něj slibuje, že usnadní rybářům dodržovat přísná pravidla lovu a umožní tím lépe chránit i stavy živočichů v oceánech.
před 13 hhodinami|

„Lidštější než lidské.“ Básně od Shakespeara a AI lidé nerozliší

Čtenáři, pokud nejsou literárními odborníky, mají problém jednoznačně určit, jestli poezii napsala umělá inteligence, nebo člověk. Ukázala to studie publikovaná v odborném žurnálu Scientific Reports. Její autoři dali čtenářům k posouzení verše Williama Shakespeara nebo T. S. Eliota a zároveň literární pokusy ChatGPT.
18. 11. 2024|

Z Prahy na Stanford. Mladý Čech se zaměřuje na odhalování falešných fotek či videí

Z pražského gymnázia se Matyáš Boháček dostal na prestižní americkou univerzitu, do OSN i vysílání americké CNN. Boháček je student a vývojář, který se aktuálně na kalifornském Stanfordu zaměřuje na odhalování falešného obsahu na internetu – fotek nebo videí. Obsah by rád opatřoval jakýmsi informačním štítkem, který by ukazoval nejen to, kdy a kde vznikl, ale i jak byl případně upravován.
16. 11. 2024|

„Exodus z X“ po volbách v USA nabírá na síle

Den po amerických prezidentských volbách, ve kterých zvítězil kontroverzní republikán Donald Trump, znamenal pro sociální síť X, dříve Twitter, Trumpova velkého spojence Elona Muska největší odchod uživatelů od roku 2022, kdy Musk Twitter převzal. K „exodu“ se přidaly i některé významné osobnosti či značky, jako je autor horrorových bestsellerů Stephen King, britský deník The Guardian nebo rakouské aerolinky Austrian Airlines. Jako důvod pro odchod uživatelé nejčastěji uvádějí nárůst falešných účtů a toxické prostředí, které za Muska na síti vznikly.
15. 11. 2024Aktualizováno15. 11. 2024|

Voliči musí počítat s vlivem AI, říká k volbám v USA expert

„Je to rozhodně výjimečná kampaň a výjimečné období,“ popsal v úterý ve vysílání ČT24 volby v USA amerikanista Jan Hornát, vedoucí katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Preference demokratické kandidátky na prezidentku Kamaly Harrisové začaly podle něj po počátečním náskoku stagnovat a následně se vyrovnaly těm, které má republikánský kandidát Donald Trump. S tím souhlasí socioložka z Akademie věd Paulína Tabery, podle které se nynější průzkumy pohybují v rozmezí statistické chyby.
5. 11. 2024|

Zemědělci díky umělé inteligenci lépe ochrání úrodu

Lepší předpověď počasí, kvalitnější satelitní snímky nebo datová analýza pro každého zemědělce. S tím vším pomáhá umělá inteligence, kterou vyvíjí vědci z ČVUT v rámci mezinárodního projektu. Ten podpořila i Evropská unie částkou šest milionů eur. Informace ze satelitních snímků můžou zemědělci využít například k tomu, aby se mohli lépe rozhodovat, která plodina bude na jejich poli výnosnější, nebo aby věděli, kdy přijdou jaké extrémy počasí, které můžou jejich úrodu ohrozit.
25. 10. 2024|

AI zneužila naše díla, tvrdí umělci z kapely ABBA i filmu Blade Runner 2049

Muzikanti z kapel ABBA a Radiohead či herečka Julianne Mooreová se v nové petici ohrazují proti využívání autorských děl k tréninku umělé inteligence. A tvůrci filmu Blade Runner 2049 žalují společnosti Tesla a Warner Bros. Discovery, které podle nich neoprávněně zkopírovaly design z filmu k propagaci nového samořízeného taxi. Využití už existujících „neumělých“ děl pro AI je problémem, který se stále vrací a ještě chvíli nejspíš bude.
23. 10. 2024|

Jak se režíruje AI. Filmaři z Hollywoodu testují pro Metu

Americký internetový gigant Meta se dohodl na spolupráci s hollywoodskou společností Blumhouse Productions. Vybraní filmaři natáčejí krátká videa pomocí nástroje využívajícího generativní umělou inteligenci. Nejde o jedinou snahu „dostat“ AI více do Hollywoodu, který loni zažil jednu z největších stávek ve své historii mimo jiné právě kvůli obavám z umělé inteligence.
22. 10. 2024|

Ekonomika a migranti zastínili v americké kampani války ve světě

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump slibují před prezidentskými volbami vylepšit ekonomickou situaci Američanů, omezit imigraci nebo usměrnit Čínu, každý z nich ale nabízí odlišné recepty. Viceprezidentka chce daňové úlevy pro chudé, více zelené energie či dialog s Pekingem, exprezident naopak hodlá zavést tvrdá cla na dovoz čínského zboží, odmítá podporu elektromobility a daňovou zátěž by snížil podnikatelům. Zahraniční politika u voličů nehraje klíčovou roli, letos ale mohou do souboje zasáhnout hned dvě velké války – ruská proti Ukrajině a blízkovýchodní konflikt.
20. 10. 2024|
Doporučujeme

Český robotický dravec s AI ochrání před drony důležité stavby

Letiště, elektrárny, věznice, ale třeba i ochrana důležitých osob. Tam všude může už v blízké budoucnosti najít své místo robotický „lovec“ Eagle.one. Svou kořist lapá pomocí sítě, kterou má ukrytou „v podbřišku“. Podobných strojů sice v současné době existuje už víc, tento produkt české vědy se od nich ale liší tím, že dokáže chytat i rychle letící cíle. A to dokonce i takové, jež se pohybují po obtížně předpověditelných trasách.
10. 10. 2024|

Hosté Fokusu Václava Moravce řešili pracovní trh a podmínky mladých lidí

Říjnový díl Fokusu Václava Moravce se věnoval pracovnímu trhu. Kdo si dnes diktuje podmínky – majitelé, nebo zaměstnanci? Chtějí mladí pracovat, nebo se jen bavit? A jaké profese nahradí umělá inteligence? O tom i o dalších tématech debatovali mimo jiné bývalí premiéři Mirek Topolánek a Vladimír Špidla a expertka na pracovní trh Jaroslava Rezlerová, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková a manažer Tomáš Kolář a hospodářská historička Antonie Doležalová.
5. 10. 2024|

AI našla na planině Nazca kosatku s nožem a stovky dalších obrazců

Malý mezinárodní tým archeologů se spojil s dvojicí expertů na umělé inteligence a společně nasadili algoritmy strojového učení, aby se pokusili najít na slavné peruánské planině Nazca další obrazce. Uspěli velmi přesvědčivě.
25. 9. 2024|

Pavel: Ukrajina musí přijmout, že část jejího území může Rusko okupovat

Ukrajina musí být realistická ohledně svých válečných cílů a přijmout, že část území by mohla alespoň dočasně zůstat pod ruskou kontrolou, řekl v rozhovoru s americkým deníkem The New York Times (NYT) prezident Petr Pavel. Na tiskové konferenci ke své týdenní návštěvě USA mluvil také o nutnosti integrace zemí západního Balkánu do struktur EU i NATO či potřebě reformy OSN tak, aby byla akceschopnější a adaptovala se na měnící se svět a jeho hrozby.
23. 9. 2024Aktualizováno23. 9. 2024|

BIS: Rusko loni zůstávalo pro Česko hlavní hrozbou

Rusko zůstávalo loni stejně jako v předchozích letech zdaleka největší hrozbou pro bezpečnost České republiky, uvedla ve své výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka se ve své činnosti soustředila především na ruské nepřátelské aktivity, ale také na kybernetické hrozby či rizika spojená s novými technologiemi. Zabývala se i mezerami v připravenosti státu reagovat na měnící se svět či nepřátelské aktivity Číny, která podle ní využívá akademiky k získávání informací.
12. 9. 2024Aktualizováno12. 9. 2024|

Vědci naučili AI ovládat živé, geneticky upravené červy

Vědci umožnili umělé inteligenci přímý vstup do nervové soustavy milimetrových červů a nechali ji navádět tvory k chutnému cíli. Ukázali tak zajímavou spolupráci živého mozku a AI.
5. 9. 2024|

Nebojme se AI, ale naučme se ji používat, vyzval prezident Microsoftu

Nabízí nám příležitosti ke zlepšení společnosti po všech stránkách, říká prezident Microsoftu Brad Smith o umělé inteligenci. V rozhovoru pro ČT24 hovořil o roli technologického giganta v moderním světě. Do Prahy dorazil na konferenci Globsec, kde je jedním z důležitých témat právě AI, což je důvodem jeho příjezdu. Letos se konference koná podevatenácté, české hlavní město je jejím dějištěm poprvé. Během tří dnů se jí účastní desítky vrcholných politiků nejen z Evropy.
30. 8. 2024|

Nezávislá média ve Venezuele se kryjí dvojicí AI novinářů

O povolebním dění ve Venezuele informují na internetu společně i dva mladí „novináři“, ona se jmenuje La Chama a on El Pana. Na rozdíl od zpráv, které přinášejí, ale nejsou skuteční a autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura je tak nemůže zatknout stejně, jako to po sporných prezidentských volbách udělal už v případě více než tisíce lidí včetně novinářů. O moderním řešení problému informoval server BBC. Tamní režim mezitím hrozí zatčením opozičnímu prezidentskému kandidátovi Edmundovi Gonzálezovi Urrutiovi.
29. 8. 2024Aktualizováno29. 8. 2024|

AI využívají nejvíc studenti, kteří mají problémy se soustředěním a pozorností

Švédští vědci prozkoumali, jací žáci nejčastěji využívají nástroje umělé inteligence. A současně se pokusili stanovit, jak nastavit tenkou hranici mezi využíváním a zneužíváním této technologie ve školách.
28. 8. 2024|

Kroužky v domech dětí a mládeže se rychle plní

Kapacity zájmových kroužků jsou už v některých domech dětí a mládeže (DDM) z velké části naplněné. České televizi poskytlo informace deset DDM z větších měst v Česku. Například DDM v Praze-Stodůlkách už si zapisuje náhradníky. Jsou ale i domy dětí, které spustí přihlašování v září. I ty ale počítají s velmi rychlým zaplněním nabízených míst. Pro děti volí rodiče stále rádi sportovní aktivity a chovatelství, nově ale i umělou inteligenci, lezení nebo téma chování na sociálních sítích.
25. 8. 2024|

Britský start-up využívá AI ke kontrole kvality vody

Warleighský jez na řece Avoně na jihu Británie je v létě oblíbeným místem pro koupání. A to i přesto, že řeka bývá často zanesená bakteriemi a jinými škodlivinami. Nyní na něm kvalitu vody střeží umělá inteligence (AI) propojená s vodní plochou pomocí senzorů. Pár kliknutí v mobilu a je zřejmé, že voda je bezpečná. Údaje ze senzorů AI vyhodnocuje v reálném čase. Vývojáři z britského start-upu UnifAI Technology ji plánují nasazovat na stále více řek a pláží.
23. 8. 2024|

Trumpova kampaň se stala terčem íránského hackerského útoku

Kampaň amerického exprezidenta Donalda Trumpa byla terčem hackerského útoku, za který je zodpovědný Írán, sdělily podle agentury AP americké zpravodajské služby včetně Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Íránští hackeři se podle prohlášení pokoušeli infiltrovat také okolí viceprezidentky Kamaly Harrisové, která kandiduje proti Trumpovi a na kterou před několika dny Trump zaútočil tvrzením, že dav podporovatelů na snímku z mítinku, který publikoval její štáb, byl vytvořený umělou inteligencí. Sám přitom nově čelí obvinění z používání falešných snímků fanynek Taylor Swiftové.
20. 8. 2024|

Automobilka BMW začala využívat humanoida

Automobilka BMW poprvé využila při výrobě automobilů v jednom ze svých závodů robota podobného lidem. Humanoidní robot Figure 02 v americkém závodě ve Spartanburgu po dobu několika týdnů úspěšně umisťoval plechové díly při výrobě karoserií. Informovala o tom automobilka na svém blogu.
7. 8. 2024|

Argentinský prezident zřídil jednotku, která má pomocí AI předvídat zločiny

Argentinské bezpečnostní síly chtějí využít umělou inteligenci (AI) k předvídání budoucích trestných činů. Prezident Javier Milei za tímto účelem vytvořil zvláštní jednotku. Experti mají obavy, že by kontroverzní krok mohl ohrozit práva obyvatel, píše britský deník Guardian.
2. 8. 2024Aktualizováno2. 8. 2024|

Píseň Mekyho Žbirky dokončila umělá inteligence

V hudební pozůstalosti Mekyho Žbirky je mnoho písní, které před svou smrtí v roce 2021 už nestihl dokončit a nahrát. Jednu z rozpracovaných skladeb s názvem Nora ale pomohla dotáhnout do konce umělá inteligence (AI).
1. 8. 2024Aktualizováno1. 8. 2024|