Ázerbájdžán zatknul a obvinil bývalého vůdce Karabachu z terorismu. EU žádá jednání o míru

Ázerbájdžánské bezpečnostní složky zadržely bývalého vůdce mezinárodně neuznané karabašské republiky Arajika Harutjunjana. Čelí obvinění z terorismu a vedení „agresivní války“, píší agentury AFP a TASS. Arménie zatýkání bývalých představitelů Náhorního Karabachu odsoudila. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek oznámila, že Unie zdvojnásobí humanitární pomoc Arménii, aby lépe zvládla nápor sta tisíc uprchlíků. Ti utekli kvůli strachu z etnických čistek poté, co Náhorní Karabach ovládl Ázerbájdžán.

„Dne 3. října letošního roku zadrželi pracovníci státní bezpečnostní služby Arajika Harutjunjana ve městě Chankendi,“ cituje ruská státní agentura z prohlášení ázerbájdžánské generální prokuratury a tajné služby. Úřady přitom použily ázerbájdžánský název pro karabašskou metropoli, kterou Arméni nazývají Stěpanakert.

Ázerbájdžánské úřady bývalého vůdce Náhorního Karabachu obvinily z řady trestných činů, mimo jiné z plánování, přípravy, rozpoutání nebo vedení agresivní války, porušení mezinárodního humanitárního práva během ozbrojených konfliktů, z úkladné vraždy nebo terorismu, píše TASS.

„Nezákonné zatýkání,“ zní z Jerevanu

Arménie ve středu odsoudila zatýkání bývalých karabašských vůdců ázerbájdžánskými bezpečnostními složkami a zadržování označila za svévolné a nezákonné. Zmínila přitom několik bývalých vůdců regionu, kromě Harutjunjana jmenovala také někdejší prezidenty Arkadije Gukasjana, Baka Saakjana, bývalého šéfa kabinetu Rubena Vardanjana a exšéfa parlamentu Davita Išchanjana. TASS informoval mimo jiné o zadržení prezidentského poradce a exministra zahraničí Davita Babajana.

„Navzdory prohlášením vysokých ázerbájdžánských vládních představitelů o ochotě k dialogu s představiteli Náhorního Karabachu, o respektování a ochraně práv Arménů a nebránění jejich návratu do Náhorního Karabachu či o nastolení míru v regionu, ázerbájdžánské donucovací orgány pokračují ve svévolném zatýkání,“ upozornilo arménské ministerstvo zahraničí podle agentury Armenpress.

Ázerbájdžánský soud ve čtvrtek uvalil čtyřměsíční vazbu na bývalé karabašské vůdce Saakjana a Gukasjana a expředsedu parlamentu Išchanjana, uvedla ázerbájdžánská agentura APA s odvoláním na státní bezpečnost. Ta uvězněné karabašské představitele podezírá z účasti na organizaci a vytváření nezákonných ozbrojených skupin, jejich vyzbrojování a zásobování municí a z účasti na financování terorismu.

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale za podpory Jerevanu ho i s přilehlým územím ovládli místní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s regionem i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem.

Před zhruba dvěma týdny Ázerbájdžán podnikl v hornatém regionu vojenskou operaci s cílem převzít nad ním kontrolu, karabašské úřady nedlouho poté kapitulovaly a prezident následně podepsal dekret o zániku karabašské republiky do konce letošního roku.

Arménie a Ázerbájdžán se ve čtvrtek znovu vzájemně obvinily z ostřelování přes společnou hranici, oznámily tiskové agentury s odvoláním na ministerstva obrany obou znepřátelených zemí. Incident si podle nich nevyžádal žádné oběti či raněné.

Z enklávy již uprchlo do Arménie přes sto tisíc obyvatel, tedy kolem osmdesáti procent odhadované populace Karabachu, tvrdí Jerevan. Lidé utíkají kvůli strachu z pronásledování navzdory prohlášením z Baku, které slibuje respektovat jejich práva. Ázerbájdžán zároveň dříve uvedl, že bude stíhat „zločinné“ separatistické vedení Náhorního Karabachu.

Další unijní miliony na humanitární pomoc

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová ve čtvrtek oznámila, že Unie poskytne Arménii 15 milionů eur (366 milionů korun), zejména na financování sociální pomoci lidem, kteří ji naléhavě potřebují.

Čtvrteční summit Evropského politického společenství (EPC) ve španělské Granadě měl být podle původních představ šéfů unijních institucí příležitostí zprostředkovat mírová jednání mezi lídry obou znepřátelených zemí. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, na jehož adresu zní z řady evropských zemí ostrá kritika, však do Granady nepřijel. Přítomen není ani turecký lídr Recep Tayyip Erdogan, jehož země je klíčovým partnerem Baku.

„EU plně stojí za Arménií,“ prohlásila von der Leyenová, která bilaterálně jednala s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem. Kromě zmíněných patnácti milionů v rámci rozpočtových programů Jerevan dostane dalších 5,2 milionu z fondů na humanitární pomoc. Stejnou částku již Arménie z Bruselu obdržela.

Unijní diplomacie se podle šéfky Komise zároveň snaží obnovit dialog s Ázerbájdžánem. EU přitom od zářijového obsazení Karabachu čelí kritice od některých Arménů, že podle nich kvůli dodávkám ázerbájdžánského plynu nepřistupuje k Baku dostatečně tvrdě.

Pevnou podporu nezávislosti a suverenitě Arménie a neměnností jejích hranic ve čtvrtek vyjádřili také francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a předseda Evropské rady Charles Michel, kteří varovali před použitím síly v regionu a vyzvali ke spolupráci obou zemí i okolních států. Michel pak oznámil, že do konce října pozve šéfy obou států k jednání do Bruselu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky vzrostl počet obětí na 79

Na 79 vzrostl počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha. Podle agentury AFP o tom informoval šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Záchranné týmy pokračují v prohledávání trosek stavby. Více než 150 lidí utrpělo zranění.
před 3 mminutami

Reuters: Trumpova vláda obnovuje šest nedávno zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.
před 35 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny 34 procent. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
před 54 mminutami

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 7 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Hlavně, aby byla práce.“ Čínské podniky věří, že vyšší cla z USA zvládnou

Do Spojených států míří dvacet procent čínské produkce. Americký prezident Donald Trump přitom v úterý opět zvýšil cla na dovoz z tohoto státu, čímž pohrozil o den dříve. Zpravodajka České televize ještě před tímto nejaktuálnějším vývojem mapovala situaci v exportní základně v provincii Kuang-tung na jihu asijské země. To tamní firmy veskrze věřily, že celní bitvu ustojí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...