Ukrajinci rozjeli ve velkém výrobu vlastních dronů. Továrna v Kyjevě dodala armádě už tisíce strojů

Události: Ukrajinská továrna v Kyjevě vyrobila pro armádu tisíce dronů (zdroj: ČT24)

Ukrajinská armáda používá k útokům na ruské pozice stále častěji drony domácí produkce. Na jejich výrobě se v Kyjevě podílejí i dobrovolníci. Vojákům už dodali přes čtyři tisíce kusů. Zájem je hlavně o sebevražedné stroje. V továrně v ukrajinské metropoli natáčel zpravodaj ČT Jan Řápek.

Bezpilotní letoun se stal jedním z klíčových prvků války na Ukrajině. Drony přiletí na místo, na nepřítele shodí granát, zatímco jeho pilot sedí až deset kilometrů daleko.

Maksym Šaramet a jeho inženýři v Kyjevě umí dohromady sestrojit hned několik typů, řídí se při tom požadavky armády. „Přijdou chlapci se zbraněmi a říkají: Maksi, potřebujeme drony. Dobře, a jaké to budou? Chceme drony, které létají na takovou vzdálenost a rozsah,“ popisuje postup výrobce dronů.

Nedostatek financí

Ukrajinští vojáci žádají hlavně takzvané kamikadze drony nebo takové, které na nepřítele z výšky spouštějí munici. Peníze na výrobu shání firma na internetu a díky darům. V továrně si přejí vyrobit až tři tisíce dronů měsíčně, k tomu ale potřebují větší finance. Zatím se jich daří vyrobit zhruba stovku.

Nejpyšnější jsou na stroj nazvaný „Velký Benderik“, který má osm vrtulí, termální kameru a váží přes třicet kilogramů. Zatímco sestrojení jednoho malého letounu stojí okolo pěti set dolarů, cena tohoto stroje je třicetkrát vyšší. „Tento dron může se základnou komunikovat přes několik frekvencí a může tak sloužit při jakékoliv situaci,“ konstatoval Šaramet.

S výrobou letounů začal Šaramet už před víc než deseti lety, po začátku války ji ale rozjel ve velkém. Teď zaměstnává přes dvacet inženýrů, kterým pomáhá přes 130 dobrovolníků. Pro armádu už postavili čtyři tisíce různých dronů.

Kromě nich připravují i software pro ovládání. „Takovýchto základen pro piloty vyrobíme opravdu hodně, a kluci říkají, že to je to nejlepší, co používají,“ pochlubil se Šaramet. Na 3D tiskárně si pak vyrábí i systém pro spouštění munice. „Děláme je na drony, které mají zespodu světla. Pilot ho může rozsvítit a díky tomu se munice uvolní,“ vysvětluje manažerka Natalia.

V práci chtějí inženýři pokračovat i po konci války. Kromě nižší poptávky se budou muset vypořádat i s konkurencí masově vyráběných strojů v Číně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Egypt vyzkoušel rozšíření části Suezského průplavu

Egypt o víkendu úspěšně otestoval rozšíření části Suezského průplavu, které umožní na dalších deseti kilometrech dvousměrný provoz. Rozšíření má minimalizovat dopad mořských proudů na lodní dopravu, snížit riziko zablokování lodí a zvýšit kapacitu této důležité vodní cesty.
před 15 mminutami

Havárii letadla v Jižní Koreji přežili jen dva lidé

Nehodu jihokorejského letadla přežili jen dva členové posádky, 179 pasažérů a členů posádky při ní zemřelo, uvedla agentura Jonhap. Letadlo při nouzovém přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zdi explodovalo. Možnou příčinou neštěstí je srážka s hejnem ptáků, někteří experti ale takovou variantu zpochybňují.
06:20Aktualizovánopřed 21 mminutami

Ázerbájdžánské letadlo před pádem poškodila palba ze země, řekl prezident Alijev

Letadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), které ve středu havarovalo v Kazachstánu, poškodila nad ruským územím palba ze země, uvedl v neděli podle ruské státní agentury TASS ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Baku podle hlavy státu zároveň věří, že letoun nebyl sestřelen záměrně.
12:46Aktualizovánopřed 34 mminutami

Kavelašvili složil prezidentský slib

V gruzínském parlamentu v neděli složil přísahu a byl inaugurován prezidentem kritik Západu Michail Kavelašvili, kterého do této role vybrali zákonodárci a regionální zastupitelé vládnoucí strany Gruzínský sen. Opozice volby bojkotovala. Dosavadní prezidentka Salome Zurabišviliová, kterou vybrali v přímé volbě Gruzínci, se v neděli podle agentur označila za jedinou legitimní hlavu státu, ale zároveň uvedla, že prezidentský palác opustí.
08:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mexiko se chystá na Trumpem avizované deportace migrantů

Mexiko pod tlakem hrozeb zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně přitvrzuje boj s nelegálními migranty. Jen v posledních měsících roku jich zadrželo bezmála půl milionu. Tamní vláda se obává, aby nový šéf Bílého domu neuvalil vysoká cla na mexický dovoz.
před 3 hhodinami

Volby v Sýrii budou možná až za čtyři roky, uvedl Šará

Než se v Sýrii uskuteční volby, může to trvat až čtyři roky, vypracování ústavy tři, je přesvědčen faktický vládce země Ahmad Šará. V rozhovoru s televizí al-Arabíja také řekl, že zemi pojí strategické zájmy s Ruskem.
před 5 hhodinami

V polském Cieszyně se zřítil činžovní dům, dva lidé se pohřešují

V centru polského města Cieszyn, které leží u hranic s Českem, se zřítil dvoupatrový činžovní dům. Dva lidé jsou nezvěstní, tři utrpěli zranění, informují polská média s odvoláním na úřady a hasiče. Podle serveru TVN24 se budova zřítila pravděpodobně kvůli výbuchu plynu. Na místě vypukl požár, který hasiči následně dostali pod kontrolu.
před 6 hhodinami

Chorvaté vybírají hlavu státu

Chorvaté od nedělního rána rozhodují o svém příštím prezidentovi. Favoritem je nynější hlava státu Zoran Milanović, který usiluje o druhé pětileté období ve funkci, ukazují průzkumy. Je ale nepravděpodobné, že by byl zvolen hned v prvním kole. Druhé kolo by se pak odehrálo 12. ledna.
před 8 hhodinami
Načítání...