Trochu jiná korunovace. Nově by měl lid slíbit králi věrnost, zapojí se i víc církví

Arcibiskup z Canterbury vyzval veřejnost, aby při sledování bohoslužby při nadcházející korunovaci Karla III. nebo jejího přímého přenosu nahlas slíbila věrnost králi a jeho potomkům. V minulosti přitom tuto přísahu skládali dědiční šlechtici. Novinkou bude také zapojení představitelů dalších náboženství nebo část bohoslužby v jazycích, které se používají v jednotlivých částech Spojeného království. O detailech korunovace v neděli informovala anglikánská církev a stránky britské královské rodiny.

Karel III. a jeho choť Camilla budou korunováni v sobotu 6. května ve Westminsterském opatstvím v Londýně. Za Česko se akce zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Karlova matka Alžběta II. zemřela loni 8. září ve věku 96 let, vládla 70 let.

Charles a Camilla během korunovace vystřídají dva slavnostní oděvy, píše DPA. Na cestě do opatství bude mít Karel roucho svého dědečka krále Jiřího VI. z jeho korunovace v roce 1937 a Camilla roucho své tchyně královny Alžběty II. z roku 1953.

Cestou zpět budou mít pláště zhotovené speciálně pro ně dva, na nichž jsou vyšité přírodní motivy, které jsou královskému páru blízké. Zdobí je také národní symboly Anglie (růže), Skotska (bodlák) a Irska (čtyřlístek jetele).

Při korunovaci plné novinek budou hrát významnou roli ženy – členky církví. Vedle anglikánské církve budou svou úlohu mít také další křesťanské církve a židovští, hinduističtí, muslimští, buddhističtí a sikhští duchovní.

Předseda vlády Rishi Sunak, praktikující hinduista, bude číst z biblického Listu Kolosanům. Podle BBC News toto rozhodnutí odráží Karlovu snahu podporovat mezináboženský dialog a oslavovat všechna náboženství, která lidé v Británii praktikují.

Přání, která jednotliví duchovní řeknou králi, nebudou veřejnosti mimo opatství slyšitelná. Korunovace bude v sobotu a vrchní britský rabín, který se jí zúčastní, bude dodržovat šabat. To v praxi znamená mimo jiné zákaz používání elektroniky, včetně mikrofonů, píše BBC News.

Zazní velština, ale i skotská a irská gaelština

Poprvé budou při korunovační bohoslužbě použity i další jazyky spojené s britskými ostrovy – modlitba zazní ve velštině a hymnus Veni Creator ve velštině, skotské gaelštině a irské gaelštině. Agentura DPA poznamenává, že Karel III. se naučil velštinu ještě před svým jmenováním princem z Walesu, což je titul spojený s následníkem trůnu.

„Korunovace je především aktem křesťanské zbožnosti,“ uvedl arcibiskup z Canterbury Justin Welby. „Jsem rád, že bohoslužba bude respektovat a oslavovat tradice a bude promlouvat k velké historii našeho národa, k našim zvykům a k těm, kteří žili před námi. Zároveň bohoslužba obsahuje nové prvky, které odrážejí rozmanitost naší současné společnosti. Modlím se, aby všichni, kdo se této bohoslužby zúčastní, ať už jsou věřící, nebo bez vyznání, nalezli dávnou moudrost a novou naději, která jim přinese inspiraci a radost,“ dodal.

Načítání...