Česko je jedním z největších přátel Tchaj-wanu, řekla Pekarová Adamová na návštěvě ostrova

3 minuty
Události: Pekarová Adamová zahájila návštěvu Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Podpora demokratické vlády proti stále agresivnější politice Pekingu je hlavním cílem cesty předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan. Jen během neděle narušily tchajwanský prostor čtyři čínské válečné lodě a jeden vrtulník. Vyostřená je také diplomatická fronta.

Po ranním přivítání parlamentní mise z České republiky dostal Tchaj-wan smutnou zprávu. Honduras uzavřel své velvyslanectví a dle čínských instrukcí ho přesouvá do Pekingu. Počet diplomatických vztahů ostrova na nejvyšší úrovni se snížil na třináct. Útěchou Tchaj-peji může být, že spojenci i bez ambasád nebývale navyšují svou podporu vůči nátlaku komunistické Číny.

„Česká republika a Tchaj-wan sdílejí hodnoty úcty ke svobodě a demokracii. Jedním z jejich největších prosazovatelů byl prezident Václav Havel,“ řekl tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. „Česká republika je jeden z největších přátel Tchaj-wanu, ne-li vůbec největší. A to myslím, že je zcela objektivní hodnocení,“ řekla Pekarová Adamová. Její výroky po příletu rozsáhle cituje i tchajwanská agentura CNA. „Českou republiku a Tchaj-wan dělí velká vzdálenost, ale sdílejí stejné základní hodnoty, a proto bude Česká republika stát při Tchaj-wanu,“ řekla šéfka sněmovny. Uvedla, že chce, aby obyvatelé Tchaj-wanu věděli, že Tchaj-wan není izolovaný a že má mnoho přátel v mezinárodním společenství, „z nichž jeden právě dorazil“, dodala.

Na návštěvě bude Pekarovou Adamovou podle zdroje Taipei Times po čtyři dny doprovázet předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun, aby se zdůraznila důležitost. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí. Připomíná také, že se šéfka sněmovny v pondělí setká s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Web Taipei Times uvádí, že Pekarová Adamová během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu ve středu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Čína návštěvu odsoudila

Tchaj-wan se snaží udržet svou atraktivitu důrazem na moderní technologie – především na polovodiče, u kterých uspokojí dvě třetiny světové spotřeby. U nejvýkonnějších čipů to je dokonce devadesát procent. Zároveň je na hranici Číny jednou z opor svobodného světa.

Tři čtvrtě století po porážce nacionalistů generalissima Čankajška, jehož památník dominuje centru Tchaj-peje, je příkop mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem hlubší než kdy předtím. Dopadá tam také dlouhý stín ruské agrese proti Ukrajině. Peking trvá na principu jedné Číny. V praxi to znamená, že se snaží Tchaj-wan izolovat a zabránit mu, aby udržoval diplomatické vztahy s jinými státy. Jakoukoliv vysoce postavenou návštěvu v Tchaj-peji považuje za překročení červené linie.

A právě i současnou návštěvu Pekarové Adamové čínské velvyslanectví v Česku ostře odsoudilo. „Čínská strana se vždy důrazně staví proti jakékoli formě oficiálních kontaktů mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které mají diplomatické vztahy s Čínou,“ uvedla na svých webových stránkách ambasáda. „Předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Markéta Pekarová Adamová trvala na takzvané návštěvě Tchaj-wanu, vážně porušila závazek České republiky ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ čínsko-českých vztahů,“ dodala. 

Opačný účinek nátlaku

I přes odpor ale cest přibývá. Češi nejsou jediní, kteří Peking pobuřují. Studie amerického think tanku ale došla k závěru, že nátlak nefunguje. „Čínský nátlak je nejen do značné míry neúčinný, ale způsobuje Číně dlouhodobé strategické ztráty,“ uvedl autor studie z Centra pro strategické a mezinárodní studie (CSIS) Matthew Reynolds.

Více než česká delegace Peking momentálně dráždí blížící se zastávka tchajwanské prezidentky ve Spojených státech cestou do Jižní Ameriky. Washingtonu se vyhne, pravděpodobně se ale setká s předsedou Sněmovny reprezentantů. Čeká se rozruch a vojenské manévry podobné těm, které Peking předvedl po návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Ostrov pro jistotu přijal pohotovostní plán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 5 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 5 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 5 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 6 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 7 hhodinami
Načítání...