Goliáš může padnout už letos, řekl Zelenskyj na konferenci v Mnichově

6 minut
Události ČT: Konferencí v Mnichově rezonuje odpor k ruskému vpádu na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Alternativa k vítězství Ukrajiny nad Ruskem nesmí existovat. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci to zdůraznil ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. Západ vyzval k poskytnutí další pomoci. Rychlost doručení zbraní na Ukrajinu je podle Zelenského teď nejdůležitější. Každoroční konference se účastní politické špičky z celého světa.

Zelenskyj ve videoprojevu ocenil snahu spojenců, kteří jeho zemi pomáhají v boji proti Rusku. „Děkuji všem, kteří Davidovi poskytli prak,“ poznamenal Zelenskyj s tím, že Goliáš může padnout už letos.

„Nesmí být žádná alternativa než vítězství Ukrajiny. Není žádná alternativa k naší jednotě, neexistuje žádná alternativa k osvobození naší země a našeho lidu,“ prohlásil prezident.

Kritika otálení Západu

Zároveň však varoval, že Rusko využívá otálení Západu ve svůj prospěch a ke způsobení dalších škod na Ukrajině. Zatímco západní země diskutují o dodávkách tanků na Ukrajinu, ruský prezident Vladimir Putin zvažuje, jak utáhnout smyčku kolem Moldavska, obává se ukrajinská hlava státu. Podle Zelenského se Putin na Ukrajině zastavit nehodlá, a Kyjevu proto nezbývá nic jiného než vstoupit do EU a NATO.

„Bohužel, nepřítel stále může zničit spoustu životů, spoustu. Právě proto si musíme pospíšit, potřebujeme rychlost, rychlost našich dohod, pomoci, která posílí náš úder, rychlost rozhodnutí, která omezí ruský potenciál,“ zdůraznil Zelenskyj.

Podle německého kancléře Olafa Scholze Putin nikdy nečekal, že by se Západ mohl tak jednotně postavit ruské agresi a podpořit Ukrajinu. Scholz v Mnichově vyzval západní spojence, aby se připojili k Německu s dodávkami tanků na Ukrajinu. Putinovy mocenské ambice nesmí zvítězit, zdůraznil německý kancléř. „Německé tanky Leopard budou na Ukrajině nejpozději v posledním březnovém týdnu,“ uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Německá podpora Ukrajině včetně poskytování moderních zbraní budou podle Scholze pokračovat tak dlouho, dokud to bude třeba. „Vždy ale budeme jednat tak, abychom konflikt nevyhrotili,“ uvedl. Berlín dlouhodobě ujišťuje, že rozšíření války do dalších zemí chce zabránit.

Porušení tabu

Přepadení Ukrajiny je ukázkou nového kolonialismu, prohlásil na konferenci francouzský prezident Emmanuel Macron, který vyzval spojence ke zintenzivnění vojenské pomoci Kyjevu. „Pro napadení Ukrajiny neexistuje žádné ospravedlnění. To, co na Ukrajině nyní vidíme, to je nový imperialismus. Invazí na Ukrajinu byla porušena tabu. A tato tabu porušil člen Rady bezpečnosti OSN,“ upozornil s tím, že Rusko je dnes mocností, která ve světě vyvolává nerovnováhu.

Macron odsoudil ruské útoky na civilisty, ničení civilní a energetické infrastruktury či jaderné vyhrožování. „Nesmíme také podceňovat roli Íránu,“ řekl. Teherán poskytl ruské armádě drony, s nimiž Rusko útočí na ukrajinská města.

Šéf Elysejského paláce se vyjádřil i k budoucnosti. „Geografii Ruska nikdo nezmění, Rusko bude vždy součástí Evropy,“ konstatoval Macron. Poznamenal, že on bude vždy podporovat dialog, který ale teď není možný. „Rusko si nyní vybralo válku. Je jasné, že Rusko tuto válku vyvolalo a že Rusko tuto válku nesmí vyhrát,“ zdůraznil.

Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Ondřeje Ditrycha je důležité, že se Západ až na výjimky shoduje, že podmínky případných mírových jednání si určí sama Ukrajina. A to jak z morálního, tak z čistě pragmatického hlediska. „Pokud by byl Ukrajině nějaký mír vnucen, tak ten mír nebude životaschopný, nebude dlouhodobě udržitelný. Je to správné z morálního hlediska, ale i z politicky velmi praktického hlediska,“ podotkl v Událostech, komentářích.

8 minut
Zpravodaj ČT Polák: Ruští diplomaté nejsou na konferenci v Mnichově vítáni
Zdroj: ČT24

Loňská naděje pohasla

Rovněž šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen ve svém projevu odsoudil jednání šéfa Kremlu. „To, čeho jsme svědky na Ukrajině, není válka mezi Západem a Východem, není to válka mezi Ruskem a NATO nebo Evropskou unií, je to válka mezi právním státem a zákonem silnějšího,“ konstatoval Heusgen.

Šéf konference připomněl, že když loni tato významná bezpečnostní akce končila, mezi účastníky byla naděje, že Putin od chystané agrese ustoupí, když mohl v Mnichově vidět jednotu Západu. „Všichni víme, že to dopadlo jinak. Poprvé od konce druhé světové války jedna evropská země popřela existenci jiného evropského státu,“ kritizoval Heusgen ruský vpád na Ukrajinu.

Loňská Mnichovská bezpečnostní konference skončila 20. února. O čtyři dny později ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Na letošní akci v Mnichově, které se kvůli významu říká Davos obranné politiky, Rusko pozváno nebylo. „Ruská a také íránská delegace v Mnichově chybí z rohodnutí šéfa bezpečnostní koneference,“ podotkl zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák.

Bezpečnostní konference se účastní politici a experti z téměř sta zemí. Mezi účastníky nechybí německý kancléř Olaf Scholz, americká viceprezidentka Kamala Harrisová, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg či představitelé Evropské unie a OSN. Česko zastupuje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a v Mnichově je i zvolený prezident Petr Pavel.

Kromě války se letošní diskuze budou věnovat i takzvanému globálnímu Jihu. Pozvánku proto dostali i představitelé jihoamerických, afrických, jihoasijských a tichomořských zemí.

„Závazné závěry z mnichovské konference nelze očekávat, její význam spočívá v tom, že umožňuje diplomatům, státníkům, premiérům, ministrům setkávat se na neformální úrovni a probírat věci, které se pak běžně probírají na summitech,“ vysvětluje zpravodaj ČT Polák.

Konferenci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Na místě je okolo 4500 policistů. Oblast kolem hotelu Bayerischer Hof je uzavřená, což se týká i přilehlého náměstí Promenadeplatz, kde pro obyvatele a zákazníky obchodů vznikly zvláštní koridory.

Souběžně s konferencí se stejně jako v minulosti konají demonstrace, kterých je nahlášeno okolo dvou desítek s celkovými asi deseti tisíci účastníky. Protestují odpůrci NATO, mírové spolky žádající odzbrojení či hnutí Querdenker. Toto kontroverzní hnutí, jehož název znamená jinak smýšlející, sdružuje mimo jiné odpůrce karanténních opatření či politického uspořádání Německa, zastánce Putina nebo příznivce konspiračních teorií.

24 minut
Události, komentáře: Bezpečnostní konference v Mnichově
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 6 mminutami

Netanjahu přiletěl do Maďarska, země odstupuje od ICC

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás poté, co do Maďarska na státní návštěvu přicestoval izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu. A to navzdory zatykači, který na něj vydal právě ICC.
10:25Aktualizovánopřed 14 mminutami

„Taliban je v Afghánistánu skutečnou silou.“ Moskva chce zrušit zákaz hnutí v Rusku

Ruská generální prokuratura požádala nejvyšší soud, aby pozastavil zákaz činnosti afghánského vládnoucího hnutí Taliban v Rusku, oznámila v pondělí agentura Interfax. Navzdory tomu, že je v zemi Taliban více než dvacet let na seznamu teroristických organizací, hostily ruské úřady delegace hnutí nejen v Moskvě. Ta podle Carnegieho střediska usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).
před 22 mminutami

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím. Do země už dorazili mediátoři Africké unie, kteří se snaží mírovou smlouvu zachránit.
10:00Aktualizovánopřed 33 mminutami

Lipavský věří, že Rubio potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Severoatlantické alianci

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří, že šéf americké diplomacie Marco Rubio na jednání ministrů zahraničí NATO potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Alianci. Řekl to před odletem na dvoudenní schůzku v Bruselu, kde očekává mimo jiné debatu o spravedlivém sdílení zodpovědnosti mezi spojenci či o ruské válce na Ukrajině.
09:24Aktualizovánopřed 37 mminutami

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 3 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 3 hhodinami

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 4 hhodinami
Načítání...