Ruská mobilizace nemá limity, dle ruského listu Kreml hodlá povolat milion mužů

Dekret o částečné mobilizaci, který ve středu vydal ruský vůdce Vladimir Putin, je formulován tak neurčitě, že umožňuje ruským úřadům poslat na frontu prakticky kohokoliv. Vyhláška limity nezmiňuje a může poškodit reputaci režimu. I proto Putin nechává odpovědnost na ministerstvu obrany a regionech. Povolání do zbraně by mohlo sloužit i jako zastrašení proti odpůrcům Kremlu. Rusové očekávají, že elit se nedotkne.

Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že mobilizace by se neměla dotknout studentů, dva dny předtím ale již začali poslanci Jednotného Ruska připravovat návrh, podle kterého by studenti získali nárok na akademické volno po dobu vojenské služby na Ukrajině.

Podle zjištění listu Novaja Gazeta Europe se mobilizace může v této fázi týkat až milionu branců. Píše se tak v utajeném sedmém paragrafu dekretu. „Číslo bylo několikrát opraveno a nakonec se shodli na milionu,“ uvedl zdroj webu, který měl k dokumentu přístup.

Ministr obrany Šojgu přitom ve středu tvrdil, že povolání do zbraně se bude týkat pouze tří set tisíc rezervistů.

„Prezidentský dekret vyzývá k částečné mobilizaci, nespecifikuje ale žádné parametry, které by tuto částečnost vymezovaly,“ vysvětluje ruská politoložka Jekatěrina Schulmannová. „Podle textu může být povolán kdokoliv, s výjimkou pracovníků vojensko-průmyslového komplexu, kteří budou mít nárok na odklad. Že se mobilizace týká pouze vojáků v záloze, kteří mají nějakou vojenskou odbornost, bylo zmíněno v projevu, nikoli ve vyhlášce,“ upozorňuje.

Její slova potvrzuje i právník a obhájce lidských práv Pavel Čikov. „Vyhláška neuvádí žádné podrobnosti o mobilizaci. Je formulována tak široce, jak je to jen možné,“ říká s tím, že je jen na rozhodnutí ministra obrany, koho na frontu pošle. Mobilizace podle Čikova začne rezervami, ale rozhodně u nich nemusí skončit. „Pokud bude potřeba více, dekret umožňuje mobilizaci neomezeného počtu branců,“ dodává.

„Benevolentní car“ se zbavuje odpovědnosti

Rozhodnutí o mobilizaci podle mnohých komentátorů může poškodit reputaci samotného Putina. Delegace odpovědnosti na ministra obrany je tak podle politologa a novináře Alexandera Baunova strategickým krokem. „Putinovi hrozí, že ztratí svůj status benevolentního cara,“ vysvětluje. „Když se lidé budou ptát ‚Proč já? Proč ne on? Proč moje dítě, a ne dítě mých sousedů?‘, bude na Šojguovi, aby odpověděl,“ říká.

Podle webu Meduza bude navíc i ministr obrany jen prostředníkem a odpovědnost za provedení mobilizace Ruska ponesou především regionální gubernátoři. Federální úřady jen nařídí přibližný počet vojáků, které od nich bude vyžadovat, o zbytek se mají postarat sami.

Meduza připomíná, že to není poprvé, co se Kreml takto zbavuje odpovědnosti za nepopulární rozhodnutí. Stejnou strategii použil již v prvním roce pandemie covidu, kdy byli za opatření proti šíření nemoci zodpovědní také regionální zastupitelé. 

Strach z fronty

I navzdory tomu ale podle Baunova režim riskuje ztrátu podpory. Odvody proto bude zneužívat i jako nástroj represe, domnívá se politolog.

„Vybočuješ z řady? Dostaneš povolávací rozkaz. Hodí se jim to jako prostředek k potlačení protestů proti samotné mobilizaci,“ vysvětluje Baunov. V případě všeobecné mobilizace by prý lidé neměli co ztratit, částečná mobilizace ale může být použita k zastrašování oponentů.

Na některých hraničních přechodech se ve čtvrtek směrem z Ruska tvoří dlouhé kolony (na fotce přechod do Finska)
Zdroj: Essi Lehto/Reuters

Sociolog Nikolaj Mitrochin dodává, že nebude ani čas patřičně vycvičit mobilizované civilisty. „Budou odvedeni a okamžitě posláni na své pozice,“ předvídá. Existuje tak riziko, že tyto posily sice doplní stavy početně, nebudou ale příliš účinnou posilou proti ukrajinské protiofenzivě.

Připomíná, že pěchotní jednotky jsou podle zpráv nyní na přibližně 35 procentech své normální velikosti, a protiválečné postoje mezi vojáky na frontě tak podle něj budou stále intenzivnější. „Celou zimu na frontě pod neustálou palbou – to byste nepřáli nikomu,“ říká.

Peskovův syn se domnělému povolání do zbraně bránil

Existují ale přece jen náznaky, že mobilizace se nedotkne všech potenciálních odvedenců stejně. Tvůrci youtubového kanálu Populární politika, kteří jsou blízcí opozičníkovi Alexeji Navalnému, předstírali, že jsou vojenští úředníci, a zavolali synovi mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova s tím, že je povolán do zbraně.

Nikolaj Peskov reagoval překvapeně a přijít do náborové kanceláře odmítal. „Samozřejmě, že se tam nedostavím. Pokud víte, že jsem Peskov, měli byste si uvědomit, jak nevhodné by bylo, kdybych tam byl. Vyřeším to na jiné úrovni,“ odvětil „vojenským úředníkům“ Nikolaj.

„Když mi Vladimir Vladimirovič řekne, že tam mám jít, půjdu,“ ujistil nakonec Peskov junior. Domnělý zástupce vojenského komisariátu mu na to řekl, že prezident nemůže volat každému rezervistovi. Nikolaj Peskov, který je bývalým brancem ruských jaderných raketových sil, jej ujistil, že on „není každý“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 23 mminutami

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 2 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 5 hhodinami
Načítání...