Mélenchonova levicová strana ve francouzských volbách překvapila. Ve druhém kole se zaměří na nevoliče

První kolo francouzských parlamentních voleb skončilo jen velmi těsným vítězstvím koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona. Před levicovou formací NUPES Jeana-Luka Mélenchona má náskok jen zhruba desetinu procenta. Zásadní tak bude výsledek druhého kola v neděli.

Centristická koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ziskem 25,75 procenta hlasů těsně zvítězila v nedělním prvním kole francouzských parlamentních voleb před levicovou formací NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie), která dostala 25,66 procenta hlasů.

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové má 18,68 procenta hlasů a jemu blízké Znovudobytí! Ériya Zemmoura 4,24 procenta. Konzervativní Republikáni Christiana Jacoba získali 10,42 procenta hlasů.

K urnám přišlo 47,5 procenta voličů, což média označují za historicky nízkou účast.

Podle projekcí agentury Elabe bude mít Spolu v 577místném parlamentu po druhém kole 260 až 300 křesel a levice zaznamená svůj největší vzestup od roku 2017 s počtem mandátů mezi 170 až 220.

Podle zástupců levice nebyly započteny některé hlasy

Jeden z Mélenchonových spojenců Manuel Bompard, který kandidoval v Marseille, o správnosti výsledků pochybuje. Podle něj NUPES dostala o dvě stě tisíc hlasů více, než bylo do výsledků započítáno. Bompard ale své tvrzení ničím nedoložil.

Také Mélenchon obvinil ministerstvo vnitra z manipulace a nezapočtení některých hlasů. „Oni (levice) vždycky zpochybňují čísla (…) Je to jejich specialita,“ reagoval podle agentury Reuters náměstek ministra financí a bývalý vládní mluvčí Gabriel Attal.

3 minuty
Zpravodaj Šmíd o těsném výsledku prvního kola parlamentních voleb ve Francii
Zdroj: ČT24

Po prvním kole Mélenchon kromě zpochybnění započtených hlasů také řekl, že „šance levice na historický úspěch jsou podle jeho soudu naprosto neuvěřitelné,“ uvedl zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd. „Experti považují tento výsledek za varování (…) Nově vzniklá levicová koalice si vedla velmi dobře,“ doplnil.

Šmíd upozornil, že Mélenchonova formace musí v parlamentu získat převahu, aby mohla blokovat reformy prezidenta Macrona. „Pokud se mu to nepodaří a jeho poslanci se nedostanou do Národního shromáždění tak, aby mohli výrazně reformy ovlivnit, (…) tak už naznačil, že je budou ovlivňovat jinak. Samozřejmě tím, že vyjdou do ulic,“ upozornil Šmíd.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle agentury Reuters nedokázal znovuzvolený prezident Macron stavět na svém úspěchu a v atmosféře narůstající inflace a cen bydlení dovolil levicovému Mélenchonovi, aby jej vykreslil jako politika se zájmem bránit bohaté, a nikoliv rodiny ve finanční nouzi.

Těsné vítězství Spolu ale hájí například Olivia Grégoireová, mluvčí Macronovy koalice, podle níž je volební převaha „ve většině volebních obvodů“ po pěti letech v parlamentu během zdravotnické krize a války na Ukrajině úspěchem. „Je to působivý výsledek prezidenta, který má (politický) projekt pro tuhle zemi, ne pro zablokování této země,“ uvedla Grégoireová.

V prvním kole nepřišla k urnám ani polovina voličů

Premiérka za pravicové uskupení Spolu Élisabeth Borneová následně uvedla, že historicky nízká volební účast je varováním. „Mluvila o reformě volebního systému. Od roku 2002 stále méně a méně lidí chodí volit (…) Z toho chce vyvodit důsledky a vymyslet systém, který by přilákal více voličů,“ poznamenal Šmíd.

Podle šéfa francouzských socialistů Oliviera Faurea je malá volební účast v prvním kole známkou „nedůvěry v demokracii“, která má původ v tom, že NUPES od prezidentských voleb „dělá jenom kampaň“.

9 minut
Zahraniční zpravodaj Šmíd o prvním kole francouzských parlamentních voleb
Zdroj: ČT24

Odborníci předpokládají, že ve druhém kole to bude levice, která se pokusí zmobilizovat co nejvíce voličů, kteří dosud nepřišli k urnám. „Byli to zejména mladí lidé. Mladí lidé volí hlavně levici,“ řekl Šmíd. O přízeň nevoličů se budou ale ucházet i Macronovi centristé.

Ve druhém kole se ale nebude hlasovat ve všech obvodech. Tam, kde některá ze stran získala nadpoloviční počet hlasů v prvním kole, už voliči v neděli k urnám nepřijdou. 

Strana Le Penové nejspíš v parlamentu posílí

Více než polovinu získala například ve svém obvodu Marine Le Penová, upozornil Šmíd. „Národní sdružení si vedlo mnohem lépe, než ukazovaly průzkumy (…) Předpokládá se, že by mohli mít deset až 25 poslanců,“ uvedl Šmíd.

V současnosti má strana Le Penové v parlamentu osm křesel. K vytvoření parlamentní skupiny, kterou by strana měla mít, pokud chce mít v Národním shromáždění citelný politický vliv, je třeba minimálně 15 křesel. Průzkumy Národnímu sdružení připisují zisk mezi 20 a 45 křesly, píše web France24.

Naproti tomu zástupce další extrémně pravicové strany Zemmour vyhořel a mluví se o konci jeho uskupení. Volební výsledek nestačí na postup do druhého kola. Zpravodajský web France24 tak bývalého prezidentského kandidáta Zemmoura označil za „nejvýznamnějšího z poražených“.

„Zajímavé je podívat se i na souboj ministrů. Jean-Michel Blanquer, bývalý ministr školství, prohrál. Nepostoupil do druhého kola, a to je považováno za velké překvapení,“ podotýká Šmíd. Žádný ze současných ministrů v prvním kole parlamentních voleb však rovnou nevypadl, ačkoli i ministryně pro životní prostředí Amélie de Montchalinová a ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune se ve svých obvodech oba umístili až za kandidáty NUPES.

Výsledky prvního kola parlamentních voleb ve Francii
Zdroj: Wikimedia Commons/Talleyrand6

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V kanadských volbách dle odhadů zvítězili liberálové premiéra Carneyho

Tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií informují, že v předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu, a budou tak moci sestavit jednobarevnou vládu. Stanice CTV News uvedla, že liberálové na parlamentní většinu podle jejího odhadu nedosáhnou. Poslední volební místnosti se na pacifickém pobřeží uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 7 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 36 mminutami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 42 mminutami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 1 hhodinou

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 9 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 9 hhodinami
Načítání...