Německo dodá Ukrajině protiletadlové systémy Gepard

Německo dodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Gepard. Potvrdila to ministryně obrany Christine Lambrechtová na mezinárodní konferenci na americké základně Ramstein v Německu. Zároveň uvedla, že země bude v pomoci Ukrajině pokračovat, ale dodávky zbraní chce koordinovat se svými spojenci. Norsko na nákup zbraní pro Ukrajinu vyčlení v přepočtu miliardu korun.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„Německo dodá protiletadlové obrněnce Gepard, právě to oznámila na základně Ramstein ministryně Lambrechtová,“ konstatovalo německé ministerstvo obrany. Vláda v pondělí souhlasila s tím, aby zbrojní výrobce Krauss-Maffei Wegmann mohl prodat repasované Gepardy z někdejších zásob německé armády. Společnost jich má několik desítek.

Gepard je založen na podvozku tanku Leopard, který je ve službě od poloviny šedesátých let dvacátého století. Je vybaven dvěma 35milimetrovými kanóny a radiolokátorem. V devadesátých letech systém prošel modernizací. Gepard je schopen likvidovat nejen vzdušné, ale i pozemní cíle.

Německo od počátku války na Ukrajině čelí kritice, že příliš pomalu a váhavě poskytuje Ukrajincům zbraně. Lambrechtová na konferenci ale řekla, že čísla hovoří o opaku, neboť Německo v prvním kroku poskytlo ukrajinské armádě protitankové i protiletecké střely. Nyní chce Berlín podle ní rozšířit zásobování těžkými zbraněmi, a to i v rámci výměny s východoevropskými spojenci, kteří Ukrajině přenechávají své vybavení sovětské výroby.

Německé ministerstvo obrany také předeslalo, že příspěvek Berlína Severoatlantické alianci bude významnější, než jak tomu bylo dosud. „Německo si najde svou novou bezpečnostně-politickou roli,“ ujistilo ministerstvo. „Jasné je, že my Ukrajinu podporujeme,“ dodalo v prohlášení.

Setkání ministrů obrany ze spřízněných zemí, na němž se jedná o další vojenské pomoci Kyjevu, pořádá americký ministr obrany Lloyd Austin. Za Česko se zúčastní náměstek ministryně obrany Jan Havránek, který se připojuje dálkově z Washingtonu.

Pentagon či Londýn upozorňují, že se nejedná o setkání pod hlavičkou Aliance, ačkoliv se jej zúčastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Dárcovská komunita není NATO. Jde o úsilí zemí, z nichž některé jsou součástí NATO, ale není to Aliance, která organizuje vojenskou pomoc,“ prohlásil náměstek britského ministra obrany James Heappey.

V dodávkách chce Německo pokračovat, ale ne samo

Lambrechtová uvedla, že Německo bude Ukrajinu dodávkami zbraní podporovat i nadále, ale ne samo. Své kroky chce koordinovat se spojenci. „Ukrajinu podporujeme od samého začátku války a budeme tak činit nadále,“ dodala. Zároveň odmítla kritiku, že Německo k dodávkám zbraní přistupuje váhavě. „Jsme spolehlivý partner,“ zdůraznila.

Lambrechtová prohlásila, že vedle armádní pomoci bude Německo pomáhat i humanitárně. Uvedla, že je klíčové, aby nadále zůstalo mimo konflikt a do války přímo nevstoupilo. Ukrajině přislíbila pomoc i po skončení války. „Nejlepší bezpečnostní garancí pro Ukrajinu jsou dobře vyškolené a vybavené ozbrojené síly. To je naše výzva pro budoucnost,“ dodala. 

Austin: Západ věří v ukrajinské vítězství

Hlavními body jednání je vojenská pomoc Kyjevu. Mluvčí Pentagonu John Kirby zdůrazňoval především nutnost začít hovořit o dlouhodobém výhledu těchto zásilek i celé situace na Ukrajině.

„Ukrajina věří, že může válku s Ruskem vyhrát. V to stejné věříme i my všichni tady,“ prohlásil šéf Pentagonu Austin na úvod konference. Zdůraznil, že ruskou invazi a válečná zvěrstva nelze omluvit. „Je to bezohledné, bezdůvodné a v rozporu s právem,“ poznamenal s tím, že svobodný svět je připraven Ukrajině nadále pomáhat.

„Ukrajina dnes potřebuje naši pomoc, aby zvítězila. A bude potřebovat naši pomoc, až válka skončí,“ řekl americký ministr obrany. „Mí ukrajinští přátelé, víme, jaké břímě nesete. A měli byste vědět, že vám pomůžeme. Proto jsme dnes tady,“ dodal na úterním setkání Austin.

Norsko vyčlení na nákup zbraní pro Ukrajinu v přepočtu 997 milionů korun v rámci iniciativy vedené Británií. Oslo by rovněž mohlo přistoupit k dalším přímým zásilkám. V minulých týdnech skandinávská země poslala mimo jiné čtyři tisíce protitankových střel typu M72 či ochranné vybavení. Zatím naposledy Norsko dodalo Ukrajině protiletadlové komplety francouzské výroby Mistral se zhruba stovkou raket.

Ačkoliv Západ deklaruje jednotu, zcela sjednocený v podpoře Ukrajiny není, konstatuje bezpečnostní analytik Centra transatlantických vztahů CEVRO Institutu Daniel Koštoval. Zásadní jsou podle něj dodávky těžkých zbraní a zdá se, že k tomu mezinárodní jednání směřují. Ukrajina potřebuje palebnou sílu, pokud má invazní vojska vytlačit zpět do Ruska a obnovit územní celistvost, zdůrazňuje Koštoval.

Metnar: Setkání v Ramsteinu je zásadní díky zlepšení koordinace

Mezinárodní konferenci na základně Ramstein považuje předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) za symbolické setkání, které k pomoci přesvědčí i dříve váhající státy.

„Je důležité, že se takové setkání odehrává kvůli tomu, že si jednotliví partneři uvědomí, kdo jak pomáhá a kdo by měl pomáhat více. Směrem k Ukrajině je to určitý signál, že Západ v tuto dobu nechce nechat Ukrajinu padnout. Vzpomeňme si na střídání postojů některých států poslední dva měsíce trvajícího konfliktu – například odmítnutí těžkých zbraní, které se později začaly dodávat,“ uvedl v pořadu Události, komentáře. 

22 minut
Události, komentáře: Marek Ženíšek (TOP 09) a Lubomír Metnar (ANO) o evropských zbraních pro Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Poslanec a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) si myslí, že pomoc Ukrajině by se měla rovnoměrně rozdělit v oblasti pozemních sil, leteckých sil nebo logistiky a jednání v Německu k tomu může přispět. 

„Jednání na základně v Ramsteinu hodnotím jako velmi pozitivní. Konečně dochází k takovému koordinovanému setkání, a to i s ohledem na koordinovanou pomoc ze strany Evropy a jejích aliančních spojenců vůči Ukrajině. Na to, jak počáteční pomoc byla individuální a roztříštěná, to považuji za zásadní jednání,“ hodnotí setkání politiků.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 1 hhodinou

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 10 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...