Poláci protestovali na podporu televize kritické k vládě. Kabinet ji chce přiškrtit zákonem

V úterý večer demonstrovaly po celém Polsku lidé na obranu svobody médií. Stalo se tak v předvečer rozhodování zákonodárců o návrhu zákona, který má podle odpůrců kabinetu umlčet televizní stanici vlastněnou americkou společností a kritickou vůči nynější polské vládě. „Svobodná média, svobodní lidé, svobodné Polsko“ zněla hesla demonstrací.

Protest proti zákonu o vlastnictví médií v Krakově
Zdroj: Reuters Autor: Jakub Wlodek

Podle hlavního organizátora protestů, Výboru na obranu demokracie (KOD), se protesty konaly v třiadevadesáti městech, včetně Varšavy, kde si slovo vzal polský expremiér a bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk, který se nedávno vrátil do polské politiky jako vůdce liberální opozice.

„Jedním z nedůležitějších opor demokracie jsou svobodná a nezávislá média. Vláda Práva a spravedlnosti (PiS) připravila novelu, jejímž cílem je návrat ke komunistickému vzoru jednotných médií s jednotným sdělením,“ prohlásil Tusk. „Nevyhrajete, protože nebudeme mlčet, ale budeme hlasitě křičet a nebudeme naslouchat vašim lžím,“ vzkázal vládnímu táboru.

Sejm by měl o zpřísnění pravidel pro zahraniční vlastnictví médií hlasovat již ve středu. Zákon  má zabránit mimoevropským vlastníkům získat kontrolní balík nad mediálními firmami v Polsku. Kritici ale upozorňují, že je namířen proti stanici TVN, v níž drží kontrolní podíl americká společnost Discovery. Kanál TVN 24 je nejoblíbenější zpravodajskou televizí v Polsku.

„V sázce je pověst Polska, pokud jde o svobodu médií i jako místa pro podnikání zahraničních společností,“ poznamenala agentura AP o nadcházejícím hlasování.

„Pokud by se stalo, že by TVN 24 přišla o licenci, byl by to konec demokracie a svobody slova,“ řekla Reuters ve Varšavě šestašedesátiletá návrhářka Iwona Leliwaová-Kopystyńská.

Zahraniční vlastníci narušují polské zájmy, tvrdí vláda 

„Přáli byste si, aby polská média mohl bez jakýchkoli omezení a překážek získat kdokoli z celého světa?“ ptal se během úterní tiskové konference premiér Mateusz Morawiecki. Jeho strana PiS tvrdí, že chce zabránit tomu, aby země jako Rusko nebo Čína převzaly kontrolu nad polskými médii.

PiS tvrdí, že zahraniční mediální skupiny narušují veřejnou diskusi v Polsku způsobem, který porušuje polské zájmy. Ale zákonem riskuje narušení vztahů s klíčovým koaličním spojencem. TVN, jejíž hodnota se odhaduje na více než miliardu dolarů, představuje největší americkou investici v Polsku, upozornila agentura Reuters.

Dodala, že podle kritiků vláda kráčí ve stopách maďarského premiéra Viktora Orbána, který je blízkým spojencem PiS. Maďarská veřejnoprávní média se stala z velké části ústy vlády, zatímco desítky dalších médií musely skončit anebo je převzali podnikatelé spojení s vládními zájmy. Podobně v Polsku se veřejnoprávní televize podle kritiků kabinetu stala jen hlasatelem vládní propagandy.