Sánchez chce udělit milost katalánským separatistům. Dvě třetiny Španělů nesouhlasí

Je to zatím nejméně populární krok Pedra Sáncheze od chvíle, kdy se stal španělským premiérem. Jeho kabinet chce udělit milost dvanácti katalánským politikům. Devět z nich poslal španělský soud na devět až třináct let do vězení za neústavní referendum o nezávislosti před čtyřmi roky. Podle Sáncheze ale může milost pro separatisty zmírnit napětí v Katalánsku.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Španělský premiér chce milost pro katalánské separatisty

Když Pedro Sánchez získal před rokem a půl důvěru parlamentu, bylo jasné, že Katalánsko bude hrát v programu jeho kabinetu jedno z ústředních témat. Potřebnou většinu mu totiž zajistili katalánští separatisté odchodem ze sálu.

Popularita španělského premiéra od té doby výrazně klesla. Částečně za to může i plánované udělení milosti katalánským separatistům. Ti stojí za protiústavním referendem o nezávislosti svého regionu před čtyřmi roky, které předchozí pravicová vláda tvrdě potlačila. 

Nesouhlas pravicových voličů

Trest byl pro katalánské politiky nečekaně tvrdý. Většinu z nich poslal soud na devět až třináct let do vězení. S návrhem na smír v podobě úplného prominutí, který chce Sánchezův kabinet projednat příští týden, ale nesouhlasí téměř dvě třetiny Španělů, a to hlavně pravicových voličů.

„Když se má udělit milost, musí se také projevit lítost a slíbit, že k tomu znovu nedojde. Tito lidé jasně říkají, že toho nelitují a že to udělají znovu,“ tvrdí například podnikatel Carlos Bandecha.

Není to přitom poprvé, kdy Sánchez rozlítil stoupence pravice. Například před dvěma lety nechal přemístit ostatky generála Franca z mauzolea v Údolí padlých, které si nechal sám španělský diktátor vybudovat. Místo sloužilo k setkávání jeho příznivců, kterých je ve Španělsku stále dost.

V minulosti několikrát odepisovaný ekonom Sánchez dokázal, že díky svému talentu pro vyjednávání umí přestát i ty nejhlubší krize.

Když se klasické levicové strany začaly propadat napříč Evropou, španělští socialisté pod jeho vedením dokázali povstat a dvakrát vyhrát volby, a nakonec sestavit první koaliční vládu v novodobých dějinách Španělska.