Zimní olympiádě hrozí bojkot. Některým zemím vadí chování Číny

7 minut
Horizont ČT24: Přípravy na zimní olympijské hry
Zdroj: ČT24

Peking se intenzivně připravuje na zimní olympijské hry, které bude pořádat v roce 2022. Některé země nicméně vyzývají k jejich bojkotu, protože Čína podle nich stále popírá zodpovědnost za světovou pandemii a porušuje lidská práva.

Zázemí pro zimní olympiádu v roce 2022 má poskytnout čínské lyžařské středisko Čang-ťia-kchou. Inspekci v něm provedl přímo čínský prezident Si Ťin-pching. „Pořád máme co dělat, abychom se zlepšili v zimních sportech. Doufám, že díky olympiádě uvidím velké zlepšení,“ uvedl.

Co se týče hrozby koronavirové nákazy, Peking mají udržet bezpečný přísná opatření. Chystané Hry se však potýkají s problémy, Čínu trápí málo sněhu, nízká obliba zimních sportů v zemi a také výzvy k bojkotu olympiády. Na Mezinárodní olympijský výbor se totiž obrátilo přes 160 lidskoprávních organizací s žádostí, aby zimní Hry přesunul.

Argumentují tím, že asijská země zavírá Ujgury do táborů, pronásleduje demokraty v Hongkongu, vězní kritiky komunistického režimu nebo utužuje cenzuru a zvyšuje dohled nad vlastními občany. „Některé takzvané nevládní organizace se snaží zpolitizovat sport. Je to v rozporu s duchem olympijské charty a Čína je proti,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čau Li-ťien.

Český tým se plánuje olympiády zúčastnit

Český olympijský výbor (ČOV) se na Hry v Číně nicméně chystá s odkazem na to, že je podpořilo i Valné shromáždění OSN. „My si myslíme, že každé olympijské hry dávají šanci většímu tlaku mezinárodního společenství na normalizaci situace v jednotlivých zemích,“ tvrdí předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. 

Výzvy organizací přicházejí v době vyhrocených vztahů mezi Čínou a hlavními hráči na zimních olympiádách. Ozývají se Spojené státy, Británie, Austrálie nebo Kanada, která má v čínském vězení dva občany. Podle šéfa české diplomacie má sport zůstat apolitický.

Podle analytika Filipa Šeboka z Asociace pro mezinárodní otázky je nicméně všeobecný bojkot olympijských her ze strany demokratických států nepravděpodobný. „Neočekávám velký bojkot. Spíše je pravděpodobné, že se akci vyhnou představitelé západních států,“ řekl.

Nedůvěra v Čínu je vyšší než v roce 2008, kdy mnozí věřili v uvolňování. Tehdy získala země od výboru letní olympiádu na základě mezinárodních závazků. Předpokládalo se, že tak významná událost přispěje k tání režimu a povede ke zlepšení lidských práv v zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
před 25 mminutami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 1 hhodinou

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 2 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
před 2 hhodinami

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 3 hhodinami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

EU odloží odvetná cla proti USA o devadesát dní

Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...