Rusko odmítá spojení s hackerskými útoky na americká ministerstva

Moskva nemá nic společného s údajnými hackerskými útoky na americké ministerstvo financí a ministerstvo obchodu, prohlásil v pondělí mluvčí ruského prezidenta. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje o víkendu informovala o tom, že zmíněné úřady napadla sofistikovaná skupina hackerů, kteří sledovali interní e-mailovou komunikaci úřadů. Měsíce trvající kybernetická kampaň podle nových informací Reuters cílila také na ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Mnozí experti mají za to, že za útokem stálo Rusko.

„Znovu mohu tato obvinění odmítnout a znovu vám chci připomenout, že to byl prezident (Vladimir) Putin, kdo navrhl americké straně, aby se dohodla a uzavřela smlouvy (s Ruskem) ohledně kybernetické bezpečnosti,“ nechal se slyšet mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a prohlásil, že Washington na nabídku nereagoval.

O rozsáhlém hackerském útoku na americká ministerstva informovala v neděli jako první agentura Reuters. Podle jejích zdrojů mohly být útoky zjištěné v první fázi vyšetřování jen špičkou ledovce. Přišlo se na ně krátce na to, co přední bezpečnostní firma FireEye zjistila, že došlo k narušení jejích systémů. Podle firmy byly kromě amerických federálních institucí terčem hackerské kampaně i jiné vlády a velké korporace.

Situace byla podle médií tak vážná, že se v sobotu v Bílém domě sešla Národní bezpečnostní rada. „Vládní pracovníci se o víkendu rychle snažili zhodnotit povahu a rozsah problémů a nastolit efektivní protiopatření, první zjištění ovšem naznačovala, že narušení (systémů) bylo významné a dlouhotrvající,“ řekly deníku The Washington Post (WP) osoby obeznámené s vývojem.

Několik zdrojů uvedlo, že se hackerům dařilo měsíce sledovat vnitřní e-mailovou komunikaci zaměstnanců ministerstva financí a Národního telekomunikačního a informačního úřadu (NTIA), jenž spadá pod ministerstvo obchodu. Mezi členy amerických zpravodajských služeb panují obavy, že hackeři použili podobný nástroj k proniknutí do jiných vládních agentur.

Hackeři se dostali i k interní komunikaci ministerstva vnitřní bezpečnosti, píše Reuters

Agentura AP v pondělí informovala, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti úřadům nařídilo důkladně zkontrolovat sítě a potenciálně napadené servery odpojit. Podle zdrojů Reuters se ovšem tým „sofistikovaných hackerů“ dostal i k interní komunikaci tohoto resortu, který dohlíží na zabezpečení amerických hranic, samotnou bezpečnost a nově také na distribuci vakcín na covid-19.

„Tohle se může změnit ve špionážní kampaň, která bude mít jeden z největších dopadů v historii,“ řekl AP Dmitri Alperovitch, spoluzakladatel firmy pro kybernetickou bezpečnost CrowdStrike.

Deník The New York Times napsal, že podle federálních expertů i analytiků ze soukromé sféry mají hackerskou operaci „takřka jistě“ na svědomí ruské tajné služby. Zdroje WP označily za pachatele ruskou skupinu známou jako Cozy Bear či APT29, které západní státy v létě připsaly útoky na organizace zapojené do vývoje koronavirové vakcíny.

Hackeři pracující pro ruský stát byli podle amerických úřadů i za krádeží komunikace mezi členy Demokratické strany před prezidentskou volbou roku 2016. Před dvěma měsíci zase americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo šest údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky z účasti na sérii hackerských útoků, která zasáhla cíle od poslední zimní olympiády až po francouzské prezidentské volby roku 2017. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...