Země EU poprvé jednaly o migrační reformě. „Šance na úspěch jsou dobré,“ míní Seehofer

Ministři vnitra zemí EU zahájili vyjednávání o návrhu společné migrační a azylové politiky, kterým chce Evropská komise (EK) nahradit současná pravidla. Balíček počítající s urychlením návratů neúspěšných žadatelů i s povinnou solidaritou všech členských zemí vyvolal hned po zářijovém zveřejnění kritiku zvláště ze států východní části Unie. Německý ministr vnitra Horst Seehofer po videokonferenci prohlásil, že všechny státy ukázaly vůli k dohodě. Přes různé postoje proto vidí šanci na shodu na základních principech ještě letos.

Nový migrační systém má podle unijní exekutivy ukončit neúnosný stav, kdy jsou uprchlické tábory v Řecku a dalších jihoevropských státech přeplněny žadateli o azyl a země si mezi sebe zdlouhavě, neochotně a na základě jednorázových domluv rozdělují lidi z každého plavidla, které někoho zachrání ve Středozemním moři.

Návrh komise počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj mají solidárně podílet na zvládání migrace. Dostat by však měly na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl, nebo se raději postarají o deportace odmítnutých migrantů.

Zatímco zvláště státy západní a severní Evropy plán z větší části podporují, z Polska, Maďarska či Česka znějí hlasy požadující jeho úpravy.

Seehofer: Jsem optimistický

„Každá země prosazuje svoje zájmy, ale po dnešní diskusi jsem optimistický. Víme, že před sebou nemáme lehký úkol, šance na úspěch jsou ale dobré,“ řekl po čtvrtečním jednání Seehofer, jehož země v současnosti EU předsedá.

Německo, které je cílovou destinací velké části uprchlíků mířících do Evropy, označuje za jednu ze svých priorit právě výrazné posunutí diskusí o migraci. Podle Seehofera je po čtvrteční úvodní debatě reálné, že by se dohoda na základních pilířích nového systému mohla povést do konce roku.

Česko a další země, které mají k návrhu kritické připomínky, však zdůrazňují, že by se EU měla co nejvíce zaměřit na to, aby migraci řešila již mimo hranice Unie. Žádný ze států přitom podle Seehofera neodmítá pakt jako celek.

„Studujeme návrhy paktu a vítáme jakákoliv jednání, protože o dokumentu se musí vést široká diskuse. Podporujeme nutnost posílit ochranu vnějších hranic, urychlení návratů i posílení spolupráce se třetími zeměmi,“ přiblížil po jednání český postoj ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

S návrhem nejsou bezvýhradně spokojeny ani jihoevropské země, které dlouhodobě usilují o migrační reformu a chtějí, aby jim s vyřizováním azylových žádostí ostatní pomáhali. Plán Komise však počítá s tím, že nový nejvýše pětidenní screening i následnou dvanáctitýdenní proceduru posuzování imigrantů na hranicích budou mít na starosti i nadále právě země, do nichž cizinci jako první doputují.

„Žádný členský stát neřekl, že by byl s návrhem plně spokojen. Všechny mají nějaké obavy, otázky, rády by docílily nějakých úprav. To budeme řešit v následujících týdnech,“ řekla po  jednání eurokomisařka Ylva Johanssonová, která za Komisi s členskými státy vyjednává.

Podle Seehofera se ministři opět sejdou v listopadu i v prosinci, kdy německé předsednictví končí. Komise nepředpokládá, že by se všechny podrobnosti plánu podařilo doladit letos ani v příštím roce a za reálný cíl označuje rok 2023.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 20 mminutami

Jednotky rychlé podpory zabily v Súdánu téměř tři sta lidí, píše Reuters

Agentura Reuters s odvoláním na aktivisty uvádí, že súdánské protivládní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) o víkendu v Severním Kordofánu zabily téměř tři sta lidí. Ve vesnici Šakk Núm bylo v sobotu zabito přes dvě stě lidí, z nichž většina byla upálena ve svých domovech, upozornila lidskoprávní organizace Emergency Lawyers na sociální síti X.
před 53 mminutami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA pošlou Ukrajině střely pro systémy Patriot, řekl Trump

Spojené státy pošlou Ukrajině střely systémů protivzdušné obrany Patriot, ale Evropská unie (EU) za ně zaplatí, řekl v neděli (v pondělí ráno SELČ) podle agentur americký prezident Donald Trump.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez dohody do 50 dnů uvalí USA na Rusko „velmi přísná cla“, slíbil Trump

Americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku uvalením velmi vysokých cel, pokud nebude do padesáti dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Trump po setkání s šéfem NATO Markem Ruttem v Bílém domě také uvedl, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím Aliance, které zbraněmi podporují Kyjev.
17:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinskou vládu má vést dosavadní vicepremiérka Svyrydenková

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že na schůzce v Kyjevě požádal první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou, aby se ujala funkce premiérky Ukrajiny. Tento krok v příspěvku na síti X zdůvodnil potřebou posílit potenciál ukrajinské ekonomiky a zvýšit výrobu zbraní. O rekonstrukci vlády, v jejímž čele dosud stál Denys Šmyhal, už v minulých týdnech spekulovala ukrajinská média.
14:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Násilí mezi beduíny a drúzy na jihu Sýrie si vyžádalo 89 životů, píše AFP

Střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskými bojovníky v jihosyrské provincii Suvajda si od nedělního rána vyžádaly nejméně 89 obětí a desítky dalších lidí při nich byly zraněny, informovala agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta sídlí v Británii a dlouhodobě monitoruje dění v Sýrii prostřednictvím svých pozorovatelů. Do bojů na jihu Sýrie se zapojila i izraelská armáda, podrobnosti k tomu zatím nejsou známy.
07:12Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Francie si vojenskou přehlídkou připomněla dobytí Bastily

Francie si v pondělí připomíná dobytí Bastily 14. července 1789, které je považováno za začátek Velké francouzské revoluce. Vojenské přehlídky v centru Paříže se tradičně účastnil i prezident Emmanuel Macron. Večer pak oslavy zakončí ohňostroj u Eiffelovy věže.
10:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...