Novičok se našel na lahvi z Navalného hotelového pokoje v Tomsku, oznámil jeho tým

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou, jejíž stopy byly zjištěny na prázdné lahvi od vody z jeho hotelového pokoje v sibiřském městě Tomsk, oznámil jeho tým. Nebyl tedy zřejmě otráven na tamním letišti, jak se tým dosud domníval. Své podezření zveřejnil na sociálních sítích společně s videozáběry z Navalného hotelového pokoje, který jeho spolupracovníci prohledali hodinu poté, co se o kolapsu dozvěděli. Evropský parlament mezitím otravu odsoudil a obvinil Kreml.

Lahve z pokoje Navalného v Tomsku na snímku pořízeném jeho týmem
Zdroj: Reuters / Instagram @NAVALNY

„Dovolte, ať vysvětlíme, odkud se vzala takzvaná 'flaška s novičokem', na kterou se nás ustavičně vyptávají. Přesněji šlo o obyčejnou plastovou lahev od vody, na které pak v německé laboratoři zjistili stopy bojové otravné látky. Je to lahev z pokoje v tomském hotelu Xander, kde byl Navalnyj ubytován,“ uvedl Navalného tým.

V jeho vyjádření se uvádí, že tým se rozhodl shromáždit vše, co by mohlo být hypoteticky užitečné, a předat to lékařům v Německu, a to včetně několika prázdných plastových lahví od vody. Na jedné z nich o dva týdny později našla německá laboratoř stopy novičoku. Analýza v dalších laboratořích toto zjištění potvrdila. „Nyní chápeme, že (Navalnyj) byl otráven ještě před tím, než opustil hotelový pokoj a odjel na letiště,“ dodal tým.

Přes kůži

Podle jednoho z vynálezců novičoku Vladimira Ugleva jed nejspíše nebyl přímo ve vodě – kdyby se dostal do organismu orálně, politik by se zmítal v křečích během pár minut. Navalnyj podle jeho odhadu dostal asi pětinu smrtící dávky, přičemž jed vstřebal pokožkou. Stopy jedu pak zlikvidoval metabolismus, ale na lahvi zůstaly.

Podle Navalného spolupracovníka Vladimira Milova, který býval náměstkem ministra energetiky, se důkazy o otravě podařilo zajistit před příchodem ruské tajné policie a dostat je včas ze země. „Záběry z hotelových kamer zabavilo ministerstvo vnitra. Ale vyšetřování stejně nezačalo,“ napsala Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru.

Později šéf Navalného fondu Ivan Ždanov přinesl zprávu, že moskevskou kancelář nadace navštívil vyšetřovatel z Tomsku pověřený objasněním Navalného případu. Agentura Reuters napsala, že ruští vyšetřovatelé chtějí vyslechnout dva zaměstnance nadace, kteří byli s Navalným v Tomsku, než onemocněl. Podle Ždanova má být vyslechnuta Marija Pevčichová a Ilja Pachomov.

Británie ve středu uvedla, že si je téměř jistá, že útok na Navalného spáchaly ruské tajné služby, a že Rusko musí vysvětlit nepřijatelné použití chemické zbraně. Objasnění požadují také Německo, Francie a další státy, zaznívají výzvy k dalším sankcím proti Moskvě. 

Europoslanci mezitím schválili většinou 532 z 693 hlasů rezoluci, v níž rázně odsoudili útok na Navalného, za který by EU měla postihnout viníky. Ti jsou podle textu buď přímo spojeni s ruskými úřady, nebo Moskva porušila své mezinárodní závazky, když se jed ze skupiny novičok dostal do rukou nepovolaných osob.

Rezoluce označila útok za součást systematických pokusů o umlčení ruské opozice. Moskva by podle EP měla spolupracovat na mezinárodním vyšetřování případu a umožnit potrestání viníků. Státy EU by podle europoslanců měly co nejdříve dát dohromady návrh nových sankcí proti Rusku a proti odpovědným lidem, a zároveň zesílit dosavadní postihy.

Obvinění z korupce

Kritik Kremlu v srpnu náhle onemocněl při vnitrostátním letu z Tomsku do Moskvy. V Tomsku točil předvolební film obviňující tamní politiky z rozkrádání veřejných financí.

Letoun musel nouzově přistát v Omsku, kde byl Navalnyj v bezvědomí hospitalizován a odkud byl posléze, po několikadenních průtazích, přepraven zvláštním letem do Berlína, kde se zotavuje v nemocnici Charité.

Podle tamních lékařů i odborníků z Francie a Švédska, kteří zkoumali jeho tkáně, byl otráven nervově paralytickou látkou novičok, čili zakázanou chemickou zbraní. Lékaři v Omsku ji nenašli a Rusko tvrdí, že nevidělo žádné důkazy, že by Navalnyj byl otráven.

Navalného příspěvky na internetu, odhalující korupci ve špičkách ruské politiky, zaznamenaly miliony zhlédnutí. Otráven byl během vrcholící kampaně před místními a regionálními volbami, ve kterých se snažil přispět k porážce co největšího počtu kandidátů Kremlu.