„Odejdi!“ Demonstranti v Bělorusku nepolevují v protestech, podpořili je lidé v řadě evropských států

V centru Minska se desítky tisíc demonstrantů domáhaly odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka voláním „Odejdi!“. Reportéři nezávislých médií odhadovali účast na více než sto tisíc lidí. Úřady tlampači vyzývaly účastníky akce k rozchodu a varovaly před použitím síly ze strany početných policejních i vojenských jednotek. Nakonec se ale vše odehrálo v klidu. Solidaritu s protestujícími projevili i lidé v mnoha zemích Evropy, včetně státníků. V Litvě nebo v České republice vznikly lidské řetězy.

Dav s bílo-červenými vlajkami, které se staly barvami protestu, zaplnil minské náměstí Nezávislosti a přilehlé ulice a sborově vykřikoval hesla jako „Svoboda!“, vylíčil reportér agentury AFP a dodal, že se takové shromáždění demonstrantů v centru hlavního města sešlo druhou neděli za sebou.

„Jestli opravdu vyhrál volby, tak proč proti němu tolik lidí vychází protestovat?“ prohlásil osmnáctiletý Jauhen. „Lukašenko chce, abychom se rozešli a žili jako dřív. Ale už nikdy nebude jako dřív,“ řekl osmadvacetiletý Nikita. Lukašenko, který se drží šestadvacet let u moci, se ještě nikdy nestřetl s tak početným a vytrvalým odporem, dodala AFP.

Agentura DPA píše o „bezprecedentní soudržnosti občanů všech tříd v zemi, ovládané v sovětském stylu i třicet let po pádu komunismu“. Protesty v Minsku podle ní nejsou ani protiruské, ani proevropské. „Chci, aby tento teror skončil, abychom mohli konečně svobodně žít,“ řekla dvaapadesátiletá historička Svjatlana. „Tento režim a tento diktátor mají na rukou tolik krve,“ dodala v slzách.

3 minuty
Události: Demonstranti v Bělorusku nepolevují v protestech
Zdroj: ČT

Demonstrace se podle listu Kommersant účastnili také členové koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli hladkému předání moci. Její členka Maryja Kalesnikavová vyzvala lidi, aby se nepřibližovali k válečnému památníku, který střežili vojáci. Mezi demonstranty a vojáky se postavili hudebníci, kteří zahráli písničku o třech želvách. Lidé se nakonec v klidu rozešli.

Během protestu se na sociálních sítích a v médiích objevily záběry zachycující pětašedesátiletého Lukašenka v neprůstřelné vestě a se zbraní v ruce. Server Tut.by poznamenal, že Lukašenkovu kalašnikovu chyběl zásobník.

3 minuty
ČT24: Bělorusko čekají další protesty
Zdroj: ČT24

Cichanouská: Lidé už nebudou Lukašenka akceptovat

Podle vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské je za současnými protesty hlavně hněv Bělorusů kvůli zmanipulovaným volbám a následným pokusům režimu brutálně potlačit protesty.

„Jsem si jistá, že lidé už tuto chvíli nepromarní. Dokonce i když se protestní hnutí trochu utlumí, lidé už nebudou akceptovat našeho prezidenta. Prostě už není možné pod ním žít. Budeme bojovat o vítězství do té doby, dokud nedosáhneme změny,“ uvedla.

Evropané vyjadřují solidaritu s protestujícími Bělorusy

Litevský prezident Gitanas Nauséda a jeho předchůdkyně Dalia Grybauskaitéová se postavili do živého řetězu asi padesáti tisíc lidí, který vedl z Vilniusu k přibližně 30 kilometrů vzdáleným hranicím s Běloruskem. Akce nazvaná Cesta svobody se konala na znamení solidarity s Bělorusy.

„Je důležité dát vědět Bělorusům, že nejsou osamoceni,“ řekla Grybauskaitéová podle serveru Delfi a vyzvala k mezinárodní izolaci Lukašenkova režimu a zavedení ekonomických sankcí.

Bělorusy, kteří protestují proti Lukašenkovu režimu, podpořili v neděli také Češi.  Akci v Praze pořádal v Česku spolek Milion chvilek pro demokracii. České a evropské politiky vyzval k co nejrychlejšímu vyhlášení plošných ekonomických sankcí. „Individuální sankce nestačí a plošné sankce jsou to jediné, čeho se vládci Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin obávají,“ uvedlo hnutí. 

Podobné akce se podle organizátorů konaly také v Lotyšsku, Estonsku, Polsku, Gruzii a dalších zemích.

Lukašenko varoval před cvičením NATO

Lukašenko zatím mluví o vnějším ohrožením země a v uniformě o víkendu přiletěl na vojenské cvičení poblíž Grodna na severozápadě země u polských a litevských hranic.

Varoval před údajným nebezpečím ze strany Polska a NATO, přitom hodlá nařídit ministru obrany, aby všemi silami bránil severozápadní region, prý nejvíc ohrožený agresí.

„Všechno spěje k tomu, že sem chtějí dostat někoho, kdo se bude prohlašovat novým prezidentem, a pak požádají zahraničí, v tomto případě NATO, o ochranu obyvatelstva. Poté sem vojenské síly vstoupí a Bělorusko je možné pohřbít,“ varoval Lukašenko na tiskové konferenci. 

Severoatlantická aliance odmítla, že by se na polské a litevské hranici s Běloruskem shromažďovali vojáci. Mluvčí NATO Oana Lungescuová uvedla, že aliance „není hrozbou pro Bělorusko ani pro žádnou jinou zemi“ a v regionu žádné vojáky nesoustřeďuje. „Náš postoj je přísně obranný,“ dodala mluvčí.

Obvinění o chystané revoluci podporované cizími mocnostmi popřel litevský prezident Gitanas Nauséda. „(Lukašenkův) režim se ničím nepodloženými tvrzeními o imaginárních vnějších hrozbách snaží odvrátit pozornost od vnitřních problémů Běloruska,“ reagovala litevská hlava státu. 

Okolní státy Polsko i Litva dlouhodobě odmítají, že by měly ohrožovat celistvost Běloruska. „Není tu žádný neplánovaný pohyb jednotek NATO v Litvě, včetně litevských armádních sil. Dokonce jsou aktivity nižší než obvykle a pokud vím, žádné neplánované přesuny se nedějí ani v Polsku. Je to totálně nepravdivé a Lukašenko tak pokračuje v hledání vnějšího nepřítele,“ uvedl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
09:26Aktualizovánopřed 57 mminutami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 1 hhodinou

Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.
12:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Silný a chladný vítr ochromil části Číny

Severní oblasti Číny zasáhly silné větry připomínající tajfun, které si mimo jiné vynutily uzavření historických památek v Pekingu, narušily cestování a do některých oblastí přinesly sněžení a krupobití. Očekává se, že vítr by měl začít slábnout v neděli večer.
před 4 hhodinami

V centru Athén vybuchla bomba u kanceláří železničního dopravce

V rušné čtvrti v centru Athén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle dostupných informací nedošlo k žádným zraněním.
před 10 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 10 hhodinami

Celostátního vojenského cvičení by se v Polsku mohlo zúčastnit až sto tisíc lidí

Polsko čeká příští rok poprvé celostátní vojenské cvičení. Účast na něm bude dobrovolná. Zapsat se budou moci i ženy a očekává se zájem až sta tisíc lidí. Cvičení budou probíhat buď jako série víkendových školení nebo jako měsíční výcvik v kasárnách. Polská armáda má nyní včetně rezervistů k dispozici na dvě stě tisíc lidí, podle Varšavy je to ale málo. Plán posledních dvou vlád počítá s navýšením až na tři sta tisíc. S rekrutací mají pomoci i náborové akce. Navyšovat stavy se ale armádě daří už pět let. Jen v minulém roce přišlo šestnáct tisíc zájemců. Vliv na to mělo i zvýšení platů o téměř pětinu.
před 10 hhodinami
Načítání...