Nejen Dillí nebo Kalkata. Na čele žebříčku měst s nejšpinavějším vzduchem se ocitlo i Sarajevo

3 minuty
Horizont ČT24: Balkánské země dusí zimní smog
Zdroj: ČT24

Balkánské země dusí zimní smog. V Sarajevu dosáhlo v lednu množství škodlivin ve vzduchu takové úrovně, že se bosenská metropole dokonce na nějakou dobu stala městem s nejšpinajvějším vzduchem na světě. Srbsko má zase kvůli škodlivinám nejvyšší míru úmrtí v Evropě. Zimní smog ale pokryl i okolní státy.

Mezi města s nejhorší kvalitou vzduchu na světě se Sarajevo zařadilo podle dat švýcarské společnosti AirVisual. Podle jejích údajů stanulo město během ledna dokonce několikrát na čele nelichotivého žebříčku.

Městem s úplně nejšpinavějším vzduchem na světě bylo Sarajevo jedenáctého, patnáctého či šestnáctého ledna. Předstihlo tak města, která přední příčky tohoto pořadí zaujímají pravidelně, jako třeba indické Dillí, bangladéšská Dháka či pákistánský Láhaur. 

Během ledna se v první desítce objevila také další balkánská města jako srbský Bělehrad či kosovská Priština. Začátkem února se sice situace zlepšila, štiplavý smog ale trápí balkánská města v zimní sezoně opakovaně.

Vláda mluví o „typickém zimním smogu,“ zatímco se Sarajevo dusí

V Sarajevu se často topí uhlím nebo dřevem, v dopravních zácpách obvykle uváznou stará auta, která by technickou kontrolou v západní Evropě neprošla. Proudění vzduchu se navíc v posledních letech postavily navzdory protestům architektů vysoké budovy.

Místní často utíkají na nedalekou horu Trebevič. Od ledna se tam lanovkou dostanou se slevou, což je jeden z kroků na zlepšení situace ze strany úřadů. Při pohledu z výšky 1629 metrů nad mořem ale město často překrývá nepropustná mlha.

„Vyhýbám se procházkám po městě, znečištění je obrovské – mnoho aut, všechno je špinavé, šedivé, depresivní. Když vyjdete sem, všechno se změní,“ říká Sakiba Sahmanová, která v Sarajevu žije.

Vláda argumentuje, že smog je pro zimu typický. Sezónnost politikům nahrává, neboť s příchodem jara se rozpouští nejen špinavý vzduch, ale zdánlivě i potíže s ním spojené. Podle ekologů ale škodliviny přetrvávají celoročně třeba ve vodě nebo jídle.

„Přijdeme o 5500 životů ročně. Kvůli vzduchu trpí každý občan, všichni trpí kromě politiků. Politici to ignorují,“ varuje Anes Podič, předseda ekologické organizace Eko-Akcija.

V Tuzle se kvůli špinavému vzduchu protestovalo

O 120 kilometrů dál v Tuzle nosí někteří aktivisté masky symbolicky po celý rok. Před měsícem tam vyzvali úřady, aby se do pěti let vzdaly uhelné energie, protože děti trpí plicními chorobami, demonstrovalo se i v ulicích. Bez odezvy. 

„Bojím se, že lidé začínají Tuzlu opouštět kvůli znečištěnému vzduchu, ne z ekonomických důvodů,“ podotýká Dzemila Agičová, členka Ekologické a energetické asociace.

Místo snižování počtu elektráren má v okolí města vyrůst další, a to za čínské peníze. Starší elektrárny se začaly stavět už v padesátých letech. Šestnáct elektráren v celé zemi přitom uvolní stejně škodlivin jako dvě stě v celé Evropské unii.

Srbsko: Jako padlí za války

I v sousedním Srbsku je situace kritická. Také tam jsou hlavním důvodem slabá ekonomika a nedostatečné reformy. S průměrným měsíčním platem v přepočtu 12,5 tisíce korun jsou ceny plynu pro řadu Srbů příliš vysoké, a teplo tak až ze dvou třetin dodávají staré uhelné elektrárny.

Počet mrtvých kvůli znečištění přirovnávají v Srbsku k počtu těch, kteří padli za války. Na sto tisíc obyvatel v tomto ohledu připadá 175 úmrtí, což je nejvíc v Evropě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 8 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...