Polsko má obří problém se smogem. Lidé hledají triky, které jim umožňují dýchat

Čím dál více Poláků si uvědomuje, jak je polské ovzduší znečištěné. Obchod s výrobky proti smogu kvete. Prodejci nabízejí různobarevné roušky a ochranné kosmetické prostředky.

Magda rozkládá na pultu svého varšavského obchodu protismogové roušky všech barev a střihů. Větší rouška je křiklavě žlutá, menší modrá se vzorem růžových květů. „Na běžné nošení, nebo na sport?“ ptá se a nabízí katalog polského výrobce: „To je nejnovější kolekce.“

O prostředku na ochranu dýchacích cest se v Polsku kvůli vážným problémům se smogem mezitím začalo hovořit jako o módním doplňku. Na internetu se nabízejí šátky s chytlavými názvy jako „City“, „Techno“ nebo „Bandit Scarf“ – s integrovanými ochrannými prvky.

Podívejte se na on-line mapu znečištění v Polsku

V Polsku leží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 30 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii. Magda, která ve Varšavě jezdí denně na kole, si všimla již před lety, že s ovzduším není něco v pořádku. „V některých částech města jsem skoro nemohla dýchat,“ vypráví mladá žena, která trpí závratěmi a bolestmi hlavy – smogovými symptomy, před kterými mají chránit masky s vyměnitelnými filtry. Magda ve svém obchodě pro cyklisty nabízí výrobky od 25 do 40 eur (631 až 1009 Kč).

Polsko je evropský premiant – ve vypouštění rakovinotvorných látek

Od extrémní vlny smogu v roce 2017 na problém, v jehož důsledku podle Piotra Siergieje ze svazu Polski Alarm Smogowy ročně předčasně zemřou tisíce Poláků, upozorňují ochránci životního prostředí a média. Polsko je v rámci EU nesporným premiantem především ve vypouštění rakovinotvorných látek. Hlavním původcem znečištění je druhořadé uhlí a zastaralé pece.

Miliony lidí v zemi ještě topí ve starých kotlích, varuje organizace, která zahájila osvětovou kampaň v kině. „Podařilo se nám zvýšit povědomí lidí,“ říká Siergiej. Ale příležitost zavětřili i podnikatelé. „Na smogu chtějí vydělat všichni,“ všímá si Siergiej.

Události ČT: Smog z Polska míří do Česka (zdroj: ČT24)

Že se obchodu daří, potvrzuje Magda: „Ve dnech, kdy je vyhlášen smogový poplach, přichází kupovat roušky obzvlášť hodně lidí.“ V zimě lze potkat stále více chodců, cyklistů a běžců s rouškami, které zakrývají skoro celý obličej. Varování před koncentrací jemného prachu přenášejí z nejbližších měřících stanic nově vyvinuté aplikace, které před znečištěním vzduchu varují krátkými textovými zprávami.

Poláci hledají, jak se se znečištěním vypořádat

Rostoucí poptávku po výrobcích proti smogu zaregistrovaly i polské lékárny. „Zákazníci se po nich ptají čím dál častěji,“ říká varšavská lékárnice, která prodává ne zrovna stylové roušky na jedno použití za zhruba pět eur. Dříve je zákazníci používali při malířských a řemeslných pracích, nyní častěji fungují jako ochrana proti smogu.

Poptávka je i po čističkách vzduchu. Obyvatelé Krakova v jižním Polsku, kde se ročně naměří až 188 smogových dní, si mohou dokonce objednat tým, který měří hodnoty prachu v bytech a kancelářích. Dokonce i polský kosmetický průmysl ucítil příležitost: několik výrobců nabízí krémy proti vráskám a předčasnému stárnutí pleti – údajně způsobenému smogem, rozumí se. „Výrobek jsme uvedli na trh kvůli smogovému znečištění v Polsku,“ vysvětluje Anna, která pracuje pro kosmetickou značku Yonelle.

„Krémům a tabletám se můžu jen smát,“ říká protismogový aktivista Siergiej. Roušky ovšem mají smysl, zdůrazňuje. Odfiltrují až 99 procent škodlivin. „Ale těžko se s nimi dýchá,“ varuje. Malým dětem se vůbec nesmějí nasazovat, protože by se mohly udusit, varují lékaři.

Podle Siergieje musí vláda začít jednat a zavést dlouho slibované normy kvality uhlí. „Nasadit si roušky, zůstat doma nebo doufat, že lepší vzduch přivane vítr, by neměly být běžné protismogové metody.“

Magda naopak předpokládá, že protismogové roušky se už brzy v Polsku stanou běžnou součástí dne. „Zatím vypadají zvláštně, ale určitě si na ně brzy zvykneme.“ Její klienti už je ladí k oblečení. Nejoblíbenější je černá. „Hodí se ke všemu a je nejelegantnější.“

Načítání...