Tisícové protesty v Libanonu. Vláda chtěla zdanit WhatsApp, v Bejrútu hoří barikády, desítky zraněných

V Libanonu pokračují druhým dnem největší protesty za poslední roky. Policie rozháněla protestující slzným plynem. Lidé si stěžují na špatnou ekonomickou situaci. Rozlítil je také plán vlády zavést nové daně a poplatky na tabák, benzin, ale i aplikaci WhatsApp. Premiér Saad Harírí dal politickým oponentům třídenní ultimátum na dohodu o zásadních reformách.

V bejrútském centru se v pátek večer lidé pokusili zapálit budovu a policisté proti nim použili slzný plyn. Reportéři agentury Reuters viděli několik přidušených lidí, kteří prosili vojáky, aby jim pomohli.

Masa se pak začala přesouvat k prezidentskému paláci. Z něj k davu promluvil prezidentův zeť a ministr zahraničí Džibrán Básil. Také on ekonomické potíže připsal politickým stranám a řekl, že vláda musí skoncovat s korupcí a vyhnout se uvalování dalších daní. „Jakákoli alternativa současné vlády bude mnohem horší a může přivodit katastrofu,“ řekl k výzvám k rezignaci vlády.

Už v noci na pátek se stovky lidí v Bejrútu shromáždily u sídla vlády a parlamentu. Křičeli „Revoluce“ či „Zloději“, s odkazem na vládní politiky, které viní z korupce a špatného hospodaření. Někteří z protestujících házeli kameny na policisty, kteří proti nim použili slzný plyn.

Demonstranti také zablokovali několik ulic v Bejrútu barikádami z kontejnerů a zapalovali pneumatiky. Kvůli protestům zůstaly v pátek zavřené školy. Blokády silnic hlásí AP i z jiných částí země. Někteří demonstranti uvedli, že hodlají v protestech pokračovat, dokud vláda neodstoupí. Protestující kritizují vládu i kvůli neschopnosti čelit rozsáhlým lesním požárům.

Vláda skončit nechce, bojí se kolapsu

Ministryně vnitra Rajá Hasanová však rezignaci kabinetu vyloučila. „Snažíme se vyhnout kolapsu, pokud by byla vytvořena nová vláda, musela by přijmout stejná opatření,“ řekla Hasanová televizi Al-Majadín. Premiér Harírí uznal, že země prochází „bezprecedentní, těžkou dobou“.

Předseda vlády obvinil odpůrce v kabinetu z blokování reforem. Ve vládě národní jednoty má zastoupení šíitský Hizballáh a několik soupeřících politických stran. Harírí politiky vyzval, aby navrhované změny podpořili. „Naši vládní partneři nám musejí dát jasnou, definitivní a přesvědčivou odpověď, která zaručí, že jsme všichni pro reformy. Pokud ne, zahájím po 72 hodinách zcela jiný dialog,“ řekl.

Premiérův projev sledovala řada Libanonců v ulicích. „Harírí, odejdi,“ volali mnozí. V postupu k sídlu vlády jim zabránili policisté slzným plynem a vodními děly.

Libanon patří dlouhodobě k nejzadluženějším zemím světa, jeho dluh činí asi 150 procent hrubého domácího produktu. Agentura AP rovněž připomněla, že Libanon poskytl útočiště 1,5 milionu Syřanů, kteří od roku 2011 utekli ze sousední země před občanskou válkou.

Vláda už kvůli protestům ustoupila od záměru zpoplatnit telefonní hovory přes WhatsApp, Messenger a FaceTime. „Nejsme tady kvůli WhatsAppu, jsme tu kvůli všemu: benzinu i potravinám, kvůli všemu,“ citovala agentura Reuters reakci jednoho z demonstrantů. 

Organizace OSN vyzvala všechny účastníky sporů k tomu, aby se vyhnuli zvyšování napětí a násilí. „OSN bude nadále pracovat s libanonskou vládou a dalšími partnery, aby pomohla řešit problémy Libanonu včetně jeho ekonomické situace,“ sdělil mluvčí Stéphane Dujarric. Saúdská Arábie vyzvala své občany, aby se cestám do Libanonu vyhnuli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod, které má v gesci energetiku, uvedlo kolem 21:00, že se daří pokrývat 35 procent poptávky. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
13:48Aktualizovánopřed 10 mminutami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 20 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 26 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 31 mminutami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 35 mminutami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 39 mminutami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 1 hhodinou

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 2 hhodinami
Načítání...