Johnson spustil vládní revoluci. Změny se dotkly 17 lidí, kabinet dostal úkol završit brexit

Nový britský premiér po nástupu do čela vlády neotálel a spustil to, co server Politico nazval „prvním dnem revoluce Borise Johnsona“. Výměna se týká celkem 17 ministrů a členů širšího kabinetu, někteří rezignovali sami, jiné odstranil sám Johnson. Ten označil za hlavní úkol své vlády dokončit proces brexitu. Diplomacii vede nově Dominic Raab, šéfem financí je Sajid Javid a ministrem pro brexit zůstává Stephen Barclay. Opozici se změny ve vládě nelíbí a žádá nové volby.

Video Události
video

Události: První kroky premiéra Johnsona

Johnson oznámil, že se Spojené království musí připravit i na odchod z Unie bez dohody. „Všichni jsme odhodláni opustit Evropskou unii 31. října nebo dokonce dřív. Neplatí žádná kdyby, žádná ale. Nebudeme čekat na konec října, abychom přišli s novým fantastickým programem pro naši zemi. To znamená splnit priority lidí, učinit naše ulice bezpečnější,“ konstatoval Johnson.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonátu s Johnsonem zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná.

Nový premiér obměnil více než polovinu ministrů. Jako šéf diplomacie skončil poražený sok v boji o předsedu konzervativců Jeremy Hunt. „Byl bych poctěn, kdybych mohl pokračovat v mé práci na ministerstvu zahraničí, ale chápu potřebu nového premiéra vybrat si svůj tým. Boris Johnson mi nabídl jinou roli, ale po devíti letech ve vládě a tři sta zasedáních kabinetu nastal čas vrátit se do zadních lavic, ze kterých bude mít předseda vlády mou plnou podporu,“ uvedl Hunt.

Brexit do konce října

V čele ministerstva zahraničí ho nahradí někdejší ministr pro brexit Dominic Raab. Ve svém prvním projevu po jmenování označil za prioritu odchod Velké Británie z EU do konce října. „Lepší by to bylo s dohodou, abychom si udrželi přátelství s Evropskou unií a dalšími spojenci. Každopádně ale musíme dojít k nějakému finálnímu řešení. Potom se může vláda a národ spojit a můžeme usilovat o cíle, které premiér zmínil před Downing Street,“ prohlásil Raab.

Spolupracovat na odchodu z Unie bude i se Stephenem Barclayem, který zůstal v čele ministerstva pro brexit. Naopak končí Mel Stride, který vytvářel agendu v dolní komoře parlamentu.

Nahradil ho Jacob Rees-Mogg, jeden z největších kritiků předchozí premiérky Theresy Mayové a tvrdý zastánce brexitu bez dohody. „Boris Johnson byl připravený pracovat pro národ. A viděli jste to už z jeho projevu. Má jasný cíl a tím cílem je nás dostat z Evropské unie do 31. října,“ zdůraznil Rees-Mogg.

Kritika ze strany opozice 

Opozice Johnsona za změny v kabinetu kritizuje. Liberálním demokratům například vadí šéf kampaně za odchod Británie z Evropské unie Dominic Cummings, který se stává hlavním Johnsonovým poradcem.

Stejně jako labouristé chtějí nové volby. „Tato země si zaslouží nové volby, aby si určila, jakou vládu chce. A jak se vypořádá s evidentními nerovnostmi a nespravedlností v naší společnosti. Nový předseda vlády nenabídl řešení k žádnému z těchto problémů,“ míní šéf labouristů Jeremy Corbyn.

Brusel dal po zvolení Johnsona jasně najevo, že odchodovou dohodu měnit nehodlá. Nový premiér má necelých sto dní na to, aby jejich názor případně změnil. Johnson slibuje, že se pokusí vyjednat „novou a lepší“ dohodu než jeho předchůdkyně Mayová.