Trump telefonoval s Putinem. Mluvili o nové smlouvě o odzbrojení i Venezuele

Americký prezident Donald Trump přes hodinu telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o možnosti uzavření nové odzbrojovací smlouvy za účasti USA, Ruska a Číny. Prezidenti rovněž besedovali o denuklearizaci Korejského poloostrova a situaci na Ukrajině a ve Venezuele. Krátce pohovořili i o zprávě vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, která Rusko viní z pokusů ovlivnit americké volby.

Prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump
Zdroj: Reuters

Trump a Putin se podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové zabývali smlouvou o omezení strategických zbraní uzavřenou v roce 2010 v Praze, jejíž platnost za dva roky vyprší.

Smlouva nazývaná START omezila arzenály Spojených států a Ruska zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních. Prezidenti diskutovali o tom, zda je vhodné smlouvu prodloužit, či vypracovat novou za účasti další jaderné mocnosti Číny.

Trump v lednovém poselství o stavu unie prohlásil, že místo dosavadní smlouvy by bylo dobré dojednat novou úmluvu, která by zahrnovala Čínu a další státy. Rusko koncem dubna ústy kremelského poradce Jurije Ušakova dalo najevo, že je americkým návrhům otevřené.

Čína zatím dialog USA a Ruska o strategických zbraních přímo nekomentovala, podle Donalda Trumpa se ale Čína jednání „velmi chce účastnit“.

Putin informoval Trumpa o schůzce s Kimem

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová novinářům řekla, že Trump s Putinem debatovali o výbušné situaci ve Venezuele a o stavu jednání se Severní Koreou, jejíž vůdce Kim Čong-un nedávno Rusko navštívil. Putin po jednání s Kimem prohlásil, že o jeho výsledku bude Washington informovat.

Venezuele bylo v pátek ve Washingtonu věnovno i jednání ministra zahraničí Mikea Pompea, úřadujícího ministra obrany Patricka Shanahana a bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Shanahan po jednání řekl, že „všechny možnosti zůstávají otevřené“.

Muellerova zpráva byla tématem hovoru prezidentů jen krátce, uvedla Sandersová. Trump a Putin o ní prý hovořili v souvislosti s tím, že vyšetřování ruského vlivu na volby skončilo.