Trump chce nahradit smlouvu o strategických zbraních START, přizvat hodlá i Čínu, tvrdí CNN

Experti Bílého domu připravují na pokyn prezidenta Donalda Trumpa návrh nové smlouvy o omezení strategických zbraní, která by nahradila dohodu podepsanou v roce 2010 v Praze. Oznámila to americká televize CNN s odvoláním na své zdroje v Bílém domě. Budoucí dohoda by podle prezidentova projektu měla zahrnovat nejen jaderné zbraně USA a Ruska, ale nově i Číny.

Pražskou smlouvu, která je známá i jako „nová smlouva START“, podepsali v roce 2010 tehdejší prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvěděv. Navázala na sovětsko-americkou dohodu START I.

Arzenály Spojených států a Ruska omezila aktuální smlouva zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních. Pražská smlouva má vypršet v roce 2021. Prodloužena může být o pět let, ale Trump chce raději dojednat smlouvu novou, uvádí CNN.

Trump letos v lednu v poselství o stavu unie prohlásil, že místo dosavadní dohody START „možná můžeme dojednat jinou smlouvu, když přidáme Čínu a jiné (státy), ale možná se to nepovede; v takovém případě bychom všechny ostatní mnohonásobně překonali ve financování a inovacích“.

Podle činitelů Bílého domu, na které se CNN odvolává, dal Trump jasně najevo, že kontrola zbrojení „by měla zahrnovat Rusko i Čínu a měla by se týkat všech zbraní, všech hlavic, všech raket“. Jde prý o projekt, o jaký se dosud žádná vláda nepokusila.

Rusko: USA podkopávají desetiletí práce

Ruská agentura TASS citovala náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který obvinil USA, že se snaží zničit veškeré smlouvy o nešíření zbraní a kontrole zbrojení. „Podkopávají desetiletí pracně budované a pečlivě ochraňované zásady mnohostranné rovnoprávné spolupráce při řešení nejvážnějších problémů mezinárodní bezpečnosti,“ vyčetl ruský diplomat Washingtonu.

Rjabkov nicméně připustil, že proces kontroly jaderných zbraní by měl být mnohostrannější. „Naše stanovisko spočívá v tom, že proces omezení jaderných zbraní může být postupný a musí se opírat o zásadu nedělitelné bezpečnosti. Musí mít mnohostranný charakter s respektováním konsenzu a zájmů všech zemí,“ konstatoval Rjabkov, aniž se zmínil o možném zapojení Číny.

Někteří experti jsou skeptičtí

CNN publikovala skeptické názory některých expertů, podle nichž plán přizvat k odzbrojovací dohodě Čínu je spolehlivým způsobem, jak kontrolu strategických zbraní pohřbít. „Jediným důvodem, proč oslovit Čínu, může být snaha nepokračovat se smlouvou START,“ soudí Alexandra Bellová z amerického Střediska pro kontrolu a nešíření zbraní.

Zatímco odzbrojovací dohody s Ruskem se dojednávaly po desetiletí a navazovaly jedna na druhou, smlouva za účasti s Číny by musela být sjednána úplně od začátku.

Moskva v poslední době obviňuje Pentagon, že dohodu START porušuje. Rusko varuje, že její případné prodloužení narazí na nutnost vyřešit celou řadu sporných problémů. Bílý dům ale podle CNN s diskusí o prodloužení smlouvy z roku 2010 nespěchá. Místo toho se pokusí o ambicióznější dohodu, která by zahrnovala i zbraně nestrategické povahy a likvidovala by celé třídy výzbroje.

  • Podepsána 8. dubna 2010 v Praze. Navázala na sovětsko-americkou dohodu START I, kterou v roce 1991 podepsali George Bush starší a Michail Gorbačov a jejíž platnost vypršela v roce 2009.
  • Pro strategické zbraně zavedl nový START následující souhrnné limity:
  • a) počty jaderných hlavic – maximálně 1550; tento limit je o 74 procent nižší, než byl limit ve smlouvě START I z roku 1991, a o 30 procent nižší než limit z tzv. moskevské smlouvy (SORT) z roku 2002, kterou také nový START nahradil;
  • b) kombinovaný limit 800 kusů pro rozmístěné a nerozmístěné strategické nosiče jaderných zbraní (rakety, letadla a ponorky);
  • c) samostatný limit 700 kusů pro rozmístěné strategické nosiče jaderných zbraní (rakety, letadla a ponorky); tento limit je méně než poloviční oproti příslušnému limitu staré smlouvy START I.
  • Složení a strukturu svých strategických útočných zbraní si každá smluvní strana stanoví sama.
  • Smlouva obsahuje ověřovací mechanismus, který zahrnuje inspekce na místech, výměnu údajů a ohlašovací povinnost vztahující se ke strategickým útočným zbraním a zařízením, které jsou zmíněny ve smlouvě. Pro zvýšení transparentnosti smlouva také stanoví výměnu dálkových měření.
  • Zdroj: ČTK
Načítání...