New York Times: Smlouva START není pro Rusko závazkem

Washington/Moskva – Rusko si podle deníku New York Times vyhradilo možnost odstoupit od plánované smlouvy START, pokud by budování nového amerického protiraketového deštníku v Evropě vyhodnotilo jako riziko pro svou bezpečnost. Klíčová smlouva mezi Ruskem a USA, kterou mají oba prezidenti podepsat 8. dubna v Praze, má omezit a upravit výrobu strategických zbraní včetně jaderných hlavic. Proti systému vystupuje Moskva dlouhodobě, přestože Washington stále opakuje, že není namířený proti Rusku, ale proti režimům v Íránu a KLDR.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zdůraznil, že dohoda START vůbec neznamená, že by USA směly realizovat své plány. „Smlouva neobsahuje žádná ustanovení, která by usnadňovala vybudování takového amerického protiraketového štítu, který by představoval pro Rusko hrozbu,“ řekl pro ruskou televizi. Moskva označovala plánovanou protiraketovou obranu vždy jako ohrožení své bezpečnosti a smlouvu posuzuje výhradně jako zaručení stability a kompromisu.

Podle ruských analytiků citovaných agenturou AFP Rusko novou smlouvou, „obsahující kompromis v citlivé záležitosti americké protiraketové obrany“, dosáhlo se Spojenými státy parity, po které toužilo. „Pro Rusko je velmi důležité, že má tuto novou smlouvu, která zhruba odpovídá duchu rovnosti,“ řekl agentuře bývalý diplomat Roland Timerbajev, který se účastnil vyjednávání předchozí smlouvy z roku 1991.

Moskva od počátku ostře protestovala proti plánům předchozího amerického prezidenta George Bushe vybudovat v Česku protiraketový radar a v Polsku rozmístit protiraketové střely. Od těchto plánů Obama sice ustoupil, ale Moskvu znepokojuje případné rozmístění prvků protiraketové obrany USA na Balkáně, a tak trvala na vyjádření vazby mezi strategickými zbraněmi a protiraketovou obranou i v nové smlouvě.

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv během klimatického summitu v Kodani
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24