Severní Korea prostřednictvím své oficiální agentury KCNA oznámila, že otestovala novou taktickou naváděnou zbraň. Na první podobný test od neúspěšného únorového summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem osobně dohlížel diktátor Kim Čong-un. Zda šlo o zkoušku rakety či jiného typu zbraně, Pchjongjang neupřesnil.
Severní Korea otestovala za Kimova dohledu novou taktickou zbraň
KCNA uvedla, že zbraň má „specifický způsob navádění letu“ a „silnou hlavici“. Její dokončení je podle Kim Čong-una „velmi významná událost pro zvyšování bojové síly“ severokorejské armády, dodala KCNA.
Jihokorejští experti se podle agentury Reuters na základě informací poskytnutých Pchjongjangem shodují, že jde o střelu krátkého doletu, která může být odpalována ze země, vzduchu či moře a likvidovat lodě, tanky či letadla.
Američtí představitelé se podle Reuters nechtěli k testu vyjadřovat, ačkoli připustili, že o něm vědí.
KLDR chce ukázat, že si poradí se sankcemi, míní experti
Donald Trump se snaží severokorejského diktátora přesvědčit o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, jejich únorové jednání však ztroskotalo na severokorejském požadavku zrušení všech amerických sankcí.
Rozhovory od té doby nepokročily a KLDR pohrozila tím, že přehodnotí dřívější zákaz raketových a jaderných testů. Podle satelitních snímků v posledních týdnech začala obnovovat činnost nejméně na jedné základně sloužící před začátkem rozhovorů k raketovým testům.
Kim dohlížel na test nové zbraně již v listopadu, což diplomaté vykládali jako snahu vyvinout tlak na Washington před dalšími vyjednáváními. Nyní někteří experti hovoří o tom, že KLDR dává Washingtonu najevo, že si bez ohledu na sankce jde svou cestou. Krok je podle nich součástí dlouhodobé snahy KLDR vybavit armádu technicky vyspělými zbraněmi.
Jednání s USA se přitom týkají výhradně jaderných zbraní a mezikontinentálních raket, které by mohly ohrozit americké území. Na to poukázal také koreanista Jaromír Chlada. Severní Korea přitom podle něj nepřestala zbrojit ani během loňských a letošních jednání s USA.
Test taktické zbraně přitom vypovídá o aktuální podobě americko-severokorejských jednání, domnívá se Chlada. „Je to určitě signál, v jaké fázi se teď ten dialog nachází,“ poznamenal.
Stav, ve kterém se v současnosti rozhovory obou zemí nachází, ale Chlada krachem neoznačil. „Teď je to v takové fázi, kdy si obě strany v rámci jednání lehce hrozí. Ale je to pořád otevřené, neřekl bych, že je to úplně krach,“ řekl odborník a poznamenal, že USA například nedávno uspořádaly menší vojenské cvičení s Jižní Koreou.
KLDR už nechce jednat s Pompeem
Severokorejská strana viní ze zastavení jednání s Američany ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Pchjongjang proto chce, aby jej do budoucna nahradil člověk, který je „v jednání opatrnější a vyzrálejší“.
„Obávám se, že pokud se Mike Pompeo bude nadále účastnit rozhovorů…, pak se tyto rozhovory opět zhroutí,“ řekl šéf oddělení pro americké záležitosti na severokorejském ministerstvu zahraničí Kwon Čong-kun agentuře KCNA. „Proto doufáme, že v případě obnovy dialogu se Spojenými státy nebude naším protějškem v jednání Mike Pompeo,“ dodal.
Šéf americké diplomacie je severokorejské straně trnem v oku již dlouhou dobu. Minulý měsíc obvinil severokorejský režim právě Pompea a také poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z neúspěchu únorového summitu USA–KLDR.
Loni zase Severní Korea přirovnala Pompea ke gangsterům. Po jedné z jeho cest do KLDR Pchjongjang odsoudil „gangsterské“ požadavky, které Pompeo vznáší při vyjednávání o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově.