Pohřbili brexitáři vlastní projekt? Britská média po třetím debaklu zmiňují i „absurdní“ čtvrtý pokus

Předčasné volby nebo čtvrtý pokus o prosazení brexitové dohody. To jsou nejčastější scénáře dalšího vývoje dle britských médií. Poslanci v pátek už potřetí odmítli text smlouvy, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová v Bruselu. List Financial Times (FT) považuje další hlasování za absurdní. Daily Telegraph míní, že Mayová by měla dojednat odklad brexitu a odstoupit.

Video Britská média spekulují o čtvrtém hlasování o brexitové dohodě
video

Britská média spekulují o čtvrtém hlasování o brexitové dohodě

Termín brexitu se nyní posunul na 12. dubna. Dva dny předtím se lídři unijních států sejdou na mimořádném summitu v Bruselu.

„Británie měla opustit EU v pátek ve 23:00. Namísto toho teď Mayová stojí před sadou nepříjemných možností dalšího postupu, z nichž každá obnáší vážná politická rizika jak pro ni, tak pro její Konzervativní stranu,“ shrnuje současnou situaci FT. „Až se budou psát dějiny brexitu, tohle bude možná považováno za okamžik, kdy brexitáři pohřbili svůj vlastní projekt,“ dodává.

Mayová může dát na výběr: buď dohoda, nebo vítězný poslanecký návrh

Ze sobotních článků v britských denících ale vyplývá, že prosazování „své“ brexitové dohody ještě premiérka Mayová nevzdala a hodlá to příští týden zkusit počtvrté.

Podle zdrojů The Times nebo The Guardian Downing Street pracuje na plánech pro „rozhodující“ hlasování mezi stávající „rozvodovou“ dohodou a alternativou, která získá v pondělí největší podporu ve druhé fázi „průzkumných“ hlasování v Dolní sněmovně. Očekává se, že tou bude „měkčí“ podoba brexitu například s trvalým členstvím Británie v celní unii s EU.

FT ale označuje případné čtvrté hlasování o dohodě za absurdní, předsedkyně vlády podle listu musí uznat, že její plán je mrtvý. Deník vidí jako jedinou cestu vpřed odvrácení brexitu bez dohody žádostí o delší odklad odchodu z Unie. „Jeho smyslem je dosáhnout konsenzu okolo měkčího brexitu, který zahrnuje bližší ekonomickou a obchodní integraci s EU27. (…) Británie potřebuje čas na přehodnocení brexitu, jak cílové stanice, tak toho, jak se do ní dostane,“ píše FT.

The Daily Telegraph rovněž vidí jako východisko prodloužení lhůty pro vyjednání podmínek brexitu. Dohodnutí odkladu by zároveň podle deníku mělo být tím posledním, co Mayová vykoná jakožto šéfka vlády. „Musí jí nyní být jasné – nebo jí to musí být řečeno –, že ačkoli může s EU dojednat odklad pro brexit, dál už cesta nevede. Poté musí vyklidit pole, pro dobro brexitu, své strany i samotné demokracie,“ napsal The Daily Telegraph v redakčním komentáři.

„Katastrofa“, „vyčerpání demokracie“, píší Němci

Němečtí komentátoři jsou přesvědčeni o tom, že se výrazně přiblížila možnost brexitu bez dohody, stále ale vidí i jiné varianty řešení. „NE. NE. A ještě jednou NE. Britský parlament nechal potřetí propadnout dohodu o brexitu premiérky Theresy Mayové. Nevědí totiž, co chtějí. Vědí jen, co všechno nechtějí. Jaká katastrofa. Jaká ostuda,“ nebere si servítky bulvární deník Bild.

K britské politické elitě a konkrétně k Davidu Cameronovi, Borisu Johnsonovi a Therese Mayové je velmi kritický komentátor listu Süddeutsche Zeitung, který hovoří o kolapsu politické autority, diletantismu, vyčerpání demokracie, ideologickém oslepení a také přecenění vlastních sil.

Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že britský politický systém je na pokraji nervového zhroucení. „Navíc není ani teď vůbec jasné, jestli se 12. dubna spustí opona za touto tragédií,“ píše deník v narážce na termín, kdy by ostrovní země měla osmadvacítku opustit bez dohody, pokud se nedohodne na jiném řešení.

Server Spiegel Online je toho názoru, že by jiné řešení mohlo přijít i ze strany EU, která by Británii mohla dát čas až do konce roku 2020, aby si konečně vyjasnila, co vlastně chce. Problémem této varianty je ale to, že by se Británie musela na konci května účastnit evropských voleb, což si nepřeje ani Brusel, ani Londýn. „A to by mohlo v extrémním případě vést dokonce k tomu, že sedmadvacítka další prodloužení odmítne a nechá Brity padnout do brexitu bez dohody,“ míní web.