Britští poslanci chtějí převzít agendu v parlamentu, aby mohli předkládat vlastní plány k vyústění brexitu

Britští poslanci schválili návrh, kterým požadují na středeční odpoledne kontrolu nad agendou Dolní sněmovny, aby mohli předkládat vlastní plány pro vyústění brexitového procesu. Pokud vláda návrhu vyhoví, bude porušen déle než sto let uplatňovaný princip, podle kterého má kontrolu nad programem sněmovny exekutiva. Zástupce britské premiérky David Lidington již předtím slíbil, že vláda středeční „sondovací“ hlasování o brexitu umožní.

Video Zprávy ve 23
video

Zpravodaj ČT Vostal: Další porážka vlády

Návrh skupiny poslanců v čele s konzervativcem Oliverem Letwinem dolní komora britského parlamentu schválila poměrem 329 hlasů ku 302. Vláda premiérky Theresy Mayové s návrhem nesouhlasila, protože prý může podkopat samotný odchod Británie z Evropské unie.

Aby jej mohl podpořit, odstoupil ze své funkce Richard Harrington, který zastával nižší pozici na ministerstvu obchodu. Pro návrh podle tweetu labouristické poslankyně Mary Creaghové hlasoval i další člen vlády Alistair Burt.

Video Britští poslanci chtějí předkládat vlastní návrhy na podobu brexitu
video

Britští poslanci chtějí předkládat vlastní návrhy na podobu brexitu

Dolní sněmovna hlasovala ještě o druhém návrhu, který by přisoudil poslancům právo odhlasovat další odklad brexitu, pokud by sedm dní před odchodem z Evropské unie stále nebyla ratifikována „rozvodová“ dohoda. Tento návrh ale těsně zamítla. 

Mayová by prý odmítla setrvání v celní unii, i kdyby to schválili poslanci

Schválené Letwinovo opatření jde proti systému fungování dolní komory britského parlamentu uplatňovanému od začátku 20. století a chce dát řadovým poslancům ve středu odpoledne prostor předkládat vlastní brexitové plány. De facto zástupce ministerské předsedkyně David Lidington v rozpravě s poslanci slíbil, že vláda „sondovací“ hlasování poslanců umožní. Zatím však není jasné, zda by výsledek tohoto procesu kabinet přijal jako vládní politiku.

Mayová totiž slíbila, že tento proces umožní, staví se však k němu skepticky, a dokonce naznačila, že například setrvání Británie v celní unii či na jednotném unijním trhu by odmítla uskutečnit i po schválení těchto scénářů poslanci. „Nikdo nechce podporovat variantu, která by protiřečila programu, se kterým kandidoval,“ řekla. Podle Corbyna tak Británie stále čelí hrozbě „katastrofálního“ brexitu bez dohody.

O systému středečních hlasování by se podle Letwina ještě mohlo diskutovat, sám však považuje za optimální postup, aby se začalo jedním hlasováním, v němž by poslanci volili ze všech předložených variant. Poté by prý mohla následovat další hlasování. V posledních dnech novináři spekulují i o jakémsi vyřazovacím systému, kde by ze hry postupně vypadávaly návrhy s nejmenší podporou, dokud by nezůstal jediný vítězný návrh.

O dohodě s EU se v úterý hlasovat nebude  

Mayová dříve během dne prohlásila, že stále nemá vyjednanou podporu pro brexitovou dohodu, a hlasování o dokumentu se tak v parlamentu neuskuteční ani v úterý. „Doufám, že se všichni shodneme, že nyní se musíme rozhodnout,“ řekla Mayová.

Jako jediné možné řešení vidí dohodu o podmínkách brexitu, kterou vyjednala s Bruselem. Dodala, že si je dobře vědoma toho, že tento dokument je kompromisem. Zároveň v parlamentní debatě zopakovala, že Evropská unie možnost změny návrhu dohody nepřipouští.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by podmínky brexitu dojednané s Unií nyní měly větší šanci na úspěch než před dvěma týdny, kdy vláda hlasování prohrála o 149 hlasů. Proti je stále křídlo Konzervativní strany podporující co nejvýraznější odluku Británie od EU a také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která svými deseti hlasy umožňuje existenci menšinové vlády konzervativců.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce, aby řízení brexitu převzala sněmovna. „Vládní přístup k brexitu se nyní stal národní ostudou,“ prohlásil.

Předsedkyně vlády ale prohlásila, že zemi nevyvede z evropského bloku bez dohody proti vůli parlamentu. „Brexit bez dohody nebude, pokud jej parlament neodsouhlasí. Zrušení brexitu se nemůže stát. A pomalý brexit, který by prodloužil článek 50 (Lisabonské smlouvy) za 22. květen a přinutil Brity k účasti v evropských volbách… není brexitem, který by národ sjednotil,“ uvedla Mayová.

Premiérka tedy opět nevyjasnila, jaký by byl její „plán B“, pokud se nepodaří prosadit v Dolní sněmovně „rozvodovou“ dohodu s EU. Stále prý doufá, že dokument bude moci poslancům znovu předložit. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay v neděli uvedl, že pokud parlament odhlasuje podobu brexitu, která odporuje volebnímu programu Konzervativní strany, mohlo by to vést k předčasným volbám.

O odkladu se bude hlasovat ve středu

Mayová také oznámila, že vláda připravila legislativní návrh, který ruší v zákoně zakotvený termín brexitu 29. března. Toto opatření by měli poslanci schvalovat ve středu.

Premiérka uvedla, že i kdyby poslanci tento návrh neschválili, nic to podle ní nemění na skutečnosti, že nejbližším možným termínem odchodu Spojeného království z EU je nyní 12. duben, neboť na základě dohody s EU o odkladu je tato změna zakotvena v mezinárodním právu.

Ve čtvrtek by poslanci mohli případně potřetí hlasovat o rozvodové dohodě s EU, kterou už předtím dvakrát odmítli. Hlasovalo by se zřejmě za podmínek, že bude mít dokument zajištěnou podporu. 

  • Původně měla Velká Británie oficiálně opustit EU 29. března, Mayová ale získala minulý čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna. Tento termín by se týkal brexitu bez dohody, který by nastal v případě, že premiérka nepřesvědčí poslance k podpoře hotové rozvodové dohody s EU.
  • Pokud by ovšem tento týden britský parlament na třetí pokus už dojednaný text dohody o spořádaném vystoupení schválil, odešla by Británie z Unie s touto dohodou až 22. května. Už koncem minulého týdne byli ale šéfové států a vlád sedmadvacítky k takovému vývoji skeptičtí.