Ovoce a zelenina v Turecku zdražily. Erdogan mluví o potravinovém terorismu a otevírá státní prodejny

Turecko se potýká s vysokou inflací, která se odráží i v obchodu s ovocem a zeleninou. Měsíc před komunálními volbami úřady provádějí razie a rozdávají pokuty velkoobchodníkům, které viní ze spekulací. Teď stát otevřel prodejny, kde nabízí zboží nakoupené přímo od farmářů za výrazně nižší ceny.

Video Události
video

Události: Turecká vláda bojuje s vysokou inflací

Turecko zprovoznilo stánky, kde je zboží za poloviční ceny oproti klasickým trhům. Úřady oznámily, že prozatím zřídí padesát takových prodejních míst v Istanbulu a patnáct v Ankaře.

Pod tlakem se cítí být tradiční obchody a trhovci. Státní prodejny někteří vidí jako nekalou konkurenci. „Tenhle lilek nás u velkoobchodníka stál o polovinu víc, než za kolik ho prodávají oni. Dovážejí zboží bůhví odkud a pak ho prodává stát, náklady ale platíme já a vy z našich daní,“ říká trhovec Hayrettin Kerenci.

Ovoce a zelenina zdražily v Turecku oproti loňsku téměř o třetinu. U stálic místní kuchyně, jako je lilek, okurky nebo rajčata, je růst cen ještě strmější. „Když chtějí snížit ceny, mají to udělat všude. Co má tohle znamenat? Mám sednout do auta a jet bůhvíkam jen proto, že to tam je trochu levnější?“ ptá se zákaznice na trhu.

Kvůli drahému jídlu mluví prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce o potravinovém terorismu. Ekonomové za růstem cen vidí kombinaci vlivu spekulantů, špatného počasí, které zničilo část úrody, a propadu turecké liry.

Stát zasahuje nejen v nabídce potravin. Například prostřednictvím svých bank nabízí levné hypotéky a půjčky. „Proud veřejných peněz bude do voleb tak silný, jak jen to bude možné. Poté bude pomyslný kohout uzavřen a musíme přejít k přísné rozpočtové politice,“ myslí si ekonom Abdurrahman Yildirim.