Turisté včetně Čechů se Egyptu v posledních letech vyhýbají. Ekonomika je přitom na nich závislá

Útok v turistickém letovisku Hurghada v lednu 2015, střety radikálů s egyptskou armádou i  mezinárodní vojenskou misí na turisty oblíbené Sinaji. Dále sestřelení ruského letadla nebo téměř dva roky stará tragédie, kdy si armáda spletla mexické cestovatele s islamisty. Tyto události přispěly k tomu, že turisté včetně těch z Česka ztratili za posledních šest let o Egypt zájem. Letošní rok by to ale mohl změnit, doufá egyptská vláda.

Egypt: Východ slunce nad Hurghadou
Zdroj: ČTK Autor: Okla Michal

V Egyptě, kde po útoku Islámského státu na kostely v Alexandrii a Tantě zemřelo 49 lidí, se podle Asociace cestovních kanceláří aktuálně nachází 2500 českých turistů. V létě jich každý týden bývá v Egyptě až 3500.

To je ale výrazně méně než před rokem 2012. V posledních letech Čechy od dovolené v Egyptě odrazovala politická a bezpečnostní situace. 

Pro Egypt představoval turismus v bohatých letech zhruba desetinu HDP. V roce 2010 navštívilo zemi 14,7 milionu lidí - o rok později, kdy Egypťané v ulicích volali po svržení prezidenta Husního Mubaraka, to už bylo méně než 10 milionů turistů. Na penězích z cestovního ruchu přitom nejsou závislí jen hoteliéři, ale také egyptští památkáři, kteří peníze na údržbu památek často získávají ze vstupného.

Video Události, komentáře
video

Jak křehká je bezpečnost ve světě? Debata Údálostí, komentářů

Nejvíce turistů přijíždí do Egypta tradičně z Ruska, Německa a Británie. Po sestřelení ruského letadla ale ruská a britská vláda odstoupily od přímých linek do letoviska Šarm aš-Šajchu. To byla pro toto místo tvrdá ráda - turisté z těchto zemí představovali 60 procent místních příjmů.

Letos ale egyptská vláda doufá, že se trend obrátí. Egypt už zaujal turisty z Japonska, Číny nebo Ukrajiny. A vrátit by se podle egyptské vlády mohli i Češi. Egyptský velvyslanec v Česku Abdar Rahmán Saláhaddín uvedl, že by v roce 2017 mohlo do Egypta přijet více než 200 tisíc českých turistů. Tolik jich zemi navštívilo naposledy v roce 2012.  

Zájem o Egypt klesl u Čechů až o polovinu

V roce 2011 zemi navštívilo 208 tisíc Čechů a v roce 2012 o dalších 30 tisíc lidí více. Pak ale zasáhla politika. Arabské jaro v roce 2011 smetlo prezidenta Husního Mubáraka a Egypťané šli poprvé ke svobodným volbám. Ty vyhrál islamista Muhammad Mursí, do roka se mu ale podařilo znepřátelit státní správu, soudy i armádu.

 

Počty českých turistů v Egyptě v letech 2011–2015
Zdroj: Asociace cestovních kanceláří ČR, ČSÚ

Napětí v egyptské společnosti se už projevilo na zájmu turistů – v roce 2013, kdy Mursího svrhla armáda a do čela státu se postavil současný prezident Abdel Fattáh Sísí, do země vyjelo jen 122 tisíc Čechů. Tedy zhruba polovina oproti předchozímu roku.

Stát vedený armádou část Čechů přesvědčil, že si v zemi odpočinou. Prezident Sísí se sice tvrdě postavil proti islamistickému Muslimskému bratrstvu a stoupencům předchozího prezidenta Mursího,  Egypťané umírali při násilnostech provázejících hlasování o nové ústavě a objevily se případy policejního násilí. Střety se ale turistům vyhýbaly a v roce 2014 jich do Egypta z Česka přijelo 185 tisíc, tedy o 63 tisíc více než před rokem.

Nepokoje v Egyptě se ale přelily i do následujícího roku. Náladě turistů nepomohl ani vznik Islámského státu v Iráku a Sýrii, islamisté navíc začali používat „značku“ IS i na Sinaji. Zájem Čechů o Egypt proto v roce 2015 znovu opadl, zemi navštívilo jen 117 tisíc českých turistů.

Kolik Čechů navštívilo Egypt v loňském roce, zatím Český statistický úřad nezveřejnil. České památky ale zažily v roce 2016 rekordní sezonu a Češi spíše než do exotických letovisek mířili do Evropy. 

Turistické cíle jsou bezpečné, tvrdí velvyslankyně

Letoviska jako Hurgada, Marsá Alam či Šarm aš-Šajch jsou podle české velvyslankyně Veroniky Kuchyňové Šmigolové bezpečná. „Cestě do Egypta bych se nebránila. Váhala bych u individuálních cest, které nejsou nutné, protože zatím není jasné, co přesně bude znamenat výjimečný stav, i když běžných lidí by se dotknout neměl,“ řekla velvyslankyně.

Video Studio 6
video

Velvyslankyně v Egyptě: Běžných lidí by se výjimečný stav příliš dotknout neměl

Podle ní by se turisté měli vyhýbat i kostelům kromě dobře chráněné koptské Káhiry. V každém případě by se měli cestovatelé zapsat do databáze ministerstva zahraničí DROZD.

V souvislosti s útoky se čeští turisté nechtějí podle cestovních kanceláří z Egypta předčasně vracet. České ministerstvo zahraničí považuje letoviska u Rudého moře za bezpečná, individuální cesty do oblasti Velké Káhiry doporučuje zvážit.