Velvyslankyně v Egyptě: Letoviska jsou bezpečná, procházku po Káhiře bych ale nedoporučovala

Loni zažíval Egypt útoky teroristů, letos je zatím situace o něco klidnější. Zájem Čechů o dovolenou v zemi narostl o polovinu. Tamní prezident tvrdí, že se turisté naplno vrátí a plánuje ekonomické reformy. I podle velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové je v turistických letoviscích bezpečno. 

Střediska Šarm-aš-Šajch, Hurghada nebo Marsa Alam jsou pro návštěvníky úplně bezpečná, tvrdí velvyslankyně. „Egypt se snažil jak letiště, tak přístupové cesty dobře zabezpečit, takže tam bych jim jet doporučila“, uvedla Kuchyňová Šmigolová.

Některé oblasti jsou ale stále rizikové. „Určitě bych nedoporučovala v tuto chvíli například jezdit do západní pouště, která je poměrně blízko libyjské hranice a kde bych řekla, že to riziko je trochu větší“, upozornila.

Pyramidy v Gíze
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Shawn Pogatchnik

Turisté by podle ní měli být obezřetní i v hlavním městě Káhiře. „Českým turistům bych doporučila, aby se šli podívat do egyptského muzea, aby se zajeli podívat na pyramidy, ale procházku po městě bych jim nedoporučovala“, dodala Kuchyňová Šmigolová. 

Pět a půl roku po takzvaném „arabském jaru“ vládne v Egyptě další generál. Egypťané sice napřed svrhli autokratického prezidenta Husního Mubaraka. V roce 2013 ale miliony lidí protestovaly proti demokraticky zvolenému Muhammadovi Mursímu z Muslimského bratrstva a o rok později si zvolili do čela země Abdala Fattáha Sísího, který vedl armádní puč proti Mursímu.

Demonstrace v Egyptě
Zdroj: ČTK/Xinhua/Ahmed Gomaa

Podle velvyslankyně byly poslední prezidentské volby nestandardní, ale je pochopitelné, že je Sísí vyhrál. „Voliči ho zvolili proto, že velmi paradoxně po tom roku vlády Muslimského bratrstva Egypťané opravdu chtěli změnu. Samozřejmě za vlády Husního Mubaraka přišla revoluce, nicméně ta změna nebylo to, co oni očekávali“, vysvětlila Kuchyňová Šmigolová. 

Současná vláda podle ní usiluje o posun ve vztazích s Izraelem. „Například změnili učebnice a učební osnovy, takže egyptské děti se poprvé učí o tom, že po těch válkách s Izraelem došlo k mírové dohodě a v tuto chvíli je mezi Egyptem a Izraelem mír, což myslím, že je správná cesta“, zmínila velvyslankyně.

V dalším vývoji v Egyptě bude podle ní hrát roli především to, jak se vláda postaví k současným ekonomickým problémům. „Oni mají malé devizové rezervy, ekonomika neroste tak rychle, jak by měla vzhledem k přírůstku obyvatel, a řada potravin, zejména základních, je dotována“, upozornila.

Pokud vláda ekonomickou situaci země v krátké době nevyřeší, může to podle velvyslankyně vést k dalším nepokojům.

Video Události, komentáře
video

Velvyslankyně ČR v Egyptě v Událostech, komentářích