Zvyky se mění. Češi vyrážejí na dovolenou častěji autem, přednost mají tuzemsko a Evropa

Češi v poslední době výrazně mění cestovatelské zvyky. Více než polovina lidí se letos na dovolenou vydá autem. Už loni vzrostl o desetinu počet lidí, kteří vyměnili cestu letadlem za jízdu po silnici. Naopak do zemí, kam se běžně létá, vycestovalo o čtvrtinu Čechů méně. Roste i počet Čechů, kteří cestují na vlastní pěst, loni jich bylo 58 procent. 

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Tim Hall

„Kvůli bezpečnostní situaci a uprchlické krizi řada Čechů stráví dovolenou raději v Česku a Evropě, hotely ve větší míře nahrazují penziony a kempy. Už teď je patrný pokles zájmu o africké země a Turecko, a to v řádech desítek procent,“ uvedl manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Autem se loni vydalo na dovolenou 50 procent Čechů, předloni to bylo 47 procent. Rostoucí zájem o zájezdy autem potvrdil i šéf Exim tours Ferid Nasr. Cestovní kancelář letos desetkrát zvýšila nabídku zájezdů vlastní dopravou do Rakouska, Itálie, Maďarska a na Slovensko. „Máme obrovský nárůst poptávky u zájezdů autem,“ řekl.

Stále více lidí vyráží na vlastní pěst

Přibývá individuálních turistů, kteří nevyužívají služeb cestovní kanceláře. Loni šlo o 58 procent českých turistů, letos to bude podle ERV víc. Ještě v roce 2013 tvořili individuální cestovatelé 51 procent lidí. V Německu se tento podíl pohybuje kolem 70 procent.

„Problémem může být nedostatek ubytovacích míst. Evropské cestovní kanceláře totiž zareagovaly na zájem klientů a ve velkém skupují hotely v poptávaných destinacích. Na individuální klienty se tak už nemusí dostat.“ 

Vlastimil Divoký

manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny

Češi letos také vyčkávají s koupí zájezdu na poslední chvíli, chtějí se rozhodnout až podle aktuální situace v prázdninových destinacích. Délka letní dovolené se zkracuje, dvě třetiny Čechů stráví na zahraniční dovolené maximálně týden.

Nejvíce pojistných událostí bylo v Egyptě

ERV vyplatila loni na škodách o 30 procent meziročně víc. Poprvé v historii pojišťovny byly škody z pojištění storna vyšší než léčebné výlohy. Lidé totiž ve velkém rušili zájezdy.

„Nemoci a zranění dětí tvoří čtvrtinu všech případů léčebných výloh. Nejdražší byla léčba seniorů nad 70 let. Stála v průměru 5,5krát víc než u dětí a 3,5krát více než u dospělých,“ dodal Divoký z ERV. Průměrná výše škody zůstala zhruba 8600 korun.

Nejvyšší frekvenci škod hlásí turisté z Egypta, kde je o 40 procent více pojistných událostí než ve druhém Bulharsku a dvakrát tolik než ve třetím Turecku. Čtvrtinu léčebných výloh tvoří gastroenteritidy, osminu nemoci horních cest dýchacích.