Zkáza kalifornské přehrady? Ochránci přírody varovali vládu před 12 lety

Americké úřady jsou ohledně přehrady v kalifornském Oroville „mírně optimistické“. Kvůli díře v hlavním přepadu i nouzovém přepadu bylo evakuováno 188 tisíc lidí, kteří mluví o „naprostém chaosu“. Věci si museli sbalit během pár minut. Nyní se mohou postupně vracet domů. V roce 2005 přitom ochránci přírody vládu varovali, že se přehrada může protrhnout, reakce ale nepřišla, píše The Washington Post.

Přehrada Oroville poskytuje protipovodňovou ochranu celému regionu. Vodohospodářům o víkendu zkomplikovaly situaci vydatné deště a tající sníh. Když upouštěli vodu, nalezli v hlavním přepadu díru o velikosti fotbalového hřiště, kterou způsobila eroze.

Mysleli si, že využijí nouzový přepad, jenž zachycuje přebytečnou vodu, když se hladina jezera Oroville nebezpečně zvedne, i v této části ale našli díru.

Úřady proto vyhlásily okamžitou evakuaci. Lidé měli pár minut na to sbalit si potřebné věci. Obchody zůstaly zavřené, policie postavila zátarasy a mnozí lidé stáli v zácpě, jak se snažili rychle vyjet z města.

Obyvatelé mluví o „naprostém chaosu“. Šerif okresu Butte Kony Honea ale rozhodnutí hájil s tím, že situace se rychle vyvíjela a vyžadovala okamžitou reakci. „Udělali jsme to proto, že naším hlavním cílem je zajistit bezpečnost veřejnosti,“ podotkl.

Později oznámil, že nařízení k evakuaci bylo zmírněno na varování a lidé se mohou vracet do svých domovů a ke své práci.

Kalifornský guvernér Jerry Brown ocenil spolupráci mezi místními, státními a civilními orgány. Hájil přitom stávající protipovodňovou infrastrukturu. „Věci mohou selhat, ať už jde o přehrady, nebo mosty. Děláme vše, co je v našich silách, abychom tuto přehradu dostali do stavu, že se budou moci evakuovaní lidé vrátit domů a nemuset mít strach,“ zdůraznil Brown.

Pracovníci se nyní snaží přehradu opravit, k zaplnění děr kameny využívají vrtulníky. Jak dlouho proces potrvá, ale není jasné. Hladina jezera klesá, což je dobře, protože oblast čekají v týdnu další vydatné deště, podotkl Honea.

Environmentalisté varovali před důsledky eroze

Nouzový přepad byl využit poprvé po 48 letech existence. Oblast dlouho sužovalo sucho, připomíná CNN. Už v roce 2005 přitom několik environmentálních skupin varovalo vládu, že nouzový přepad může být poškozen, zástupce kalifornského ministerstva vodních zdrojů Bill Croyle ale zdůraznil, že o tomto dokumentu nic neví.

Ochránci přírody tehdy vyjádřili obavy, že nouzový přepad není skutečný přepad, nýbrž spíš půlkilometrový betonový jez, který ústí do svahu, jenž by mohly větší povodně narušit tak, že by pak voda zaplavila blízké obce.

Zpevnění přepadu by stálo miliony dolarů, které v té době nikdo nechtěl zaplatit, říká advokát Ronald Stork ze skupiny Friends of the River.

„Když je přehrada přeplněná, voda stéká po tomto jezu a dolů po svahu, přičemž část svahu bere s sebou,“ sdělil Stork listu The Washington Post s tím, že hrozí katastrofa, protože poblíž jsou silnice či elektrické vedení.

Federální úředníci ale došli k závěru, že je vše v pořádku a důsledky eroze jsou zanedbatelné, ukazují poznámky z července 2006 od vedoucího inženýra z Federální komise pro regulaci energetiky Johna Onderdonka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 52 mminutami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 13 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 18 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 23 hhodinami
Načítání...