Dánsko koupí data z Panama Papers. Dlužíme to lidem, kteří poctivě platí daně, říká ministr

Dánský ministr pro daňové záležitosti Karsten Lauritzen prohlásil, že státní úřady koupí data z takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Ty odkrývají praktiky převádění peněz do takzvaných daňových rájů. Požadovaná částka podle ministra nepřesahuje deset milionů dánských korun (36 milionů Kč).

Kauza Panama Papers
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Lauritzen uvedl, že dánské daňové úřady dostaly v létě anonymní nabídku, na jejímž základě by mohly získat údaje týkající se až 600 Dánů, které unikly z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca specializující se na zakládání společností v daňových rájích (offshore firem).

Podle Lauritzena „vše nasvědčuje tomu, že se jedná o užitečné informace“. „Dlužíme to všem dánským daňovým poplatníkům, kteří poctivě platí daně,“ dodal ministr.

Plán na koupi dokumentů podle něj podporují i další parlamentní strany: jde o část z asi 200 tisíc dokumentů, které unikly z firmy Mossack Fonseca. „Materiály obsahují relevantní a platné informace o několika stovkách dánských daňových poplatníků,“ uvedl Lauritzen. Požadovaná částka prý nepřesahuje deset milionů dánských korun (36 milionů Kč).

Převádění peněz do offshore firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů by ale Panamské dokumenty (Panama Papers) mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Média počátkem dubna začala zveřejňovat část informací z Panamských dokumentů, v nichž lze najít i jména řady známých politiků, sportovců a dalších osobností.