Aktivisté vytáhli do boje s nelegální reklamou, na poutače nalepili vzkazy pro politiky

3 minuty
Události v regionech: V Pardubicích bojují s nelegálními billboardy
Zdroj: ČT24

Města po celé republice hyzdí vizuální smog v podobě ilegálních billboardů. Zákony jsou podle radnic i hejtmanství na majitele nelegálních poutačů často krátké. Mnohdy je není možné zkontaktovat, nebo po upozornění přesunou konstrukce jen o pár metrů dál. Pardubičtí aktivisté teď chtějí, aby vedení města majitele poutačů donutilo pravidla dodržovat. Začali proto reklamní plochy přelepovat přímo se vzkazy pro radní.

Původní reklamu překryli aktivisté plakátem se vzkazem pro vedení města. „Tato ilegální reklama tu už dávno neměla být, pane primátore,“ píše se v něm. Vadí jim nedodržování zákonů a vizuální smog. A ke kritice se přidává i opozice. „S tímhle zněním já souhlasím, město by mělo být aktivnější,“ míní pardubický zastupitel Robert Hrdina (Zelení).

„Konáme. Je pravda, že jsem s nimi měl schůzku někdy v srpnu, kdy měli pocit, že se všechno okamžitě rozhýbe. Ale ono to tak jednoduché není,“ brání se primátor Jan Nadrchal (ANO).

Majitelé billboardů totiž podle magistrátu často využívají děr v zákoně a po upozornění je jen přesunou o pár metrů dál. Někdy nejde majitele vypátrat vůbec. Podle iniciativy „Přidej se a strhni to“ nemá 60 až 70 procent všech billboardů platné povolení. Načerno postavené konstrukce nejsou podle aktivistů řádně ukotvené v zemi a můžou tak být nebezpečné pro řidiče i chodce.

„Zakletá“ trafika

„Když to srovnáme s Příbramí nebo s Chrudimí, kde jsou naopak aktivní a snaží se za použití dnes platných věcí proti tomu bojovat… Prostě to jde, když se chce,“ říká aktivista Zdeněk Jahn.

„Ale pořád platí nějaký vztah vůči majiteli té konstrukce,“ upozorňuje Nadrchal. Majitelé by totiž podle radnice mohli po městech vymáhat náhradu škody. S desítkami negálních reklam má přitom problém i Hradec Králové.

Odborný asistent náměstka hradecké primátorky Vít Luštinec popsal příklad trafiky oblepené reklamou, kterou technické služby města třikrát zakryly a pokaždé v noci na místo přišel někdo, kdo vše vrátil do původního stavu.

Pomoci by mohla novela zákona o pozemních komunikacích, která bude od ledna 2024 nově umožňovat nejprve reklamu odstranit a až pak kontaktovat majitele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 11 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025
Načítání...