Stávka v Nexenu končí. Firma zvýší mzdy, podoba kolektivní smlouvy se teprve vyjasní

Končí stávka ve firmě Nexen. Po sedmi dnech se odbory dohodly s vedením společnosti na zvýšení mezd a podpisu kolektivní smlouvy. Zaměstnanci dostanou od března přidáno o osm procent. Rozhodujícímu jednání předcházela schůzka odborářů s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), na jehož žádost se do rozhovorů vložil také korejský velvyslanec Kim Te-čin.

Že stávka končí, oznámil po pětihodinovém jednání předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Dohodu pak označil za „víceméně kompromisní řešení“. Odbory prakticky dosáhly svého co do navýšení mezd. Žádaly růst o 8,3 procenta, nakonec by měl být osmiprocentní. Každý zaměstnanec navíc dostane kompenzaci za loňský rok ve výši dvaceti tisíc korun.

Méně jasno je ohledně kolektivní smlouvy. Podle Ďurča by měla být podepsána do 31. března, poté bude možná následovat další vyjednávání. Původně odbory požadovaly uzavření smlouvy na roky 2022 a 2023, zatím však není jasné, jak dlouhého období se nakonec bude týkat.

Mzdy jsou podle odborů v Nexenu poměrně nízké. V Ústeckém kraji byla v loňském třetím čtvrtletí průměrná mzda 37 tisíc korun, zatímco nástupní mzda operátora výroby podle tvrzení odborářů činí pouze 22 700 korun. Sama firma průměrnou mzdu zaměstnanců neuvádí.

Stávka v Nexenu, který má továrnu v průmyslové zóně Triangle severně od Žatce, začala posledního lednového dne. Den předtím ještě odbory jednaly s vedením firmy, ale bezvýsledně. Obě strany se pak vzájemně vinily z toho, že ta druhá jednání neumožnila.

Stávce předcházela stávková pohotovost, kterou odbory v Nexenu vyhlásily již před rokem kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. K samotné stávce přistoupili odboráři poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Při stávce vzniklo několik problémů. Firma například nechtěla vpustit stávkující do továrny, odboráři později tvrdili, že do výrobny nemohly vstoupit ani stávkové hlídky. Ďurča podotkl, že zaměstnavatel slíbil, že zaměstnance zapojené do stávky nepropustí. „Zároveň slíbili, že bonusy, o které měli přijít, protože byli ve stávce, dostanou vyplaceny,“ dodal odborový předák.

Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní zapojilo více než 200 z 1100 zaměstnanců.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma podle jejího jednatele vyrobí přes patnáct tisíc pneumatik denně. Připustila, že když se výroba zastaví, vznikne dvacetimilionová ztráta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 35 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 1 hhodinou

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 6 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 7 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 10 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 11 hhodinami
Načítání...