V Brně je nová křížová cesta. Odkazuje na osudy a činy známých osobností včetně Kundery

V oknech chrámu v Brně-Lesné je nová křížová cesta. Spojuje motivy z posledních chvil Ježíše Krista s osudem intelektuálů, umělců a kněží v době komunistické totality. Hned první zastavení – „Ježíš udán a odsouzen“ – odkazuje k Milanu Kunderovi. Pozdější slavný literát údajně v roce 1950 jako vysokoškolský student udal člověka, který kvůli tomu skončil ve vězení. Kundera informaci popřel jako lživou. Další zastavení připomínají osudy básníků Ivana Blatného a Jana Zahradníčka nebo kněží perzekvovaných komunisty.

Křížová cesta je umístěna v oknech chrámu, má podobu výrazně barevných skleněných tavenic, kde stylizovanou postavu Krista doplňují další motivy, jména a citáty konkrétních osobností. Autorka návrhu Hana Jakrlová tak zkombinovala materiálové možnosti skla a fotografie.

„Postava Ježíše má předlohu ve fotografickém zachycení konkrétního, mně blízkého žijícího člověka. Koncept propojení Křížové cesty s bojem za svobodu a s osobnostmi z nedávné doby jsem zvolila i proto, že naše společnost potřebuje svobodně a kriticky smýšlející mladou generaci, znalou vlastní historie,“ popsala Jakrlová.

„Tématem kostela na Lesné je světlo. Jednak odražené z horního duhového prosvětlovacího prstence, nově pak skrze barevné tavenice Křížové cesty. Světlo proniká do interiéru skrz všechna skla a vytváří podmanivou světelnou atmosféru,“ popsal architekt Marek Štěpán, který je autorem návrhu oceňované novostavby, vybudované uprostřed sídliště Lesná.

Kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, rodačce z nedalekých Husovic, řeholnici, kterou popravili nacisté v roce 1943. Její jméno je spjaté s posledním, čtrnáctým zastavením nové křížové cesty.