Starosta Trutnova Adamec rezignuje. Ve sněmovně se stal předsedou hospodářského výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) v pondělí 13. prosince rezignuje na svou funkci v čele města. V nově zvolené Poslanecké sněmovně se stal předsedou hospodářského výboru. „Není možné skloubit práci ve sněmovně na tak důležité pozici s prací starosty,“ uvedl Adamec. Řadovým zastupitelem druhého největšího města v Královéhradeckém kraji zůstane i nadále.

Ivan Adamec
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Jsme také součástí vítězné koalice a moje přítomnost bude potřeba výrazně častěji. Budeme prosazovat své názory v rámci svých volebních programů, to znamená být ve sněmovně podstatně více,“ řekl starosta Trutnova.

Na nejbližším zasedání zastupitelstva 13. prosince se Adamec vzdá také funkce v městské radě. „Zastupitelstvo ještě odřídím a pak podám rezignaci. Předpokládám, že ještě ten den proběhnou volby, dovolí se starosta a jeden radní. Jména říkat nebudu, dokud to není projednáno ve všech orgánech, které k tomu mají co říci,“ sdělil.

Zkušený politik, věrný ODS

Adamec je starostou Trutnova od roku 1998, v letech 2002 až 2008 byl senátorem, od roku 2013 je poslancem a od roku 2016 krajským zastupitelem. V letošních sněmovních volbách byl v kraji lídrem kandidátky koalice SPOLU, kterou tvoří KDU-ČSL, ODS, TOP 09.

Adamec je podle politologa Jiřího Štefka v současné době nejzkušenějším komunálním politikem v Královéhradeckém kraji. „Nikdy nevyměnil svůj politický dres, a to i v době, kdy byla ODS na dně a odvraceli se od ní voliči. On si ty svoje v Trutnově udržel a dokázal oslovit i voliče v celém kraji. Během své dosavadní politické kariéry prokázal, že si dokonale osvojil politické řemeslo a umí být pragmatik,“ uvedl.

Připomněl, že například v roce 2016 byl Adamec jedním z architektů krajské koalice, která po volbách uzavřela širokou duhovou koalici a vyšachovala ze hry vítězné hnutí ANO.

Politolog: Nový starosta to nebude mít jednoduché

Adamcovo zvolení do čela hospodářského výboru sněmovny Štefek označil za jeho dosavadní politický vrchol. „Tato volba je potvrzením jeho kvalit, ale i silné pozice v rámci ODS. Už nyní lze říci, že nový budoucí starosta Trutnova to bude mít po tak silné osobnosti, jakou Ivan Adamec je, velice těžké,“ dodal Štefek.

Vládnoucí koalice na trutnovské radnici, složená z ODS, Volby pro město Trutnov, Sdružení pro Trutnov a Pirátů, má pohodlnou většinu 21 křesel z 33. V opozici jsou hnutí ANO, uskupení Žít v Trutnově a KSČM.