Spor o stavbu nemocnice ve Zlíně pokračuje. Soud opět posoudí její schválení na zastupitelstvu

Schválení stavby nové krajské nemocnice zastupiteli Zlínského kraje opět posoudí Nejvyšší správní soud (NSS). Bývalý hejtman Libor Lukáš (dříve ODS) podal kasační stížnost na rozhodnutí brněnského krajského soudu, který žalobu kritiků postupu schválení stavby zamítl.

„Mohu potvrdit, že kasační stížnost podal jeden z předkladatelů žaloby,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. Podle informací České televize se na Nejvyšší správní soud obrátil bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (dříve ODS). Nesouhlasí totiž se zamítnutím žaloby, kterou se její autoři snažili soudně napadnout postup schválení stavby nové krajské nemocnice. Žalobu v červnu zamítl Krajský soud v Brně.

Krajští zastupitelé stavbu nemocnice ve Zlíně schválili poprvé loni v prosinci. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu prosazuje, tehdy bod nečekaně navrhl na konci programu zasedání zastupitelstva.

Autoři návrhu adresovaného krajskému soudu uvedli, že nikdy od počátku existence krajů v roce 2000, kdy bylo zvoleno první zastupitelstvo Zlínského kraje, se nestalo, že by tak zásadní otázka byla prosazena „pokoutně“ bez možnosti občanů vyjádřit se na zastupitelstvu. „Je velmi špatné, aby se takové věci stávaly. Proto je na místě, aby o takto principiální záležitosti rozhodla nezávislá soudní autorita,“ napsali.

Zastupitelé záměr schválili i podruhé

V případu se angažovalo také ministerstvo vnitra, které vyzvalo krajské zastupitelstvo, aby věc znovu projednalo kvůli možnému porušení zákona o krajích. Podruhé proto zastupitelé o záměru, který podle hejtmana přijde na osm miliard korun, hlasovali letos v květnu. Návrh znovu těsnou většinou hlasů schválili.

Žalobu směřující na postup zastupitelstva podali spolu s Lukášem krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas nebo předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín Jaromír Bernátek. Jedná se v pořadí už o druhou žalobu, první Krajský soud v Brně zamítl jako nedůvodnou, rozsudek následně potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Výběrové řízení na projektanta je podle úřadu v pořádku

O nové krajské nemocnici ve Zlíně rozhodoval i antimonopolní úřad, na který se obrátila společnost JIKA-CZ z Hradce Králové. Stěžovala si na podmínky výběrového řízení na projekt nemocnice. Veřejná zakázka je podle úřadu v pořádku. „Antimonopolní úřad na straně zadavatele neshledal pochybení. Rozhodnutí není pravomocné a může být proti němu podán do 15 dní od doručení rozklad,“ uvedla Milena Marešová z tiskového oddělení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Do soutěže na projekt nemocnice se přihlásily dvě firmy, projekt by měl stát podle krajských zastupitelů asi 350 milionů korun.

Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) na květnovém zasedání krajského zastupitelstva vyzval k zastavení výběrového řízení na projektanta. Podle něj dal kraj v soutěži potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta.

Občanská iniciativa chce referendum

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem. „Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také vypracovanou dispoziční studii?“ ptal se tehdy Dvouletý.

Podle vedoucího krajského odboru investic Libora Pecháčka ale Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný.

Plánovanou výstavbu nemocnice kromě většiny opozičních a části koaličních krajských zastupitelů kritizuje například iniciativa Zachraňme Baťovku. Usiluje o to, aby se zároveň s podzimními krajskými volbami konalo referendum o stavbě nemocnice. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 2 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 3 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 12 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 17 hhodinami
Načítání...