Nový úsek D1 u Přerova dopravní situaci ještě zhoršil. Po dálnici míří do města víc kamionů

V Přerově se po nedávném zprovoznění nového úseku dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem ještě více zhrošila dopravní situace. Po dálnici totiž do města jezdí více kamionů, i když mají od jara loňského roku průjezd opravenou Polní ulicí zakázán. Pomohl by poslední úsek dálnice mezi Přerovem a Říkovicemi, kdy začne stavba však stále není jasné.

Nový úsek dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na začátku prosince 2019. Čtrnáctikilometrový úsek je předposlední částí dálnice, chybí už jenom úsek Přerov-Říkovice, který však stále blokují někteří občané i ochránci přírody. 

Úsek, který konči u přerovské části Předmostí, se stavěl zhruba čtyři roky. Spolu s dálnicí vzniklo i 24 mostů, tři mimoúrovňové křižovatky, sedm kilometrů protihlukových stěn a také čtrnáct retenčních nebo odkalovacích nádrží. 

Kamiony stojí v kolonách už před Přerovem

Nový úsek D1 přivádí do Přerova více kamionů než v době, kdy k městu žádná dálnice nevedla. Na dálnici u Lipníku nad Bečvou sice jsou značky, které kamiony navádí na dálnici směr Olomouc, ale spousta jich i tak jede na Přerov. 

Nákladní auta, která ve směru od Lipníku jedou do Zlína, by měla správně jet po dálnici kolem Olomouce, přes Prostějov až do Vyškova. Tam by se měly napojit na D1 směr Kroměříž a dále pak pokračovat do Zlína. 

Řídí se navigacemi, nikoliv dopravním značením. V drtivé většině se jedná o zahraniční řidiče kamionové dopravy, kteří projíždějí republikou ze severu na jih.
Miroslav Komínek
zástupce ředitele Městské policie Přerov

Kolony kamionů stojí už na vjezdu ve směru od Olomouce, kde nový úsek dálnice končí. Další stojí i přímo v ulicích města. Strážníci zastavují nákladní auta v ulici Velká Dlážka a posílají je zpět na Olomouc. 

Řidičům kamionů, kteří vjedou do města, hrozí pokuta až dva tisíce korun. Většinou to ale strážníci vyřeší na místě pokutou ve výši pět set korun. Pomáhá jim také státní policie, například ručním řízením křižovatek. 

Problémy jsou i v okolních obcích

Přerovská radnice chce situaci řešit s ŘSD. „Máme naplánovanou schůzku přímo s generálním ředitelem ŘSD do konce ledna, kde bychom si chtěli o té situaci v Přerově promluvit,“ řekl radní pro dopravu a koordinaci dopravních staveb Tomáš Navrátil (ANO).

Nákladní auta však obtěžují i obyvatele ostatních obcí. Místo toho, aby se vrátila na dálnici u Olomouce, zkracují si cestu přes Rokytnici, Brodek u Přerova a Dub nad Moravou. Na dálnici se tak napojí až u Prostějova. 

Poslední úsek se nezamlouvá ochráncům přírody

Situaci by zlepšil poslední úsek dálnice D1, který má vést z Přerova do Říkovic. Po kompletní dálnici by mohla auta jezdit v roce 2024, jenže proti územnímu rozhodnutí přišlo nedávno na olomoucký magistrát devět odvolání. 

S plánovaným úsekem dálnice nesouhlasí například někteří obyvatelé Dluhonic a proti byl i spolek Děti Země, jeho odvolání má celkem deset bodů. „Upozorňujeme v nich na chyby procesu EIA v roce 2000, který neposoudil varianty dálnice mimo Dluhonice, a na chyby závazného stanoviska EIA z roku 2016, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti. Také žádáme o přezkum závazných stanovisek,“ řekl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země.

S předsedou organizace by se chtěl 22. ledna sejít ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Chce ho přesvědčit, aby odvolání stáhl. V opačném případě by mohlo v přípravách na stavbu dálnice dojít k dalšímu zpoždění. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 10 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 10 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 15 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 20 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 20 hhodinami
Načítání...