Na trati u Prosenic jezdí vlaky znovu v plném provozu. Po nehodě museli dělníci vyrobit novou výhybku

Provoz na trati u Prosenic na Přerovsku se ve středu podařilo téměř po třech týdnech od střetu dvou nákladních vlaků plně obnovit, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Stalo se tak před polednem po náročné opravě tratě, kterou vlaky při nehodě poškodily. Dělníci museli na místě opravit nejen trolejové vedení, ale především nahradit v délce 66 metrů novou výhybku. Provoz na koridorové trati se částečně obnovil 24 hodin po nehodě, až dosud však tudy jezdily vlaky pouze po jedné koleji a sníženou rychlostí.

„V 11:15 jsme v Prosenicích obnovili provoz po všech staničních kolejích. Po výměně výhybky a opravě železničního svršku se v místě jezdí bez omezení rychlosti. Uvedením do plného provozu je mimořádná událost z hlediska oprav uzavřena. Škody na infrastruktuře jsou vyčísleny na deset milionů korun, po provedené opravě se částka bude ještě upřesňovat,“ uvedla mluvčí Správy železnic.

Dva souběžně jedoucí vlaky za stanicí Prosenice srazily v prostoru výhybky; jeden z vlaků po srážce vykolejil. Novou výhybku bylo potřeba vyrobit, o minulém víkendu ji za pomocí kolejového jeřábu montovali dělníci na místě. Následně museli ještě upravit geometrickou polohu koleje, výhybku svařit či nastavit kolejové obvody, popsal již dříve mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Železničáři museli pro úsek vyrobit novou výhybku o 77 tunách a 66 metrech
Zdroj: Twitter Správa železnic

Při nehodě vykolejily tři vagony

Vlaky se srazily ve čtvrtek 13. ledna ve 22:55. Podle informací Správy železnic vykolejily tři vozy, poškozená byla lokomotiva nákladního vlaku a trakční vedení. Celkové škody Drážní inspekce odhadla na jednadvacet milionů korun, z toho deset milionů na trati a jedenáct milionů na vlacích. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Přerušený provoz významně zasáhl do železniční dopravy, doprava byla na páteřní trati zastavena na zhruba 24 hodin, vlaky dosahovaly až dvouhodinových zpoždění, cestující musely po tuto dobu převážet v úseku nehody autobusy. V pátek 14. ledna se v nočních hodinách provoz částečně obnovil, vlaky od té doby však až dosud jezdily pouze po jedné části staničních kolejí; kolem místa prací projížděly sníženou rychlostí 50 kilometrů v hodině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025

Nouzový stav v Hustopečích vyhlásil hejtman pozdě, míní Hladík

Veřejná správa po havárii v Hustopečích nad Bečvou zareagovala „neuvěřitelně“ rychle a efektivně, řekl v Interview ČT24 ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dokládá to podle něj výsledek, tedy „že se kontaminaci podařilo uzavřít“. Současně však naznačil, že nouzový stav byl vyhlášen pozdě. „Fakt je ten, že krizový štáb požádal hejtmana o vyhlášení ve středu a stalo se tak v pátek,“ uvedl. Bečvu nyní považuje za pravděpodobně ochráněnou. Ačkoliv se nyní bude sanovat, některé likvidační práce a hasiči nadále zapotřebí budou, dodal.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Vláda o měsíc prodloužila stav nebezpečí u Hustopečí

Vláda rozhodla o prodloužení stavu nebezpečí kvůli sanaci benzenem kontaminované vody u Hustopečí nad Bečvou do 27. května. Po jednání kabinetu to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je třeba dál omezovat vstup do lokality nebo rychle objednávat některé práce. Sanace půdy zamořené benzenem bude trvat půl roku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
15. 4. 2025

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
15. 4. 2025
Načítání...