Program Sedm nejohroženějších památek v Evropě má za cíl upozornit na tyto památky veřejnost i soukromé subjekty, usilovat o jejich záchranu a zajistit jim udržitelnou budoucnost.
„Rozsáhlá těžba uhlí na Mostecku zdevastovala krajinu i samotný zámek, když jsme objekt v polovině devadesátých let přebírali do správy, nacházel se v havarijním stavu,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.
V současnosti má zámek nové střechy, krovy, komíny a stropy a obnovuje se divadelní sál. Areál byl také zařazen do národního investičního plánu. Program ohrožených památek však podle NPÚ pomáhá oslovovat i další investory, díky nimž by se plánovaná obnova mohla urychlit.
Nominaci zámku Jezeří na seznam ohrožených památek předložila Asociace majitelů hradů a zámků za podpory správce objektu, tedy právě NPÚ.
Ohrožené památky stojí i v Norsku, Itálii nebo Albánii
Vedle české památky se na seznam dostala vládní budova v Oslu, kterou poškodili teroristé při útoku v roce 2011 a byla určena k demolici, pevnost v Bělehradu, již ohrožuje projekt výstavby lanovky, nebo toskánský hrad Sammezzano v Itálii s honosnou výzdobou z devatenáctého století.
Do ohrožené sedmičky patří i Národní albánské divadlo v Tiraně, tepelná elektrárna Szombierki v polské Bytomi a Plečnikův stadion ve slovinské Lublani.
V minulosti se díky umístění na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy podařilo zachránit například synagogu v Subotici v Srbsku. Svatostánek, postavený v roce 1902, patří mezi významné stavby v secesním stylu s prvky uherského lidového umění.