Silná koruna zlevňuje dovolené i dovoz zboží. Podle analytiků dosáhla vrcholu

5 minut
Události: Silná koruna zlevňuje dovolené i dovoz zboží
Zdroj: ČT24

Kurz české koruny zůstával celé první pololetí na silné úrovni. Díky tomu Čechům zlevňují třeba dovolené. Výhodnější je také dovoz drahých surovin a zboží. Naopak hůře jsou na tom firmy, které exportují do ciziny. Tuzemské platidlo ale podle analytiků i centrální banky nejspíše dosáhlo svého vrcholu a dále posilovat nebude. Tento týden česká měna oslabila na nejnižší hodnoty za poslední čtyři měsíce, euro tak bylo skoro za 24 korun.

K euru česká měna za půl roku zpevnila zhruba o pětatřicet haléřů, vůči dolaru dokonce o sedmdesát haléřů. A právě to zčásti kompenzuje na dovolené tamní zdražování, i když jinde ceny rostou většinou méně než v Česku. Průměrná míra inflace se v Evropské unii pohybuje kolem sedmi procent, v Česku je to jedenáct procent.

„Kurz eura je teď rozhodně lepší, koruna je silnější, hraje nám to do karet. Můžeme si dovolit o něco více věcí, ale stejně tak bychom utráceli — jsme na dovolené,“ řekl České televizi turista ve Slovinsku Jiří Prýmek.

Oproti loňským prázdninám ušetří on i další turisté z Česka asi osmdesát haléřů za každé euro. V zahraničí, stejně jako v České republice, ale většina zboží zdražila.

Koruna nejspíše dále posilovat nebude

Podle analytiků i centrální banky však koruna nejspíše dosáhla svého vrcholu. Kurz dále výrazně posilovat spíše nebude. „Já osobně bych se neostýchal, peníze bych si vyměnil, ať už jsou to eura nebo dolary. Protože nejen analytici velkých bank, ale i Česká národní banka predikuje, že by koruna měla vůči americkému dolaru i vůči euru v následujících měsících oslabovat,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.

Silná koruna ovlivňuje hlavně nákupy a cenu služeb přímo v zahraničí, kde lidé platí právě eurem. Zájezdy takto rychle nezlevňují. „Protože cestovní kanceláře si nasmlouvají ceny dopravy i ubytování třeba s půlročním předstihem, aby měly na letní sezonu dostatečné kapacity s pevně danou cenou, ale u některých zájezdů se již cena pozvolna snižuje a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i nadále,“ ujasnila mluvčí cestovní kanceláře Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Kurz Kč/eur (červenec)
Zdroj: Investig.com / ČT24

Výkyvy v kurzu koruny výrazně ovlivňují i české podniky. Ty za každé utržené euro ze zahraničí dostávají méně. „Exportérům a importérům vždy hodně vadí výrazná volatilita, neboli kolísavost kurzu české koruny vůči dolaru a euru,“ okomentoval investiční stratég společnosti Conseq Michal Stupavský.

„My jsme exportně orientovaná ekonomika, pro exportéry znamená silná koruna to, že při vývozu svého zboží za něj dostávají méně peněz. To jsou potom peníze, které jim chybí na platy nebo investice,“ vysvětlil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Prognózy počítají se stabilním kurzem

Na silnou korunu spoléhá také centrální banka ve svém boji proti zdražování. I proto přislíbila, že kdyby česká měna začala výrazně oslabovat, je připravena kurz bránit a začít intervenovat.

Prognózy různých institucí, které porovnalo ministerstvo financí, počítají se stabilním kurzem české měny. Letos i v dalších letech se má držet pod čtyřiadvaceti korunami za euro. Spotřebitelské ceny letos průměrně porostou o jedenáct procent, příští rok by mělo tempo zdražování i díky silné koruně klesnout na tři procenta.

Růst výdělků příští rok klesne podle odhadu z letošních devíti procent na sedm. Při odhadované inflaci si ale lidé nyní za více peněz koupí méně, napřesrok by si už měli polepšit. Také útraty rodin se podle prognóz příští rok vrátí k růstu.

Ekonomové předpovídají, že se zlepší výkon celého hospodářství. Po letošní stagnaci by mělo příští rok posílit o více než dvě procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 7 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 15 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 20 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...