Fiala míří na podnikatelskou misi do Asie. O české firmy je a bude zájem, míní Dlouhý

Premiér Petr Fiala v sobotu večer vyráží na oficiální cestu po Asii. V následujících dvou týdnech navštíví celkem šest zemí – Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Na cestě ho doprovodí delegace tuzemských podnikatelů včetně zástupců Hospodářské komory, Exportní garanční a pojišťovací společnosti i České exportní banky. Cílem cesty je podle předsedy vlády podpora obchodu s těmito zeměmi.

„Navštívíme země, které mají zájem o spolupráci s Českou republikou. Jsou to státy, které mohou do jisté míry vytvářet protiváhu proti čínské dominanci, která je zjevná a které se musíme nejenom jako Česko, ale jako celá Evropa zbavovat a vytvářet si alternativní trhy,“ avizoval před cestou Fiala.

„Ekonomický význam indo-pacifické oblasti je obrovský, je to nejrychleji rostoucí region na světě,“ řekl Fiala. „Je důležité, abychom se v těchto zemích angažovali a podporovali aktivity našich firem.“

Začátek na Filipínách

Cestu po Asii zaháji premiér Fiala na Filipínách. V zhledem k délce letu, který potrvá více než čtrnáct hodin, a k šestihodinovému časovému posunu mezi Prahou a Manilou začne oficiální program předsedy české vlády až v pondělí místního času. Po zahájení podnikatelského fóra čeká premiéra schůzka s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším.   

Cestu ocenil také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, podle kterého jsou země jihovýchodní Asie i Kazachstán a Uzbekistán pro české obchodníky důležitými partnery.

„Jsou to teritoria, kde mají české firmy svoji přítomnost a minulost. Je o nás zájem, takže máme poměrně velkou delegaci,“ řekl Dlouhý ve vysílání ČT.  České výrobky podle něj mají po celé Asii dobré jméno i díky odkazu československých podniků a připomněl například značku motocyklů Jawa.  

Fiala zdůrazňuje obranný průmysl

 V úterý navštíví předseda vlády Indonésii. V Jakartě se sejde s prezidentem země, která má více než čtvrt miliardy obyvatel, Jokem Widodem. Potenciál vzájemného obchodu vidí hlavně v rozvoji obranného průmyslu či dopravní infrastruktuře. 

Podnikatelská delegace má v plánu rovněž návštěvu výstavby nového hlavního města Nusantary, která probíhá na ostrově Borneo. Jako metropole má nahradit Jakartu, která se potýká s častými záplavami a dalšími negativními důsledky klimatické krize. Premiér by chtěl v této výstavbě angažovat i české firmy. 

V Singapuru se ve čtvrtek delegace zúčastní ekonomického fóra. S představiteli městského státu, který je pro Česko největší exportní destinací v jihovýchodní Asii, bude Fiala mluvit o kybernetické bezpečnosti, digitalizaci, nových technologiích či umělé inteligenci.

Zástupci cestovního ruchu budou jednat ve Vietnamu

Ve Vietnamu se Fiala v pátek sejde s premiérem Pham Minh Chinhem a prezidentem Vo Van Thuongem. Předmětem jednání bude obchodní a ekonomická spolupráce, mimo jiné v oblasti obranného průmyslu, cestovního ruchu či kultury. 

Automobilka Škoda loni oznámila, že se rozhodla vstoupit na vietnamský trh, a premiér proto slavnostně poklepe na základní kámen výrobního závodu v provincii Quang Ninh. Evropské modely chce ve Vietnamu nabízet už letos, od roku 2024 budou ve Vietnamu k dispozici také modely značky Škoda vyráběné v Indii – Kushaq a Slavia, které se tam budou montovat. 

Poté se premiér přesune do Střední Asie. V pondělí 24. dubna se v Kazachstánu setká s premiérem Alichanem Smajlovem a prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Hlavními tématy jednání v Astaně být mají energetika, doprava, obranná a obranně-průmyslová spolupráce. 

Poslední zastávkou cesty bude v úterý 25. dubna uzbecký Taškent, kde se Fiala setká s předsedou vlády Abdullou Aripovem a prezidentem Šavkatem Mirzijojevem a zahájí podnikatelské fórum. Ve středoasijských zemích chce premiér jednat mimo jiné o dodávkách českých kolejových vozidel pro tamní železnice i městskou hromadnou dopravu, v Kazachstánu navíc o dodávkách ropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025
Načítání...