Domácnosti díky zastropování cen energií mohou ušetřit tisíce, dražší jim dodavatel nabídnout nesmí

7 minut
Události: Zastropování cen energií v číslech a příkladech
Zdroj: ČT24

Vláda schválila, že malí odběratelé za kilowatthodinu (kWh) silové elektřiny zaplatí maximálně šest korun včetně DPH. Stejné množství plynu pak bude stát maximálně tři koruny. Tento cenový strop by se do plateb domácností za energie měl promítnout už v listopadu. V závislosti na spotřebě mohou odběratelé díky tomuto zastropování ušetřit potenciálně i desítky tisíc korun.

Například rodina, která má roční spotřebu elektřiny tři megawatthodiny (MWh), po zastropování cen energií na zálohách zaplatí měsíčně maximálně asi 2300 korun. Do této částky se kromě samotné ceny silové elektřiny započítávají i další poplatky, například za distribuci.

„Ti, kteří elektřinou nejen svítí, ale třeba i topí či vaří, i po zastropování musejí počítat s tím, že ceny budou dál vysoké. V takovém případě se měsíční zálohy mohou pohybovat kolem sedmi i více tisíc,“ doplnil redaktor ČT Vladimír Piskala.

Měsíční platby za elektřinu
Zdroj: ČT24

Úřad vlády už v pondělí zveřejnil několik dalších příkladů, jak cenový strop ovlivní účty domácností za energie. Ty, které využívají elektřinu jen ke svícení a k napájení běžných spotřebičů, zaplatí letos skoro čtrnáct tisíc korun. Příští rok by je elektřina podle odhadů vlády mohla stát přes 38 tisíc - díky zastropování cen energií to ale bude o dvacet tisíc méně.

Přibližně třetinu celkové ceny, kterou za elektřinu platíme, tvoří různé poplatky. Nejde jen o poplatek za distribuci, tedy že se elektřina dostane z elektrárny až do jednotlivých domácností, ale například o další regulované složky ceny - třeba za obsluhu energetické sítě.

8 minut
Redaktor ČT Vladimír Piskala o zastropování cen energií
Zdroj: ČT24

„Lidé, kteří si zafixovali cenu elektřiny třeba v březnu, mohou mít stále cenu, která je nižší než ta nyní zastropovaná. Zároveň těm, kterým fixace v této době končí, velcí dodavatelé zpravidla nabízejí výhodnější ceny než novým zákazníkům,“ upozornil Piskala. I tyto nově nabídnuté ceny mohou stále být pod zastropovaným limitem.

Informace a nové rozpisy měsíčních záloh budou rozesílat sami dodavatelé energií a měli by zastropování automaticky zohlednit. Zatím ale podle Piskaly není zcela jasné, jak bude schválený cenový strop „spolupracovat“ s už dříve vládou oznámeným úsporným tarifem. Jasněji by mohlo být v následujících dnech, nejpozději však do začátku listopadu, odkdy má zastropování cen plynu a elektřiny fungovat.

Lidé s fixacemi se nemusejí zatím o nic starat

Domácnosti, kterým končí cenová fixace na začátku příštího roku, se zatím nemusejí o nic starat, zálohy jim zůstávají stejné jako doposud. S koncem fixace nebudou platit vyšší cenu, než je ta zastropovaná. Vyšší cenu jim dodavatel nabídnout nemůže.

Pokud jde o plyn, tak například rodina, která za rok spotřebuje devět MWh plynu, po zastropování zaplatí měsíční zálohu maximálně kolem 2800 korun. Piskala upozornil, že lidé si samozřejmě mohou určit vlastní výši záloh. Pokud je ale nastaví příliš nízko, musí domácnosti počítat s tím, že po vyúčtování budou více doplácet.

Měsíční platby za plyn
Zdroj: ČT24

Například majitelé velkých rodinných domů, jejichž roční spotřeba plynu je i kvůli vytápění třeba 20 MWh za rok, pak musejí počítat s tím, že měsíční záloha může být i po zastropování třeba osm tisíc korun.

A například ti, kteří používají plyn k vaření, po zavedení cenového stropu zaplatí příští rok na zálohách místo předpokládaných pěti tisíc o necelé dva tisíce méně. Domácnosti, které využívají plyn k ohřevu vody, za to letos zaplatí necelých deset tisíc korun. V příštím roce sice budou platit skoro dvojnásobek, kdyby ale nebyly ceny zastropované, museli by dát za plyn přes 35 tisíc.

I při platbách za plyn přitom odběratelé peníze vydávají nejen za samotnou energetickou surovinu, ale i za vedlejší poplatky. Ale ty netvoří tak velkou část celkové ceny jako u elektřiny - přibližně pětinu oproti už zmíněné jedné třetině.

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal upozorňuje, že šest korun za kilowatthodinu je pouze cena za silovou elektřinu. „Pak se k tomu ještě musí připočíst takzvaná regulovaná složka, takže jsme někde na osmi, devíti korunách za kilowatthodinu“.

Šmejkal také připomíná, že stanovené maximální ceny energií dodavatelé zohlední již v listopadových zálohách.

Úsporný tarif a stanovení maximálních cen energií podle Šmejkala problémy nízkopříjmových domácností řeší jen částečně. „Je třeba si říct, že nízkopříjmovým domácnostem je spíše určen příspěvek na bydlení,“ uvádí.

Zásadní jsou podle Šmejkala úspory. „Měli bychom vycházet z vlastního rozpočtu, aby ta rána nebyla příliš velká“.

53 minut
90' ČT24 - Zastropování cen energií
Zdroj: ČT24

Podle některých odborníků je důležité uskromnit se. Josef Hodboď, vedoucí redaktor vytápění portálu TZB-info, doporučuje omezit vytápění na chodbách a v méně využívaných místnostech, a také vyměnit koupel za sprchování. 

Na noc je podle něj vhodné zatahovat těžké záclony, aby neutíkalo teplo. „Okna jsou zpravidla nejpropustnější,“ říká. Lidé by však neměli přestat pravidelně větrat, upozorňuje.

V České republice zhruba čtyři miliony obyvatel využívá dálkové vytápění. Podle výkonného ředitele Teplárenského sdružení České republiky Martina Hájka je v tuto chvíli nejasné, zda se vládní energetický zákon bude vztahovat i na ně.

„Je to otázka nařízení vlády, které teprve bude muset přijmout. V tuto chvíli nevíme, co vláda zamýšlí,“ říká Hájek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025
Načítání...