Zvýšení úrokových sazeb zdraží úvěry. Lidé mají nyní větší zájem o investice

6 minut
Události: Půjčky a spoření
Zdroj: ČT24

Česká národní banka ve čtvrtek znovu zvedla úrokové sazby, což se kromě hypoték projeví i v ceně dalších úvěrů, které zdražením reagovaly už na předchozí kroky ČNB. Suma, kterou mají lidi půjčenou, se blíží dvěma bilionům a je větší než jeden státní rozpočet. Lidé také nyní stále častěji řeší spořicí účty a především investice. Podle některých analytiků jde navíc, s ohledem na inflaci, o výhodnější cestu. Menší banky se vyššími úroky na spořicích účtech snaží přilákat nové klienty.

Zkušenost s nějakým typem půjčky má podle České bankovní asociace osm z deseti Čechů. Polovina z nich právě teď i úvěr splácí. Nejčastěji jde o úvěry za auta a elektroniku, kvůli vzdělání nebo zážitkům se naopak zadlužilo jen minimum lidí.

Přibývá ovšem klientů, kteří si jdou pro peníze na hodnotnější věci. „Rekonstrukce, úpravy bydlení, vybavení domácnosti, auta,“ vyjmenovává zástupce vedoucího pobočky České spořitelny Pavel Pacovský.

Právě banky poskytují půjčky nejčastěji. Částka, kterou si lidé půjčují, s inflací mírně vzrostla. „Průměrná financovaná částka je v tuto chvíli 160 tisíc korun. Když se podíváme na průměrnou sazbu, která se pohybuje mezi sedmi až osmi procenty, tak splátka teď vychází na nějakých 1200 korun – je to o něco výš, než by to bylo v minulém roce,“ dodává Pacovský.

Ani koronavirus se podle průzkumu České bankovní asociace významněji neprojevil na počtu nesplácených půjček. Hned v prvním roce epidemie, tedy v roce 2020, ale klesl počet nových spotřebitelských úvěrů.

„Ze statistik České národní banky a z našich současných zkušeností už víme, že lidé jsou zodpovědnější a že nejsou tolik ochotní se zadlužovat a že si například nepůjčují na dovolenou, když vědí, že na to nemají peníze,“ říká mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

Hlavně zodpovědně

Mezi ně patří i Václava Marešová, která s rodinou žije na vesnici a každý den dojíždí do Prahy. Pořízení auta tak bylo pro ni nutností.„Neměla jsem takovou hotovost, abych ho mohla zaplatit jednorázově, takže jsem to vyřešila splátkou, kdy jsem dala část hotově a dvě třetiny té sumy jsem si vzala na spotřebitelský úvěr,“ říká s tím, že kromě auta splácí rodina ještě hypotéku na dům. Další půjčky nemají.

„Snažíme se nebrat si drobnější úvěry typu dovolená nebo nákup nějakého zařízení. Zkrátka až na to ušetříme, tak si to pořídíme,“ říká Marešová.

Skoro třetina lidí pak využila pomoc rodiny nebo známých – a financování spotřebního zboží zajišťují často splátkové společnosti i sami prodejci.

„U našich zákazníků pozorujeme zodpovědné chování, kdy si neberou další úvěr, dokud ten první nesplatí a teprve potom případně sjednávají další splátkový kalendář,“ říká mluvčí e-shopu Alza.cz Daniela Chovancová a dodává, že zákazníci možnost nákupu na splátky využívají například u mobilních telefonů, notebooků, velkých domácích spotřebičů nebo televizí.

Podle průzkumu má necelá pětina lidí pak k úvěrům negativní vztah a tvrdí, že si peníze nikdy na nic nepůjčila.

S růstem úroků na spořicích účtech velké banky nespěchají

V opačném případě  –u spoření – velké banky s růstem úroku dvakrát nespěchají. Výhodné sazby nabízejí menší banky, které se tak snaží přitáhnout nové klienty. Velký zájem mají lidé především o investice.

„Lidé mohou vložit peníze do termínovaných vkladů, to znamená, že by si je mohli vybrat za rok dva, a tam se mohou dostat na vyšší úroky než u spořicích účtů,“ říká analytik Portu Filip Louženský s tím, že obliba investic do dluhopisů nebo akcií či akciových fondů v poslední době stoupá.

Důvodem prý může být i to, že u spořicích účtů sazba sice v posledním roce rostla, současnou inflaci to ale nepokrývá. Sazby na spořicích účtech se mohou navyšovat i při splnění určitých podmínek. Může jít třeba o bonusy za investování nebo platby kartou.

Česká televize oslovila šest bank – u většiny je vidět nárůst úroků oproti minulému roku. „Velký zájem je tradičně o stavební spoření a spořicí účty, velmi vysoký růst zájmu vidíme u termínovaných vkladů, ten stoupl za poslední období o stovky procent,“ říká mluvčí ČSOB Patrik Madle. 

V poslední době ale banky zaznamenávají třeba i to, že ohledně zhodnocování úspor lidé svou strategii mění. Souvislost to prý má i s ruskou agresí proti Ukrajině. „Spíš než do dlouhodobých investic se vrací zpět ke spořicím účtům, protože tam mají ty peníze hned po ruce,“ říká mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

V reakci na rozhodnutí České národní banky se očekává, že úroky na spořicích účtech opět porostou. Podle Filipa Louženského ale rychleji budou reagovat opět menší banky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...