Začala topná sezona. Lidé si připlatí, ať už používají plyn, nebo třeba pelety

Kvůli dlouhodobě nižším teplotám už oficiálně začala topná sezona. Ceny tepla mají výrazně vzrůst nejen kvůli teplárnám, ale i domácnostem topícím plynem, elektřinou nebo třeba tuhými palivy. Výrobcům tepla a dodavatelům energií totiž významně zdražují vstupy a ceny také ovlivňuje tlak Evropské unie na dekarbonizaci energetiky.

Video Události
video

Události: Náklady na vytápění stoupají

Od letošního dubna bydlí Jana Vartová s rodinou v třípokojovém bytě v Milovicích. Vytápět musí plochu asi sto metrů čtverečních. „Máme centrální kotelnu, bydlíme tady krátce, očekáváme, že to bude mezi jedenácti až dvanácti tisíci za rok,“ říká Vartová.

V předchozím, o jednu místnost menším bytě platili něco málo přes sedm tisíc. Zvyklí jsou radiátor nastavovat na vyšší stupně. Teď budou čekat na první vyúčtování a obávají se růstu cen. Společenství vlastníků ale plánuje rekonstruovat kotelnu a díky tomu by mohly přijít i úspory. 

S vyššími částkami za teplo budou muset počítat ti lidé, kteří si teplo zajišťují vlastním kotlem. Miroslav Kasan platí v rodinném domě měsíční zálohy na plyn okolo dvou a půl tisíce korun. „Já jsem teď zvědavý, jak bude vypadat nové zúčtování, protože pokaždé snad s jednou výjimkou doplácíme v tisícovkách za plyn,“ vysvětluje Kasan.

Mají kombinovaný kotel, plynem tedy ohřívají vodu a teď hlavně topí. O vytápění přemýšlel i na chatě, zvažoval přímotop. Kvůli enormně vysokým cenám elektřiny u něj ale zatím vítězí dřevo.

„Když se podívám na domácnosti, které teď topí elektřinou, tak očekávám zdražení okolo dvaceti procent, což může znamenat pro zákazníka navýšení ceny o čtyři až šest tisíc ročně,“ hodnotí specialista na energetiku z portálu Ušetřeno.cz Michal Les.

Domácnosti podle používaných paliv pro vytápění
Zdroj: ČT24

Jak se topí v Česku

Nejvíc českých domácností používá k vytápění nakupované teplo. Tedy to, které vyrábějí především teplárny. Víc než jeden a půl milionu domácností pak topí zemním plynem. Obnovitelné zdroje jako třeba dřevo nebo tepelná čerpadla používá přes milion domácností. Kotle na tuhá paliva ohřívají přes půl milionu českých bytů. A nejméně lidé topí – i kvůli ceně – elektřinou.

Podle modelového příkladu, který počítá s rodinným domem o rozloze 140 metrů čtverečních, přesáhly náklady na jeho vytápění elektřinou loni 21 tisíc korun. Za letošní rok to bude necelých 23 tisíc. A podle odhadu analytiků se náklady příští rok zvednou až na 32 tisíc.

Meziročně o necelou tisícovku si letos připlatí majitelé plynových kotlů. Příští rok se jim ale náklady na vytápění zvýší až na 18 tisíc.

Náklady na vytápění v rodinném domě
Zdroj: ČT24

Ten, kdo topí hnědým uhlím, zaplatí letos podobnou částku jako loni, a to přes jedenáct tisíc. Příští rok to ale má být až o necelé tři tisíce víc. Nejméně platí ti, kteří nakupují palivové dříví. Ročně protopí i po odhadovaném zvýšení cen v příštím roce do osmi tisíc korun.