Česko dostane z Bruselu 180 miliard, ministři financí EU schválili plán obnovy

Ministři financí zemí Evropské unie odsouhlasili český Národní plán obnovy. Česko díky tomu může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech. Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise ale musí Česká republika před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů.

„Jsem velice rád, že mohu oznámit dobré zprávy. Česko a Irsko budou brzy moci převést své plány pro obnovu a odolnost (ekonomik) do praxe,“ prohlásil po ministerské videokonferenci slovinský ministr financí Andrej Šircelj, jehož země v současnosti EU předsedá.

Český plán se v pondělí spolu s irským zařadily k šestnácti dosud schváleným investičním strategiím, na jejichž základě si mezi sebe unijní země rozdělí velkou většinu peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (přes devatenáct bilionů korun).

Většinu tohoto balíku, na který si Evropská komise vzala bezprecedentní půjčku na finančních trzích, rozděluje unijní exekutiva na základě investičních plánů, které musí splňovat více než desítku kritérií. K zásadním požadavkům patří, aby státy minimálně 37 procent peněz nasměrovaly do ekologicky šetrných projektů, pětinu pak do digitalizace.

Pokud Česko nevyřeší střet zájmů, může chtít Komise peníze zpět

Pokud však chce Česko inkasovat celý svůj podíl z fondu, musí podle Evropské komise lépe ošetřit problematiku možných střetů zájmů vrcholných politiků. Ten se podle letos zveřejněných závěrů auditu EK týká premiéra Andreje Babiše, který to ale dlouhodobě odmítá.

„Česko stejně jako všechny ostatní země může po schválení plánu dostat 13 procent v rámci předfinancování, ale další platba bude spojena se splněním osmi přesně určených milníků týkajících se specificky této záležitosti,“ sdělil ke střetu zájmů Dombrovskis.

Jeden z činitelů Komise již v červenci po schválení českého plánu unijní exekutivou řekl, že pokud české úřady situaci nevyřeší do poloviny příštího roku, EK peníze nevyplatí a může vymáhat zpět i letošní zálohy.

„Je to ostatními členskými státy vnímáno negativně a nám hrozí, že bychom si na ty peníze nemuseli sáhnout,“ upozorňuje místopředseda poslaneckého zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti). „Andrej Babiš je ve střetu zájmů, v kolosálním střetu zájmů. Neřeší ho a chce neustále čerpat peníze,“ podotýká europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zdůrazňuje, že Česko se zavázalo k plnění podmínek: „Je to tam popsáno a znova opakuji, že to přijmeme a naplníme všechny podmínky a rozhodně čerpání nebude nijak ohroženo,“ slibuje.

Po schválení plánu členskými státy zbývá Česku již jen podepsat úvěrovou smlouvu s Komisí, která poté převede první prostředky. Podle odhadu Dombrovskise to může trvat jeden až dva týdny. 

Schillerová zdůraznila peníze do infrastruktury

„Téměř 45 procent půjde do takzvané fyzické infrastruktury, to znamená na celou řadu připravených staveb,“ řekla Schillerová. Další významná část podle ní půjde na „zelené investice,“ například dobíjecí stanice či různé projekty směřující k uhlíkové neutralitě, dále také do zdravotnictví. Zde zmínila projekt Kampus Albertov.

Patnáct miliard má směřovat do dopravní infrastruktury, peníze půjdou i do digitalizace stavebnictví (letos tam má podle ministryně směřovat 1,2 miliardy korun) či veřejné sféry. 

Nyní Česko dostane zálohu 23,3 miliardy a další peníze mají postupně přicházet příští roky, uvedla Schillerová. Do konce letošního roku má být připravena metodika ke kontrole finančních toků.

11 minut
Ministryně Schillerová k Národnímu plánu obnovy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 11 mminutami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 10 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 20 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...